Katsoin erästä ohjelmaa, jossa vierailtiin Montserrat saaren Plymouthissa, jonka tuhosi tulivuoren tuhka alleen. Tuli mieleen Sodoman hävitys, vaikka en tiedäkään kaupungin historiaa.
Auto, jolla siinä ohjelmassa käytiin katsomassa Plymouthia, oli sekin Toyota Noah. Plymouthin veljeskuntakin on tietenkin oma asiansa. Siellä suunnalla tietenkin hirmumyrskytkin tekevät tuhojaan.
Auto, jolla siinä ohjelmassa käytiin katsomassa Plymouthia, oli sekin Toyota Noah. Plymouthin veljeskuntakin on tietenkin oma asiansa. Siellä suunnalla tietenkin hirmumyrskytkin tekevät tuhojaan.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ja kyllähän keväällä kun puhuttiin paljon korona kruunusta, näin sattumalta Toyota Crown Majestetan. Kesällä puolestaan näin Toyota Ariston, joka tuo mieleen Aristoteleen. Kreikkalaiseen filosofiaan yhteiskunta halutaankin perustaa unohtaen juutalaiskristillisen. Mikäköhän lienee seuraava Toyota, jonka näen.
Taivas varjelkoon. Helluntaherätys on saanut uuden profeetan!
Ai se olikin Toyota Voxy, jonka näin seuraavaksi. Samalla kohdin, jossa aikoinaan vuosia sitten koin Pyhän Hengen iloa muutaman sekunnin. Nooan päivä eletään ja kohta on valvovat uskovat perillä siellä, missä on vanhurskautta, rauhaa ja iloa.
...siirtokilvissä oleva tuliterä auto.
Näin kuukausi myöhemmin näin Toyota Alphardin. siirtokilvissä sekin. Mutta eri värinen, kuin kuukausi sitten. Saattoi kuukausi sitten olla myös Alphard. En ole varma.
Luonnonilmiöt eivät ole Jumalan puhetta, vaan luonnossa tapahtuvia äkillisiä tai pitkän aikavälin muutoksia.
Luonnonilmiöt ovat tiettyihin alueisiin ja olosuhteisiin liittyviä luonnollisa reaktioita, joissa ei Jumalan mikromangeerausta tarvita. Sellainen oli todennäköisesti tuliperäisellä alueella sijaitsevan Sodoman tuhokin. Ennustus ei välttämättä tarkoita, että siihen liittyvä tapahtuma on itsessään yliluonnollinen.
Maapallon sisus on täynnä kiehuvaa magmaa ja paineella on tapana purkautua. Ns. tuliperäiset alueet, joilla on maanjäristyksiä ja tulivuorenpurkauksia ilmenee, keskittyvät mannerlaatojen saumoille sekä muutamiin laattojen keskiosissa sijaitseviin pisteisiin.
Tulivuorten toimintaa seurataan tarkasti. Harvoin ne pääsevät enää yllättämään. Ihminen on kyllä hämmästyttävän lyhytnäköinen. Asutusta rakennetaan toimivan tulivuoren rinteille ja ydinvoimaloita surutta maanjäristysalueille.
Niin, ja Jeesus sanoi, etteivät ne tornin alle jääneet olleet muita syntisempiä. Hän sanoi, että samoin te kaikki hukutte, ellette tee parannusta. Mutta aika moisia vitsauksia kuitenkin tämän maailman paratiisisaarilla.
"Mutta aika moisia vitsauksia kuitenkin tämän maailman paratiisisaarilla."
Johtuu ilmastosta. Luonnonilmiöt ovat voimakkaimpia trooppisilla ja puolitrooppisilla alueilla. Monet paratiisisaaret sijaitsevat tuliperäisillä alueilla ja ovat aikanaan syntyneet maanjäristysten ja tulivuoren purkausten seurauksena.
Esim. koko Indonesian saaristo kuuluu niihin. Saarilla ja meren pohjassa on eläviä tulivuoria. Maanjäristysten ja tulivuoren purkausten välillä voi toki olla satoja vuosia. Siellä ne asustelevat tulivuoren rinteillä ja rakentavat hotelleja. Ajatellaan, että ehkä ei tämän sukupolven aikana. :)
Jumalanne onkin melkoinen paskanpuhuja, edustaa kaikkea pahaa.
Helpottiko, kun sait tuon lapsellisuuden yrjöttyä.:)
Minuakin ihmetyttää miten Suomestakin löytyy niin paljon taikauskoisia ja tyhmiä ihmisiä, jotka uskovat henkiolentoihin ja vanhoihin taruihin.
Val.3:38 Eikö lähde Korkeimman suusta paha ja hyvä? Jes.45:7 minä, joka teen valkeuden ja luon pimeyden, joka tuotan onnen ja luon onnettomuuden, minä, Herra, teen kaiken tämän. Jes.31:2. Jer.11:11 Sentähden, näin sanoo Herra: Katso, minä tuotan heille onnettomuuden, josta heillä ei ole pääsyä; ja kun he minua huutavat, en minä kuule heitä. Aam.2:6.
Sodoma hävisi, muttas Montserrat on edelleen hieno paikka.
Metsään ei tarvitse mennä tuulta katsomaan noin käyden. Monet lukee raamattuakin huvikseen.