Suomi Burkina Fason kainalossa

Helmut Schmidt sanoi Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen, kun sen todelliset rakenteet olivat paljastuneet:"Taistelimme ydinasein varustettua Ylä-Voltaa vastaan!"

Ei tilanne ole siitä parantunut Neuvostoliiton perillisen kannaltakaan. Venäjän käytännössä ainoan kelvollisen vientituotteen, raakaöljyn, hinta on romahtanut. Sitä pitää kuitenkin viedä, sopimukset ja silleen. Toki Kalashnikovejakin ja muuta alan rautaa viedään, mutta mahtaako niistä juuri tuloja kertyä... Rahan arvo laskee, reaalitulot pienenevät entisestään, korruptio rehottaa ja sotateollinen kompleksi vaatii lisää ja lisää rahaa jota ei ole. Itsevaltias Putin hallitsee, vaalit ja lait ovat vitsejä.

Venäjän bruttokansantuote per capita on maailman valtioiden joukossa sijalla 50, Latviaa ja Kreikkaa perässä.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

Venäjän kokonaisbruttokansantuote on maailmassa sijalla 11, pienempi kuin Kanadan ja noin 7,6 % USA:n vastaavasta.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

Sen sijaan sotilasbudjetissa Venäjä on menestynyt komeasti: se on maailmassa sijalla 4 ja vain USA, Kiina ja Intia ovat sen edellä. Venäjän virallinen sotilasbudjetti on 8,9 % USA:n ja 25 % Kiinan vastaavista.

Valko-Venäjälle on nyt viimeksi ilmestynyt pieniä vihreitä miehiä. Taitaa olla taas aika aloittaa hyökkäyssota jotakin pientä, liittoutumatonta naapuria vastaan.

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainoastaan sinä olet niin tyhmä, että uskot Putinin ja Lukashenkan teatterin jostain 'suvereenista Valko-Venäjästä'.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      133
      10692
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      78
      3565
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      90
      2847
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1464
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      1270
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      141
      1246
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1206
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1150
    Aihe