Eli pyöräilijöille pitäisi saada erillinen ajokortti joka oikeuttaisi ajamaan tampereen keskustassa.
Kortti pitäisi uusia joka vuosi muistin virkistämiseksi.
1000€ olisi sopiva vuosimaksu jolla korvattaisiin loukkaantuneiden jalnkulkijoiden vammat.
Ylijääneet rahat käytettäisiin pyöräteiden kunnossapitoon ja pyörätulleihin.
Kortti pitäisi uusia joka vuosi muistin virkistämiseksi.
1000€ olisi sopiva vuosimaksu jolla korvattaisiin loukkaantuneiden jalnkulkijoiden vammat.
Ylijääneet rahat käytettäisiin pyöräteiden kunnossapitoon ja pyörätulleihin.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Neljän nollan auton kuljettaja se sielä huutelee. Näitkö polkupyöristä märän päiväunen?
Autoton keskusta paras.
Pyörätön keskusta on turvallisin.
Kortillisille pyöräilijöille huumetestejä riittävästi.
Rattijuopot eivät voisi ajaa, nämä ovat juuri niitä ongelmapyöräilijöitä. Ajavat kuin olisivat autonratissa vieläkin,ketään ei väistetä, kulku horjuvaa. Pyöräily säännöt hukassa. Liikenne olisi turvallisempaa kaikille. Pitäisi vaatia jokaiselle rattarille pakolliseksi ratti selkään, vöillä kiinni. Tietää kaikki ketä varoa.
Suljetaan keskusta kaikilta, sisäänpääsymaksu 100€/pvä.
Mistä vihreät sitten hakevat dullansa jos korttia tarvitaan?
Autoilijalla ei ole ongelmaa. Vihreä kasvattaa ,autoilija ostaa.. Ilmainen parkkipaikka teikäläisille houkuttaa.
Siitä vaan ajamaan asiaa eteenpäin. Miten aiot sen tehdä?
Jokainen joka on käynyt autokoulun, on ajokelvoton pyöräilyyn,lisäkoulutukseen. Muut saa kortin lähimmältä ärrältä.
Miksi annatte kiltisti näille tietä jalkakäytäville jonne eivät kuulu? Älkää väistäkö ja tukkikaa vaikka sateenvarjolla vanteet.
Kuinka muuten menee, joko pystyt kävelemään. Sateenvarjosi , saatiinko se ehjänä. Survaistiinko liian syvälle. Opitko mitään?
Pyöräilijöiden röyhkeys on vertaansa vailla.
Tönitään mummot kumoon ja vaaditaan vielä kaupungin kustantamia pyöriä ilmaiskäyttöön!
Emme vaadi ilmaisia parkkipaikkoja,niin röyhkeitä ei olla mekään. Mummot jää sentään henkiin. Autoilijoiden tappamat täyttää muutaman hautuumaan.
Alkuvuonna 22 kuollut kevyen liikenteen onnettomuuksissa
https://yle.fi/uutiset/3-11461431
Tuo siis alkuvuonna. Nyt on varmasti jo enemmän.
Eivät autoilijatkaan osaa sääntöjä ja he ovat sentään käyneet se autokoulun.
Pyöräilijät on turhakkeita.
Eivät tuota yhteiskunnalle mitään.
Aiheuttavat kolareita ja kuormittavat terveydenhoitoa.
Maksamatta latin latia.
Mulla on kuitenkin kivaa.
Ja kaikista kallein liikkumismuoto on pyöräily liikkumissuoritusta eli kilometriä kohden, kun huomioidaan liikenneväylien rakentamiskustannukset ja niillä ajetut kilometrin. Kaupungeille olisi halvempaa kieltää pyöräily ja jättää pyörätiet rakentamatta, näin säästyisi monta loukkaantumista ja jäisi rahaa mummojen hoitoon Koukkuniemessä.
Kun tulevat mummot käyttäisivät jalkojaan tulevaisuudessa,ei tarvittaisi koukkuniemejä joka notkoon saarelmaan. Terveet elämäntavat alkavat hylkäämäällä loisliikkuminen konevoimalla.
Halvaksi autoilu tuleekin, tulevat autoilija vaarit kuolevat jo ennen eläkeikää. Mummot juhlii.