Ilmastonmuutos ja Kiribati.

Luin surullisena että monet Tyynen meret saaret ovat vaarassa upota ilmastonmuutoksen aiheuttamaan merien pintojen nousuun.

Salaliittoteorioiden sekoittamalla päälläni ryhdyin sitten pohtimaan että mistä se lisävesi tulee? Viitseliäs voi laskea montako kuutiota vettä tarvitaan että Tyynen Valtameren pinta nousee esim puoli metriä.

Tuumailin että voisiko tuossa olla kyse saarien vajoamisesta eroosion seurauksena? Nämä atollithan ovat aika hiekkaperäisiä (?) ja aallot tietysti kuluttavat rantaviivaa koko ajan.
Tiedän toki että ajatelmani on aivan mielisairas mutta tulipahan sanottua.

Tässä tämä IS:n uutinen on kaikessa komeudessaan:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006598024.html

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisävesi tulee tietysti sulaneista jäätiköistä pöllö. Se vain ohjautuu nyt vain tuonne tropiikkiin jossa kylmään tottuneet jäävedet ottelevat mollikkaa ja lomailevat.

    • Anonyymi

      Ootko ihan tyhmä? Vettä tulee tietty hanasta.

      • Anonyymi

        Juu, näin on. Pullovedet ne hukuttavat saaret saatana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      190
      6090
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      151
      5645
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      244
      4222
    4. 229
      3531
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      117
      3362
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      126
      3210
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2966
    8. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      9
      2475
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      190
      2026
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      129
      1981
    Aihe