Suomi on persuilta hukassa.
Suomi takaisin
Anonyymi
59<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
1930-luvun Suomiko?
Persuilta kun puuttuu riveistään enää Lapuan Liike sekä IKL, jotta olisivat "täydellisiä".
Kansainväliset järjestöt ovat kaapanneet suomen!
Ei minua pelota alkuunkaan. Varsinkaan tuollaisen palstanillittäjän hengetön uhoaminen. Huomaa vaan, että natsismi kytee edelleen Suomessakin. Siksihän IKL joutuikin Lapuan Liikkeen, Suojeluskuntain sekä Lotta Svärdin ohella lakkautetuiksi.
No mitä sä sitte vaahtoat niistä kokoajan? Ootko jotenkin pakkomielteinen ja ihan sekasin?
IKL oli Kommunisminvastainen liike. Sinä olet Kommunisti. Ne lakkautettiin rauhanehtona Neuvostoliiton kanssa koska he olivat Kommunisteja kuten sinä ja he vaativat sitä.
Rkp on ainut rasistipuolue suomessa ja istuu sdp hallituksessa, myös terroristien kuljettaja samassa hallituksessa, on syytettynä siitä, hävetkää sdp.
Hohhoijaa. Suomalaisuus on perussuomalaisilta hukassa.
Perussuomalaisten käyttäytymisistä sekä ulostuloista päätellen tuo pitää täysin paikkansa.
Voisitiko perustella järkevästi ja sivistyneesti kuten aikuinen?
Persujen omat mölinät riittää perusteeksi.
Sulla kestää varmaan vielä vuosia ennenkuin ne jutut avautuu. haha. Se johtuu sun heikosta yleissivistystasosta.
Eikös se tullut esitetyksi siinä sekä järkevästi että sivistyneesti? Mitähän sinä oikein olisit esityksekseltä odottanut lisää? Tavutettuna?
Suvakologian tonttuhan se onkin paras puhumaan mitään yleissivistyksen tasosta.
Yleissivistyksestä sekin on kiinni jos oman maansa tuhoo/myy eu byroolle.
Noh. Hän on valtioteteiden ja taloustieteiden tohtori kuten Jukka Hankamäki. Mitä sinä olet?
Hankamäki, Suomen turhin tohtorisarvon omaava pönttö.
Voisikohan persukansanedustajat käyttäytyä edes eduskunnassa kuten aikuiset?
Persuilla on takanaan loistava tulevaisuus.
:D
Kauan sitä kestikin. Pari vuotta hallituksessa.
Hahahaaaaa
Mutta mikä sä ite oot? Ootko ikinä lukenu yhtäkään kirjaa?
Ai sillee fiksusti niinku ala-asteella että ei saa olla eri mieltä open kanssa?
Minä en ole käynyt ala-astetta. Sehän tuli koulukuvioihin vasta peruskoulun myötä. Mutta käsittääkseni peruskoulun ala-asteella saa olla eri mieltä opettajan kanssa. Emme nimittäin elä enää aikaa, jossa joku sotahullu suojeluskuntahenkinen mulkku yrittää esittää kansakoulun opettajaa.
Ohisalon köyhyystieteen tohtori titteli on tosi tärkee ja arvokas. Köyhyys johtuu siitä että on tyhmä ja laiska ja lainailee vaan rahaa holtittomasti. Hyvä että meillä on tällaneine köyhyysnero miniseri. Hurraa!
Persut on Suomen suurin haittapuolue. Kapuloita rattaisiin joka asiassa ja persujen oma "osaaminen"hallituksessa nähtiin 2015-2017.
Räksyttävien rakkikoirien puolue, persut. Vaikka on kyllä loukkaus rakkikoiria kohtaan verrata niitä persuihin.
Niin se nähtii. Suomen velkaantuminen taitettiin. Mamujen palauttaminen käynnistettiin. Vihervasemmisto oppotitio keskeytti palautukset 2018 jollain keksityllä draamalla ja nyt rahaa on taas palanut niin että Suomi velkaantuu. Kyllä sulla on järki hukassa.
"Kyllä sulla on järki hukassa."
Kyllä se on persulla järki(kin) hukassa.
Ai millä tavalla? Osaatko sinä perustella mitään järkevästi ilman lapsellista solvaamista? Tiedätkö että poliittinen syrijntä on rikos? Sinä vainoat Perusja pakkomielteisesti tällä palstalla niinkuin joku nolo psykopaatti
Persut antavat omalla käytöksellään perusteet.
Hahah! Mitä sinä meinasit tehdä asialle? hahahaahaaa
Ensinnäkin velkaantuminen ei taittunut. Toisekseen vasta Rinteen hallitus aloitti palautukset tosiasiallisesti. Persut eivät siis saaneet mitään aikaan.
Suomen tämänhetkiselle velanotolle on ihan olemassaolevat syynsä, mutta persuthan eivät niistä mainitse sanallakaan kansalaisille, Käyttävät lähinnä halpamaisesti velkakorttia hyväkseen yrittäessään pönkittää omaa poliittista asemaansa. Entäs jos olisitte itse juuri tällä hetkellä hallitusvastuussa? Joutuisitte perustelemaan lisävelanottoa, koska teillä ei ole olemassa vaihtoehtoa sille. Tai ehkä olisi, mutta sen seuraukset olisivat niin kohtalokkaat, ettette taatusti uskaltaisi sille tielle lähteä. Seurauksena olisi nimittäin poliittinen itsemurha.
Lähettää sinut Niuvanniemeen.
Jaa, kuvitteletko siis harhaisena olevas lääkäri?
Ensinnäkin se juurikin nimenomaan taittui toiseen suuntaan eli vähenemään päin. Rinne ei ollut pääminiteri kun palautukset keskeytettiin 2018. Sä oot joko sekasin tai sitte vaan rikollisesti täällä vääristelemässä totuutta ja vainoamassa Persuja.
Velka ei vähentynyt mihinkään. Vuoden 2018 joulukuussa Sipilän hallitus maksoi näytösluonteisesti 1,5 miljardin lyhennyksen, jonka se sai aikaistamalla Finnveran valtionlainan takaisinmaksuohjelmaa. Kuitenkin seuraavassa maaliskuussa Sipilän hallitus teki viimeisen budjetin ennen hajoamistaan, joka oli noin 1,7 miljardia alijäämäinen. Velkaantuminen siis taittui vai?
Sekä Rinteen että nykyinen Marinin hallitus panivat vauhtia palautuksiin, koska edeltävä Sipilän hallitus taikinoi keskenään Kokoomuksen myötävaikutuksella maahanmuuttopolitiikkansa kanssa, mutta valitettavasti koronakriisi ajoi tehtävän toistaiseksi keskeytyksiin.
Älä tonttu yritä laittaa omia paskapuheitasi muiden syiksi.
No kerropas nyt, montako käräjäoikeuden tuomiota on kontollasi ja mistä olet ne ansainnut?
Kenen kustannuksella teot tehtiin.Ensin mamut houkuteltiin Suomen, jälkeenpäin kustannettiin kotimatkat.Persut eivät puolustaneet meitä hallituksessa kun olivat.Järki käteen totuus koskettaa.
En tiedä, ketä tarkoitat, mutta minä olen diplomaatti. Minä ja Teuvo olemme diplomaatteja.
Kaikki Persut on diplomaatteja ja pisnesmiehiä niinku Teuvo
SUOMI TAKAISI KANSAINVÄLISILTÄ YHTEISÖILTÄ. Suomi on demokraattinen tasavalta jossa päättää suomen kansa eikä joku YK:n saneluvalta ja heidän Demari nukkehallitus. Ne jotka ei tätä nää on joko tyhmiä tai sokeita
Pyydä vahvennusta iltalääkitykseeen. Kyllä hoitsut järjestävät.
Yhyy yhyy kommari yhyy. Kyllä nyt ottaa pattiin
Ai etkö saanut tarpeeksi "jarrua"?
Sä varmaan toivoisit että pysyisit perässä
23.4+%++kansasta+käy+vajaalla+teholla+,+tähän+joukkoon+kuuluu+myös+poliittisia+päättäjiä+.
Ja+18,9+%+on+menettänyt+sen+vähäisenkin,+mitä+joskus+EHKÄ+on+ollut.
Sinua taitaa pelottaa.
Kommari on ilmeisen epätoivoinen ja yrittää hätäisesti keksiä uusia valheita.
Lopettaisi vaikkapa aluksi sen ananas-kebab-pizzan mussuttamisen.
Wanha hywä Suomi palautuu ruokakulttuurin kautta. Silakkalaatikkoa pöytään!
Entäs jos kalastaja on ehtinyt myydä jo saaliinsa minkinruuaksi? Kebablaatikkoa?
Kiva, kun aloittaja jaksaa näin ahkerasti kommentoida omiansa :D
Liekö tulossa demari-lisää tilille, kun näin ahkerana Toivottua Tulosta Tulee :D
Niin olisi kiva saada kotimaa takaisin, ennen kuin tämä hallitus ehtii sen tuhoamaan.
Budjetti on alijäämäinen ja otetaan lisää velkaa. Ulkomaan eläville riittää jaettavaa, mutta matalapalkkaiselle lisätään maksettavaa polttoaineverolla ja kuljetuskustannuksilla.
Nämä huulipunarouvat eivät tiedä mitään tavallisten ihmisten ahdingosta.
Tämän päivän uutisissa luettiin taas usealla sadalle pääsylippu työttömyyteen ja ruokajonoon.
Pitäisikö auttaa, jos persu haluaa takaisin puuhun?
Siis Tonttuhan on magneettimedian maisteri ja salatieteiden dosentti.
Hakkaraisen tiedekunnan kasvatti ja Tylypahkan vieraileva dosentti :DDDD
Itse olet vain Seiskan ja Iltasanomien väritetyn juorutotuuden toitottaja kommari agitaattori
Mihin Suomi on mennyt
Juhani Suomi, ainoa "virallinen" kekkos"totuuden" kertoja ainakin on ihan tallessa.