Mites öljypuoli paljonko kuluu h välillä hynyllä

Anonyymi

Itellä menee sen 1litra noin huoltovälissä 1,2 hynyssä

11

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaimon 2016 i30 1,4 ei tarvi lisätä öljyä huoltovälissä (ajettu 50 000km). Sama oli aiemmassa 2014 1,2 i20.ssä (tässä i20.ssä oli kyllä muuten paljon murheita). Omassa 2014 1,6 i40.ssä huoltovälissä tipahtaa öljytikun mittavälissä noin puoleen väliin ja olen varmuudeksi muutaman desin öljyä lisäilly (ajettu 200 000km). Kaikki siis bensakoneita ja huolletaan vuosittain.

    • Anonyymi

      Litrainen turbo kuluttaa ihan mitättömän määrän vaihtovälillä. Ehkä jotain 0,1-02 litraa/13000 km....

    • Anonyymi

      sen 1l huoltovälissä 1,2 l hyndai 5w-40

      • Anonyymi

        i20 1.2 vapari eikä öljyä kulu juuri lainkaan, vaihtoväli 10-15tkm.


    • Anonyymi

      Männänrenkaat menny ei ehjä voi litraa lotkottaa

      • Anonyymi

        Kyllä voi;;; monet merkit kuluttaa h -välissä jopa 2l ainakin


    • Anonyymi

      Öljyn kulutus on 2,0 crdi koneella melkoisen vähäistä eli ajetaan 10t km ja sitten lisään 0,5 l millä voi päästellä sen loput 5000 km eli vaihtovälin loppuun.
      Autolla on toki vedetty asuntovaunua muutamia kertoja kesässä, joten öljyn kevyemmät jakeet toki haihtuu taivaan tuuliin reippaassa luukutuksessa

    • Anonyymi

      Turbo voi olla syynä suureen kulutukseen, niin jos on sellainen?

    • Anonyymi

      Paljon puhutaan kuinka nykymoottorit ovat paljon tarkemmin tehtyjä kuin ennen eli sovitukset tiukempia yms tämä siis täyttä potaskaa koska vanha Foordini ei kuluta öljyä ollenkaan .

    • Anonyymi

      1.2 i20 vm. 2016. Huoltovälin puolessa välissä puolen litran lisäys. Tähän asti riittänyt. Kilometrejä koneessa noin 110000.

    • Anonyymi

      Moottorin esilämmitys vähentää kummasti öljyn kulutusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      212
      23080
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      99
      16651
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      297
      15486
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      151
      10677
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9610
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      35
      8208
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      31
      8182
    8. 237
      6742
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      200
      6385
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5973
    Aihe