Asevelvollisten käytettävyys puolustusvoimien tehtävissä normaaliaikojen lainsäädännön mukaisesti https://www.doria.fi/handle/10024/177710
Varusmiehistä ei ole mitään apua jos joku alkaa uhittelemaan
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No eihän tätä maahantunkeutujien hyvinvointi valtiota ole mitään syytä puolustaa.
Sotilaat ovat sotatilaa varten.
Riittää, kun varusmiehiä voidaan käyttää maahan tunkeutuneiden laukkujen kantoon hotelliin. Vuonna 2015 kaksi divisioonaa miehiä tuli Torniosta rajan yli, varusmiehet oli vastassa laukkuja kantamassa.
Varusmiehissä niitä hulluja löytyykin, jos joku alkaa uhittelemaan. Ainakin viime vuosituhannella oli vartiossa olevilla kovat panokset rynnäkkökivääreissä. Ei sinne passannut sivullisten tulla, sillä niistä varusmiehistä ei ollut mitään takeita, vaikka ampuisivat kyselemättä.
Varusmiespalvelun suorittaneet varusmieshet ovat täysin ammattitaitoisia tappajia ja sotilaita.
Kun heille annetaan asianmukainen sota-ajan tuliaseistus, ja normaalit sotilaan suojavarusteet, niin tämä joukkueenjohtajan johtama varusmiesjoukko pysäyttää millaisen mustan matulauman tai helvetinenkelien rynnäkön tahansa.
No jos jotain armeijasta tietäisit, niin edes sodan syttyessä ei varusmiehiä kutsuttaisi ensimmäisenä aseisiin. Heidän koulutuksensa on vielä kesken. Sotatilassa ensimmäisenä lähtis porukka reservistä