Helmut Schmidt sanoi Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen, kun sen todelliset rakenteet olivat paljastuneet:"Taistelimme ydinasein varustettua Ylä-Voltaa vastaan!"
Ei tilanne ole siitä parantunut Neuvostoliiton perillisen kannaltakaan. Venäjän käytännössä ainoan kelvollisen vientituotteen, raakaöljyn, hinta on romahtanut. Sitä pitää kuitenkin viedä, sopimukset ja silleen. Toki Kalashnikovejakin ja muuta alan rautaa viedään, mutta mahtaako niistä juuri tuloja kertyä... Rahan arvo laskee, reaalitulot pienenevät entisestään, korruptio rehottaa ja sotateollinen kompleksi vaatii lisää ja lisää rahaa jota ei ole. Itsevaltias Putin hallitsee, vaalit ja lait ovat vitsejä.
Venäjän bruttokansantuote per capita on maailman valtioiden joukossa sijalla 50, Latviaa ja Kreikkaa perässä.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
Venäjän kokonaisbruttokansantuote on maailmassa sijalla 11, pienempi kuin Kanadan ja noin 7,6 % USA:n vastaavasta.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)
Sen sijaan sotilasbudjetissa Venäjä on menestynyt komeasti: se on maailmassa sijalla 4 ja vain USA, Kiina ja Intia ovat sen edellä. Venäjän virallinen sotilasbudjetti on 8,9 % USA:n ja 25 % Kiinan vastaavista.
Valko-Venäjälle on nyt viimeksi ilmestynyt pieniä vihreitä miehiä. Taitaa olla taas aika aloittaa hyökkäyssota jotakin pientä, liittoutumatonta naapuria vastaan.
Suomi Burkina Fason kainalossa
1
138
Vastaukset
- Anonyymi
Ainoastaan sinä olet niin tyhmä, että uskot Putinin ja Lukashenkan teatterin jostain 'suvereenista Valko-Venäjästä'.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891