Asennettuani XP:n mikään ftp-ohjelma ei tunnu toimivan kunnolla, se saattaa siirtää ihan pieniä tiedostoja (1kb) mutta välillä se voi jämähtää sitten 5kb:n kokoisen tiedoston kanssa. Olen kokeillut atom ftp:tä, ws ftp:tä, web ftp:tä mutta kaikissa sama ongelma, jämähtää heti alussa. Ärsyttää suunnattomasti siirrellä monta kymmentä fileä jonku c-panelin kautta löytyvällä file uploadilla >_<
Win xp:n palomuuri on pois päältä, mutta f-securen mukana tulleelle palomuurille olen antanut oikeudet aina ftp-ohjelmille.
Missä siis vika?
Win xp:n palomuuri on pois päältä, mutta f-securen mukana tulleelle palomuurille olen antanut oikeudet aina ftp-ohjelmille.
Missä siis vika?
Vastaukset 5
Vanhimmat
olla passive mode.
Tarkoittaa mitä? ruksi pois jostain?
tai PASV
Tollanen pitäis löytyä jostain asetuksista.
Kyllä vika on nettiasetusten kohdassa käytä palomuuria.
Sitten sinulla on erikseen joku palomuuriohjelma.
Kolmanneksi voi vielä olla rautapalomuuri.
No poista tuo xp:n oma palomuuri käytöstä se yleensä auttaa tässä ongelmassa.
Eli ristiriitatilanne eri sovellutuksilla sekoittaa koneesi, kaikista pahin tilanne on jos satut omisamaan fsecuren tai nortonin virustorjunta ja palomuriohjelmiston.
Voin kertoa että koneesi kaatuu omaan mahdottomuuteensa ihan milloin tahansa, muiltakin osin kuin ftp:n.
sinulla on palomuurissa liian tiukat asetukset ftp:lle, varsinkin jos www-surffaus toimii hyvin. Tarkista asetukset huolella.
Ainakin ws-ftp xp:ssä toimii kokemuksieni mukaan loistavasti.