Näyttää juoksu sellaiselta, että keskiryhmiä aletaan kuuntelemaan paremmin maan asioiden hoidossa -ettei velkaa tarviítse maksaa, jota vasemmisto ajaa. yms -vihreitten huume vapautukset. Maan velkaisuus sosialistien johdossa..näitä on paljon jossa työn kunnioitusta halkutaan nostaa. Öljy ei pulppua maasta josta tuloja tulisi,kaikki tulot pitää tehdä työllä, nämä loiset, makoilijat jotka olleet vasemmiston silmäteriä äänestys käyttätymisensä takia.
Keskustalla hyvät mahdollisuudet tulla taas suurimmaksi
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pitäisi heti hallitus kaataa a.sarja tilalle, punikit rääymään oppsitioon.
Kuka pelle uskoo "kansanedustajaan" miksi ne ei ole 40 vuodessa saaneet aikaan kuin tuhoa?
"
Ministeri kielsi kolmesti suorassa lähetyksessä – ”Nyt Anne Berner valehteli”
Uutiset 19.5.2017 07:45 Kari Kallonen
Maaseudun Tulevaisuuden toimittaja kuvaa Bernerin henkilöksi, joka vaimentaa kritiikin vaikka huutamalla.
Aina Yleisradio ei ole taipunut, liikenneministeri tuli moneen otteeseen lankoja pitkin.
Mutta ei vain pääministeri Juha Sipilä, mutta myös hänen suojattinsa liikenneministeri Anne Berner tunnetaan henkilönä, joka puskee vaikka väkisin läpi oman mielipiteensä. Keskiviikkona Berner oli keskustelijana A-teema -ohjelmassa, joka käsitteli Ylen riippumattomuutta.
– Tarkoitan tällä maan tavalla sellaista ajatusta, että voidaan hyvin tulla niin sanotusti lankaa pitkin tänne Yleisradioon, Mäenpää vastasi.
Kaksi yritysjohtajaa Juha Sipilä ja Anne Berner ymmärtävät toisiaan, vaikka muut eivät.
Kaksi yritysjohtajaa Juha Sipilä ja Anne Berner ymmärtävät toisiaan, vaikka muut eivät.
”Nyt muuten Anne Berner valehteli”
Ohjelman toinen juontaja Markus Liimatainen keskeytti vastauksen ja osoitti oman kysymyksensä hiljaa istuneelle liikenneministeri Anne Bernerille. Näin Yle siteeraa:
– Miten on, oletteko tullut toimituksiin lankoja pitkin?
– En ole, vastasi Berner.
– Kertaakaan?
– En ole.
– Missään tapauksessa? Liimatainen tivasi.
– En ole.
Markus Liimatainen tiesi mihin tarttui, sillä vain minuutin kuluttua Helsingin Sanomien toimittaja Tommi Nieminen tekstasi Twitterissä:
”Nyt muuten Anne Berner valehteli suorassa lähetyksessä. On tullut lankoja pitkin ainakin minulle, #ateema.”
Kolmen minuutin kuluttua Ylen toimittaja Sara Rigatelli kuittasi: ”Samoin.”
Painostus siirtyi päätoimittajaan
Helsingin Sanomien toimittaja Tommi Nieminen selvensi Ylelle, että Berner tuli lankoja pitkin, kun Nieminen teki juttua Helsinkiin rakennettavasta uudesta lastensairaalasta. Vuosi oli 2013 ja Berner hankkeen puuhanaisia, ei vielä ministeri.
Nieminen ei tarkenna artikkelia, mutta oletettavasti kyse on maaliskuussa julkaistusta jutusta joka alkaa: ”Kerjäämiseksi meni. Talouseliitti otti ohjat, kun poliitikot eivät saaneet lastensairaalaa alulle. Valmista pitäisi olla vuonna 2017. Kiire tulee. Vielä puuttuu kymmeniä miljoonia euroja, kaava ja arkkitehdit.”
Juttu oli annettu etukäteen tarkastettavaksi Bernerille, joka vaati lukuisilla puheluilla ja sähköposteilla muutoksia. Nieminen ei niihin suostunut, jolloin Berner oli pyytänyt merkittävässä asemassa olevan henkilön ottamaan yhteyttä päätoimittajaan.
Artikkeli julkaistiin ilman muutoksia. Ja se lastensairaala, sekin on tiettävästi nousemassa hieman myöhässä Meilahden alueelle, vaiheittain vuoden 2017 lopussa ja vuoden 2018 kesäkuun loppuun mennessä. Sairaalan toiminnan on tarkoitus käynnistyä vuoden 2018 aikana.
Bernerin luotsaaman Lastensairaalan julkisivu erottui värikkäänä havainnekuvassa Stenbäckin katua koilliseen.
Bernerin luotsaaman hankkeen uuden Lastensairaalan julkisivu erottuu havainnekuvassa värikkäänä, Stenbäckin katua koilliseen. (Kuva Arkkitehtitoimisto Sarc)
”Olemme varmasti yhteydessä vastakin”
Yleisradion tapaus on vielä mielenkiintoisempi. Kyse on heinäkuussa 2015 julkaistusta uutta liikenneministeriä käsittelevästä jutusta otsikolla
Rigatelli muistelee Ylelle oman kokemuksensa olleen raju prosessi, jossa Berner tuli lankoja pitkin useita kertoja. Ministeri halusi estää jutun, tai ainakin vähintään poistaa siitä osia. Rigatelli oli lopulta ohjannut yhteydenotot Yle Uutisten yhteiskuntatoimituksen esimiehelle Riikka Venäläiselle.
– Kyllähän hän oli useaan otteeseen yhteydessä. Keskiyön aikaan käytiin aika kiivasta keskustelua. Keskustelimme muun muassa journalismin pelisäännöistä. Faktat olivat kuitenkin kohdallaan ja juttu julkaistiin. Mitään ei poistettu, Venäläinen vahvistaa Ylelle jälkeenpäin.
Venäläinen arvelee julkisuuden olleen uutta silloin vasta kuukauden ministerinä toimineelle Bernerille. Mutta ikävimmän kuvan antoi Bernerin vihjaus, että he ovat ”Ylen asioissa varmasti yhteydessä vastakin”.
Mikä Berneriä erityisesti hermostutti? Jutun kohta koski keskustan listoilta eduskuntaan valitun Bernerin pettämää ehdokassopimusta kokoomuksen kanssa.
Sopimukset on tehty rikottaviksi
Siirtyminen politiikkaan oli Anne Bernerille vain amerikkalaistyylinen bisnesliike, kuten Päivän Lehti on kirjoittanut tässä. Hän aikoo palata eduskunnasta takaisin yritysmaailmaan, kun neljä vuotta on kulunut.
Siihen mennessä Berner on luonut arvokkaita suhteita, joita hän tarvitsee menestyäkseen urallaan perheyritys Vallila Interiorin ja muiden yritysten omistajana entistä mittavammin.
Kokoomuksen vaalirahoittajana tunnettu Nato-kannattaja Anne Berner allekirjoitti syyskuun 19. päivä 2014 eduskuntavaalien ehdokassopimuksen kokoomuksen kanssa. Se piti julkistaa vasta, kun Sveitsin kansalainen Berner saisi myös Suomen kansalaisuuden.
Sipilistisen leskustan nousu, uho ja tuho...
Keksit juttusi, joka ei kopiosi pidä paikkaansa, tuskin edes kopiosta mtään ymmärrät. Oletko edes kasakoulua saanut suoritettua? Kommunistinuorilla jäi opiskelut pois.
Keskusta kalastelee ääniä samoilla vesillä kuin Vihreät...
Keskusta tulee häviämään, miksi äänestää Keskustaa kun voi äänestää Vihreitä...!?
VIHREÄT ON HOMOJA, JOTKA EI HOMOJA ÄÄNI KESKUSTALLE.
Niin tulee sieltäkin kuin persuiltakin kepulle roppa kaupalla.
Tyhmäähän se muu kansa tehdaspaikkakuntien ulkopuolella on kepulien onneksi ollut, muuten oltaisi maa-aatelisto ajettu kolhoosiin jo 1919. Selluköpi toki tietää tilipussinsa riippuvan liitosta maajuhanin kanssa.