Suvaitsevaisuuden suvaitsemattomuus

Anonyymi

”Suvaitsevaisuudella tarkoitettiin ennen sitä, että kaikki ihmiset ovat yhtä arvokkaita, mutta kaikki esitetyt ajatukset tai mielipiteet eivät ole. Jos kaikki ovat samaa mieltä ja kaikki esitetyt mielipiteet yhtä tosia ja arvokkaita, ei ole mitään suvaittavaa. Suvaita voi ainoastaan sellaista mistä on eri mieltä. Gregory Koukl valaisee oheisella lyhytvideolla miten "suvaitsevaisuus" on dramaattiella tavalla muuttunut tosiasiallisesti suvaitsemattomuudeksi.”

https://m.youtube.com/watch?v=ENKJBDMOjt4

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suvaitsevaisuus on peitenimi suvaitsemattomuudelle. Alkoi heti kun somen käyttö yleistyi, niin suvaitsemattomat kiirehti suitsimaan keskustelua eri termeillä, nettikiusaaminen, vihapuhe. Haukku ei haavaa tee mutta samat tahot ei tee mitään netin väkivaltavideoille jne. koska suojekevat vain omia mielipiteitään. Oletteko kokeillut mitä menee läpi eri palstoilla ja onko henkilöänne yritetty seurata?

      • Anonyymi

        Useimmiten onnellisen ja elämäänsä tyytyväisen ihmisen ei tarvitse käyttää energiaansa muiden syyttelemiseen. Useimmiten nähdessäni jonkun valittavan tai negatiivisen artikkelin aikakauslehdessä/ netissä huomaan, että kertoo ihmisestä, joka on jättänyt taakseen osan entisestä elämästään. Miksi tarvii syytellä muita jos on tyytyväinen tilanteeseensa? Se kertoo usein siitä, että tietää tekevänsä jotain väärin mutta on pakko saada syyt toisen niskoille. Tyypillistä nykyaikaa ja kertoo ihmisten itsekkyydestä. Että alamäkeen mennään ja vauhdilla..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe