Kovia ylinopeuksia

Aamu tv:ssä oli juttua että Mansessa on lisääntynyt kaikista eniten koko Suomen mittakaavaa ajatellen eniten törkeää liikennekäytöstä ja ylinopeuksia. Misthän moinen johtuu että hiljaiset hämäläiset juuri noin käyttäytyy? Näissä asioissa kohta Suomen ykkönen jos ei ole jo.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kovilla ylinopeuksilla tasapainotetaan muiden ajajien kovia alinopeuksia.

Äänestä
  • Kyllä nopeusrajoituksia pitää noudattaa. Ei aina saa käyttää keppihevosena sitä että se on normaalinopeuksia ajavien syy. Katse omaan peiliin.

    Äänestä

  • Nyt ymmärrän, miksi tamperelaiset on niin vitun tyhmiä. Ne tasapainottaa muuta maata, jossa ollaan helvetin paljon fiksumpia. Jopa turkulainen narkkari on fiksumpi kuin tamperelainen älykkö.

    Äänestä

Nopeusrajoitukset on laskettu niin alas, että muutaman vuoden takainen laillinen nopeus, on nykyään törkeä ylinopeus.

Äänestä

Aamu-tv:n juttu tarkoitti Pirkanmaan aluetta yleensä, ei niinkään Tamperetta. Tampereen tilanteen ymmärrän täysin. Täällä on rajoituksia laskettu niin alas, että lähes jokainen autoilija ajaa päivittäin ns. ylinopeutta, osa vahingossa osa täysin tietoisesti. En tätä pidä kuitenkaan minkäänlaisena rikoksena tai ongelmana. Pääongelma löytyy kaupungin liikennesuunnittelijoiden ideologisesta ja asenteellisesta pääkopasta.

Äänestä
  • Kyllä siinä Tampere mainittiin. Joka maassa ja kaupungissa on omat rajoitukset.

    Äänestä

Pahimpia on 30-50 vuotiaat miehet jotka luulevat olevansa maailman napoja.
Audi ja Bemupoitsut niitä ei koske mitkään säännöt.

Äänestä
  • Olen kyllä sitä mieltä että jos on varaa ostaa audi tai bmw niin saa myös luvan ajaa ylinopeutta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen kyllä sitä mieltä että jos on varaa ostaa audi tai bmw niin saa myös luvan ajaa ylinopeutta.

    Ehei. Ei Audi ja Bemu sen parempia autoja ole kuin muutkaan,Kyllä asenteet on pahasti hukassa.Tai sitten viestisi oli vitsi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen kyllä sitä mieltä että jos on varaa ostaa audi tai bmw niin saa myös luvan ajaa ylinopeutta.

    Pitäähän sitä ylikasvuista klitorista jollakin yrittää kompensoida...

    Äänestä

Kohta kaupungissa saa ajaa 10 kilometriä tunnissa jos edessä joku kilistelee kelloa varoitukseksi.
Nopeuden ylitys saa kukkahattutädit kauhistelemaan ja poliisit sakkotuloja valtion kassaan niin paljon kun jaksaa kirjoittaa.
Polkupyöräilijöillä ei sen sijaan ole sääntöjä lainkaan.
Vain oikeuksia.

Äänestä
  • Kyllä ylinopeuksissa on aina riskinsä. Ei kai niitä nopeusrajoituksia turhaan laiteta.
    Huvittaa kun ajaa Hervannan valtaväylää 70km/h alueella. Itse ajan mittarivirhe huomioiden 80km/h niin valtaosa ajaa vieläkin ohi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä ylinopeuksissa on aina riskinsä. Ei kai niitä nopeusrajoituksia turhaan laiteta.
    Huvittaa kun ajaa Hervannan valtaväylää 70km/h alueella. Itse ajan mittarivirhe huomioiden 80km/h niin valtaosa ajaa vieläkin ohi.

    Ne ohi ajavat ovat keskivertoa sekä toinen toistaan parempia autonkuljettajia ja siksi nopeusrajoitukset eivät koske heitä. Osalla heistä on autokilpailukanavapaketti tilattuna ja he tietävät mitä tekevät...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aamu tv:ssä oli juttua että Mansessa on lisääntynyt kaikista eniten koko Suomen mittakaavaa ajatellen eniten törkeää liikennekäytöstä ja ylinopeuksia. Misthän moinen johtuu että hiljaiset hämäläiset juuri noin käyttäytyy? Näissä asioissa kohta Suomen ykkönen jos ei ole jo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu