Molempi hyvä, mutta kumpi parempi?
Pumpuang Duangian vs Paula Koivuniemi
Anonyymi
663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käväisin kaksi vuotta sitten Suomessa ja tapasin vanhoja kavereitakin 80- luvun lopun nuoruudesta. Se oli kuin aika olisi pysähtynyt joidenkin osalta.
Samat jutut, sama kampaus, sama olemus, samanlainen vaatetyyli farkkutakkeineen tai nahkatakkeineen, halpisfarkut jalassa ja jotkut Sievin turvajalkineet tai vastaavat.
Asuvat samoilla nurkilla samoissa taloissa kuin ennenkin. Uudet puolisot on valittu omalta kylältä kavereiden entisistä kumppaneista. Hieman kunnosteltu niitä vanhoja omakotitaloja.
Ei puuttunut muuta kuin että selkään olisi kirjoitettu tussilla jokin suomipop- bändin nimi. Ihan sentään Koivuniemi- sukupolvea me kuitenkaan ei koskaan oltu.
Ei mitään tuomittavaa tuossa eikä mitään pahaa! Päinvastoin se toi muistoja mieleen. Mutta hassua on se että omasta mielestä tuo on muinaishistoriaa, vaan se on edelleen valtakulttuuria "meilläpäin".
Yksi parhaista nuoruuden kaveri totesi minulle vuosikymmenen jälleennäkemisen ja "radiohiljaisuuden" jälkeen ihmeissään että "Sähän oot ihan se sama xxxxx kuin ennenkin!"
Totesin että niin sinäkin ja miksikäs sitä tässä enää muuttumaan. Toivoin kuitenkin salaa etten ihan niin kasari olisi olemukseltani kuin kaiffarit ja tukkamuotini on ollut nahkaa jo 10 vuotta.
Yleisradion aikaan lapsuudessa ei montaa artistia ollut. Sen verran olen jymähtänyt jonnekin menneisyyteen että totean nykyisen suomipopin olevan vain kaupallista roskaa pääpiirteittäin. Kukaan edes enää oikeasti soita. Konemusiikkia. Muutamia helmiä silloin tällöin jotka nekään ei kestä aikaa.
Mutta se on ajan henki, eikä mikään ole ikuista.
T 2010
Poju sinä sotket totaalisesti taas kaksi asiaa suomipop ja rock, ne eivät ole sama asia... Popeda, Pelle, Hassinen, Dave, Sliipparit, Epput, froikkarit, sanoittaja guru Leskinen, Heikki Salo. Suomirock osastoa.
Suomipop on sitten huomattavasti vaatimattomampi osasto siellä ei montaa mainittavaan nimeä ole, ei tule yhtään mieleen.
By NumBall
Oliko sulla jotain oikeaa asiaakin?
Olisi mielenkiintoista tietää millainen sairaus on ihmisen päässä joka laittaa kyttäämään suomi24 pattaya palstaa lähes vuorokaudet ympäriinsä vuosien ajan. Olisi varmasti psykiatrikin ihmeissään tuumaten että toivoton tapaus.
Minua ei kiinnosta lainkaan sinun mielenkiintosi ja tuon alituinen toistaminen kun itse olet päivittäinen päivystäjä noine ympärivuorokautisine selityksinesi.
Tämä on iskenut aina meitsiin ku miljoona volttia uimahyppy tornista tai romutransu Markuksen luukki!
https://www.youtube.com/watch?v=2ctcTP9pSHw