Olen kuullut että vielä nykyäänkin suomessa joissakin takapajuisissa syrjäkylissä on työpaikkoja joissa laiskoja sorretaan.
Ahkeruudesta palkitaan, laiskuudesta rangaistaan ja pahimmassa tapauksessa voi saada jopa potkut jos käy ilmi että satut olemaan laiska.
Niinsanotussa hyvinvointi-yhteiskunnassamme laiskat ovat toisen luokan kansalaisia ja kokevat syrjintää lähes päivittäin.
Milloin tähän epäkohtaan puututaan?
Laiskojen sortaminen työpaikoilla
8
186
Vastaukset
- Anonyymi
Sitä olet mitä syöt ja sitä olet mitä teet. Mikä siinä on vaikeaa?
Jos olet laiska olet sortamassa ahkeria. Koska tämä laiskojen sortaminen lopetetaan ja koska siihen puututaan oikein kunnolla?- Anonyymi
jos laiskat muka sortavat ahkeria niin miksi sitten ahkerat saavat monesti enemmän palkkaa kuin laiskat?
eiköhän se ole juuri toisinpäin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos laiskat muka sortavat ahkeria niin miksi sitten ahkerat saavat monesti enemmän palkkaa kuin laiskat?
eiköhän se ole juuri toisinpäin.Vitut puhukaa joskus edes totta, ahkeria sorretaan ja alistetaan, menkää itseenne valehtelijat. Itseä ylistetään....
- Anonyymi
jossain takapajuisissa kouluissa ahkerat saavat parempia arvosanoja kuin laiskat.
Miten selitätte tämän ?
Mitä tasa-arvoa sellainen muka on? - Anonyymi
Täytyy laiskistaa koko kansa välittömästi ettei tällaista epätasa-arvoa ilmene
- Anonyymi
Ei tässä ole ongelmaa,laiskojen lisäksi on kasvanut uusi avuttomien porukka,mitään ei saada aikaiseksi kun toiset ei osaa ja toiset ei viitsi.Hyvin menee mutta antaa mennä vaan.
- Anonyymi
No missä se palkinto on? Tulen ottamaan kohta väkisin! Ahkeruudesta saanu muutaku lähetteen psykiatriseen hoitoon!
- Anonyymi
Laiskat potkitaa pois äkkiä.Nykylain mukaan voidaan laittaa vaikka insinööki työpaikan vessoja siivoon tai vaikka istumaan keskellä' lattiaa aasinhattu päässä jos maksetaan kunnon palökka ja ei ole sillä hetkellä kopulutusta vastaavaa työtä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665301- 624418
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204291- 513690
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363667Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest443590Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv392836- 242678
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692445