Kaikissa kouluissa ja ammateissa vaadittava pakkoruotsi on Suomelle ilman muuta vahingollinen kaikin tavoin. Se syö opiskelijoiden ja yhteiskunnan resursseista valtavan siivun antamatta kuitenkaan mitään takaisin, estää muiden kielten opinnot joiden avulla yhteiskunta kehittyisi esim. viennin kasvun kautta jne.
Kyse ei kuitenkaan ole kielitaidosta vaan pakkoruotsin tarkoitus onkin ylläpitää ruotsinkielisten etuoikeudet täällä Suomessa. Suomenkielisten oikeuksia polkien ruotsinkielisille taataan esim. paremmat opiskelupaikat. Jo tuhannet suomenkieliset ovat jääneet ilman opiskelupaikkoja korkeakouluissa koska paikat on jaettu pienemmillä pisteillä etuoiketetuille ruotsinkielisille.
Pakkoruotsi edustaa Suomessa puhdasta rasismia.
Kyse ei kuitenkaan ole kielitaidosta vaan pakkoruotsin tarkoitus onkin ylläpitää ruotsinkielisten etuoikeudet täällä Suomessa. Suomenkielisten oikeuksia polkien ruotsinkielisille taataan esim. paremmat opiskelupaikat. Jo tuhannet suomenkieliset ovat jääneet ilman opiskelupaikkoja korkeakouluissa koska paikat on jaettu pienemmillä pisteillä etuoiketetuille ruotsinkielisille.
Pakkoruotsi edustaa Suomessa puhdasta rasismia.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Suomi on ainut maa maailmassa jossa syrjinnästä tehdään hyve. Jättämällä esim. tuhansia suomenkielisiä pois korkeakouluopetuksesta ruotsinkielisten hyväksi niin se on kuulemma positiivista syrjimistä. Onkohan kukaan kysynyt niiltä suomenkielisiltä ulos jätetyiltä koskaan, että miltä tuntuu kun syrjitään positiivisesti? Kun aina etuoikeuksista nauttinut ruotsinkielinen vie pienemmillä pisteillä vielä korkeakoulupaikkasikin?
Minulla on ollut työelämässä tarvetta suomelle, ruotsille, englannille ja saksalle. Näillä pärjää aika mukavasti Suomen työelämässä.
Ilman ruotsinkielen taitoa olisit pärjännyt aivan yhtä hyvin.
Ruotsalaiset osaa todella hyvin englantia. Todisteena kahden vuoden työkomennus, ruotsissa.
Ruotsissa panostetaan todella paljon englannin kielen opetukseen ja onhan se maailman kieli.
Ruotsi+ei+voi+olla+noin+suuri+ongelma,+jos+kerran+tutkimuksen+mukaan+45%+valitsisi+sen+vapaaehtoisesti.
Kyseessä+on+PAKKORUOTSI.+
En+usko+että+45%+valitsisi+aivan+turhan+opiskelukielen,+josta+ei+ole+mitää+hyötyä.+Sitä+ei+tarvitse+työelämässä+eikä+missään+päin+maailmaa.
Alle+yksi+promille+maailman+ihmisistä+puhuu+ruotsia.+Se+kertoo+hyvin+sen+tarpeellisuudesta.+😅🤣🤣
Niinpä. Mutta se on pakkovirkaruotsi, joka on etuilusysteemimme tärkein osa. Se tarjoaa vuosittain satoja hyviä julkisia ja yksityisiäkin virkoja rusuille.
On jopa puhuttu, että RKP voisi olla valmis luopumaan pakkoruotsista, jos vain pakkovirkaruotsi säilyy! Mutta sitä ei voi kukaan taata ja siksi pakkoruotsi pysyy.
Pakkovirkaruotsi oli aivan järjetön idea. Millä vi_un ilveellä sekin meni läpi?
Jokin vaihtokauppa tässä käytiin. Mikähän se oli?
Kielten opiskelu on valtava etuoikeus, joka meillä suomalaisilla on.
Voisiko valitusta oppiaineista hieman vähentää j a saada suhteellisuudentajua tälle palstalle?
Suomessa+nimenomaan+ei+saa+opiskella+kieliä+koska+pakollinen+ruotsi+vie+resurssit+muilta+kieliltä.+Senpä+vuoksi+esim.+kymmenesä+poliisiautossa+kulkee+yht.+20+poliisia+joista+jokainen+osaa+suomea,+englantia+ja+ruotsia.+Ei+ole+venäjän,+puolan,+saksan,+italian+tai+minkään+muunkaan+kielen+osaajia+joita+kuitenkin+esim.+raskaan+liikenteen+valvonnan+yhteydessä+tarvittaisiin.+Sama+toistuu+läpi+yhteiskunnan,+ei+ole+vientiyritykseen+kiinan,+espanjan,+arabian,+vietnamin+yms.+kielten+osaajia+eikä+ole+juuri+sitten+sitä+vientiäkään.
Suomi+on+95%:n+äidinkieli+jolla+tullaan+toimeen+kotimaassa,+englanti+on+lähes+100%:lla+vapaaehtoisesti+valittuna+koska+sen+käyttö+maailmanlaajuisesti+on+niin+huipputärkeässä+asemassa.+Suurin+osa+ihmisistä+pystyy+hallitsemaan+kolmea+kieltä+ja+Suomessa+se+on+pakkoruotsi.+Sitä+tarvitaan+hmm..+sitä+tarvitaan+kuten+venäjää,+viroa,+saamea,+romania,+saksaa++ja+muitakin+kieliä.+Se,+että+pakkoruotsi+on+pakollinen+ja+se+siten+syö+mahdollisuudet+muiden+kielten+opintoihin+on+kansakunnan+kannalta+katastrofi.
Kuinka+paljon+tehokkaammin+esim.+poliisi+voisikaan+kaikkialla+toimia+jos+pelkästään+em:sta+poliiseista+löytyisikin+20:n+suomi-englanti-+ruotsi+osaajien+sijaan:
-2+suomi-englanti-ruotsi+osaajaa
-2+suomi-englanti-venäjä+osaajaa
-1+suomi-englanti-saksa-osaaja
-1+suomi-englanti-puola-osaaja
-1+suomi-englanti-arabia-osaaja
-1+suomi-englanti-kiina-osaaja
-1+suomi-englanti-espanja-osaaja
-1+suomi-englanti-italia-osaaja
-1+suomi-englanti-ranska-osaaja
-1+suomi-englanti-unkari-osaaja
-1+suomi-englanti-romania-osaaja
-1+suomi-englanti-vietnami-osaaja
-1+suomi-englanti-kurdi-osaaja
-1+suomi-englanti-portugali-osaaja
-1+suomi-englanti-tanska-osaaja
-1+suomi-englanti-viro-osaaja
-1+suomi-englanti-liettua-osaaja
-1+suomi-englanti-turkki-osaaja
Pakkoruotsi+ei+ole+kielitaitoa,+päinvastoin+se+estää+kielten+opiskelun.
Pakottaminen ei ole kenenkään etu.
Karjalainen itkijäakka. Kyyneleet silmissä ja kamala parku, ruokapalkalla. Ei mulla muuta.
Niinpä. Kaikki karjalaiset itkijäakatkin ovat joutuneet alistetuiksi Suomessa pakkoruotsia lukemaan. Kuinka hyvin he olisivatkaan tulleet toimeen jos heille olisi suotu mahdollisuus opiskella esim. venäjää ruotsin asemasta. Ei olisi ollut taloushuolista tietokaan, kunnat ja valtiokin olisivat saaneet huomattavasti enemmän verotuloja joilla olisi saatu avustettua esim. ahvenanmaalaisia entistä enemmän.
Pakkoruotsi edustaa Suomessa puhdasta rasismia ja abarheit-politiikkaa.
Pienen pienen jääräpäisen vähemmistön takia, koko suomi kärsii.
RKP:stä pitää päästä eroon kokonaan.
Kansanäänestys pakkoruotsista.
Ruotsi on hyödyllinen kieli, kysy vaikka niiltä sadoilta hoitsuilta jotka ovat saaneet työtä (hyvin palkattua) Ruotsista.
Nuorilla on valinnan mahdollisuus isompi kun osaavat ruotsia.......
Vahingollista on negatiivinen puhe kielten oppimisesta, osaamisesta ja opetuksesta.
Kieliaktiiveilla on tarjota pelkkää negaatiota palstalle. Kaikki on pielessä maassa, jossa toimii mm.- maailman parhaaksi valittu peruskoulu.
Nuoria pitää kannustaa ja tukea. Nuoret ovat fiksuja ja tajuavat nopeasti, jos joku yrittää demonisoida kieltä ja sen puhujia.
Palkkataso on Ruottissa parempi, joten kun osaat ruotsia, pääset hyviin töihin Ruotsiin.
Antaa suomalaisten työnantajien kituuttaa täällä mamujen kaa, niityähn ne tänne hamuavat kun suostuvat tekemään töitä ilmaiseksi.....
Oppiaineet eivät ole esteenä onnellisuudelle ja elämässä pärjäämislle. Este on ihminen itse.