THL:n uuden karanteenilinjauksen johdosta on lento -ja laivaliikenne keskeytettävä. Eurooppalaisesti Suomen valitsema erittäin tiukka tautitapausluku 8/100 000 on johtanut siihen, että viimeistään parin päivän kuluttua kaikki matkailumaat on ylittänyt raja-arvon.
Nauttikaa pari päivää vielä vapaudesta.......
Nauttikaa pari päivää vielä vapaudesta.......
Vastaukset 15
Vanhimmat
Lukemia toissa päivältä ja nousee koko ajan.
Italia 6,9, Saksa 12,5, Romania 86,9, Ruotsi 32,5, Tanska 17,3, Norja 7,2, Viro 7,9, Kreikka 10,6, Bulgaria 41,3 ja Kroatia 18,4.
Lähde ECDC
Ruotsista tulee paljon suomalaisia autoja Tallinnan kautta Suomeen. Joten rajat vuotaa kuin seula. Miksi niitä ei tarkistettu. Joten sieltäkin tulee koronaa.
Sosialistihallituksella ei ole uskallusta kovin radikaaliin muutokseen kansalaisten elämän hankaloittamiseksi. Siinä piilee vaara kannatuksen tippumisesta, etenkin kun hankalia asioita on muutenkin loppuvuodesta tulossa. Vasemmistolainen ajattelee aina ensin itseään vaikka sen ideologiaopit muuta väittää.
Testauksesta kieltäytyvät romanialaiset .
Näillä kerjäläisillä on ihme oikeuksia ,eikö kieltäytyvän voi surutta palauttaa
Romaniaan takaisin. Eihän tää nyt näin voi olla.
juuri näin, ulkomaille ei ole kellään matkailijalla tarve mennä. vastuuttomia ovat.
lisään vielä et naurettavaa maskitouhuilua, ei testaamattomia ainakaan ihmisiä suomeen ulkomailta piste sieltähän se tuli viimeksikin eikä maan sisältä.
Suomessa asuva romanialainen mies ei kokenut tarpeelliseksi ottaa koronatestiä, koska hän koki itsensä perusterveeksi.
Näin vain Suomessa ,tää juntti ei pidä kahden viikon karanteeniakaan koska
on perusterve Romanialainen.
Puolan rajatarkastuksessa tämä ei olisi onnistunut.
Olis vaan itkenyt ja testi otettu vaikka taka luukusta.
KYLLÄ PITÄÄKIN OLLA TIUKKA LINJA TÄLLAISEN TAUDIN AIKANA.
PAKKOKARANTEENI PITÄÄ OLLA EHDOTTOMASTI. VANKILA KARANTEENIN RIKKOJALLE.
RAJAT KIINNI TIUKEMMIN ETTEI TAAS KUOLE SUOMALAISIA.
Kaikenlainen matkailu seis niin kauan aikaa kunnes on saatu rokotteet.
nimenomaan näin ja kaikki tulijat karanteeniin ja testiin, et matkailu voi olla tärkeintä. Matkailkaa lähimetsiin...
Koodarit saapuu?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006598985.html
Jospa hallitus toteuttaa hybridistategiaa ja pitää Kreikan lomasaarien lennot vihreinä eli vapaana karanteenilta kun Kreikan luku on 8/100 000 luku on 14,2.
Valtioneuvoston kanslia on suurin Aurinkomatkojen omistaja sinivalkoisen lentoyhtiön suurimpana omistajana. Hallituksen luvalla matkustetaan jep, jep. Turha ministereiden paheksua matkustamista.
Ethän ainakaan erehdy käyttämään traumaroolipeliä joka viruksia rakentelevi.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/koronan-toinen-aalto-on-alkamassa-mutta-viela-on-mahdollisuus-estaa-se-olemme-hyvin-tulenarassa-tilanteessa-sanoo-husin-diagnostiikkajohtaja/7896056
nyt kansalaiille vastuu siirretään kun ei esikunta toiminut heti rajoittaessaan koronatartuttajien pääsyä maahan ja karanteenipakotusta. kärjistetysti nyt muutamista kärsii sitten kansa, täällä sisällähän ei leviämistä olis tapahtnut mutta kun nuo muut tulijat