Keskustan S-Marketin uudet ajokieltomerkit

Anonyymi

Tiedoksi sille kaverille, joka nuhteli minua S-Marketin parkkiksella, etten noudattanut "kielletty ajosuunta" -merkiä, kun ajoin parkkikselle Leijatieltä (n. klo 10). Kiittelin tietty asiallisesta huomautuksesta nimittäin en huomannut koko merkkiä. Ilmeisesti se on laitettu siihen hiljakkoin.

Lähtiessäni vilkaisin minkälainen tuo merkki nyt sitten on.

Ensinnäkin merkki on "Ajoneuvolla ajo kielletty", sitten siinä on lisäkilpi, joka määrittää koska kielto on voimassa (klo 22-05) ja vielä muistaakseni sen alla lisäkilpi "Huoltoajo sallittu", että sinänsä nuhtelu oli tarpeeton. Sitten huomasin, että tismalleen samanlainen kilpipatteri oli laitettu myös toiseen sisäänajoliittymään. Mistähän em. kaveri oli itse ajanut parkkikselle?

Mutta mitäs tuo merkki sitten kieltää? Kieltääkö se kaiken paitsi huoltoajon klo 22-05 välisenä aikana ja mikä lasketaan huoltoajoksi? Parkkiksellahan on monenlaista 24 h-palvelupistettä mm: Bensa- ja pankkiautomaatti, kierrätyspiste ja postilaatikot. Voiko autoilija yms. käyttää niitä 24 h vai pitääkö ottaa kansiteri mukaan bensakaupoille?

6

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huoltoajo on nimensä mukaisesti huoltoajoa. Ei tarkoita oman auton "huoltamista" eikä kierrätyspisteeseen ajamista klo 22 jälkeen. Pankkiautomaatille ja postilaatikolle voi kävellä.

      • Anonyymi

        Meinaat, että kanisteri mukaan jos tulee tankkauksen tarvetta klo 22-05 välillä.

        Noinkohan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meinaat, että kanisteri mukaan jos tulee tankkauksen tarvetta klo 22-05 välillä.

        Noinkohan?

        No luulisi, että koskisi enemmän asiatonta ajamista (äänekästä ja kiihdyttelyä), kuin tankkaamis- tai rahannostomielessä olevia käyntejä pihassa. Ei kai nyt tarvitse kovin pilkkua viilata? Olen samaa mieltä aloittajan kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meinaat, että kanisteri mukaan jos tulee tankkauksen tarvetta klo 22-05 välillä.

        Noinkohan?

        Kuinka se tankkauksen tarve juuri silloin tulee. minun autossani on polttoainemittari, josta näkee, jos tankki alakaa vajeentua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka se tankkauksen tarve juuri silloin tulee. minun autossani on polttoainemittari, josta näkee, jos tankki alakaa vajeentua.

        Jos pihassa on 24 h bensa-automaatti, ei ihan mene kovin hepposilla perusteluilla läpi, että molemmille bensa-automaatille johtaville liittymille laitetaan kyseinen kieltomerkki.


    • Anonyymi

      Rallin ajaminen, möykkääminen ja musiikin bassojen paukuttelu voitaisiin kieltää pihassa/s-marketin alueella. Ei kai nyt tavallista asiointia kuten tankkaamista ja pankkiautomaattikäyntejä rangaista? Ketä se häiritsee?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe