Onko supo tutkinut tietomurtoa jossa vuotoa kun venäläiset ostelee kiinteistöjä
maa alueita noin vaan melko huolimatonta toimintaa TURUN SAARISTO HMM
Puolustusvoimien tiedustelutoimintaa kuvaavaa, salatuksi leimattua aineistoa oli vuodettu Helsingin Sanomille. Lehti julkaisi joulukuussa 2017 aineiston perusteella tehdyn jutun. Aineistosta ei paljastunut sotilaiden tekemiä väärinkäytöksiä tai muita yhteiskunnallisia syitä, joilla paljastusta olisi voinut perustella.
Tahallisena tällainen vuoto olisi sotilaalta maanpetostason teko. Tahatonkin vuoto olisi erittäin vakava virkarikos: puolustusvoimista eläköityneellä ihmisellä ei saisi olla tällaista materiaalia hallussaan.
Poliisi ei ole vahvistanut STT:n tietoja. Amiraalikaan ei ole vastannut väitteisiin, eikä häntä ole tavoitettu.
Alafuzoff on kuluneen vuoden aikana esiintynyt silloin tällöin erilaisissa Venäjään ja turvallisuuspolitiikkaan liittyvissä seminaareissa muun muassa Moskovassa. Hän on myös tiettävästi osallistunut muutamiin kenraalikunnan juhlatilaisuuksiin.
Onko suomen puolustusvoimissa venäläisiä henkilöitä ALAFUTUSOF JNE
6
71
Vastaukset
Käsittääkseni on maata ostettu ainakin ysärillä tietoliikennetolppien lähettyviltä... Selvä salaliitto! Hui nynne hyökkää!
- Anonyymi
Alafuzoff ei ole venäläinen henkilö, eikä ole koskaan ollutkaan. Tunnen hänet erittäin hyvin, ja olisin todella yllättynyt jos hän olisi yhtään mitään tietoja kenellekään vuotanut. Hän ehkä erehtyi uskomaan, että Venäjä on ystävällismielinen naapuri joka haluaa pelkkää hyvää naapureilleen, ja jolla ei ole mielenkiintoa eikä resursseja havitella maailman herruutta. Melko paha moka kenraalitason upseerille toki. Jota sitten Venäjä on käyttänyt hyväkseen.
- Anonyymi
Onkohan kaikki Lindströmit ja Bollströmitkin ruotsalaisia. Puhumattakaan Marinista, Henrikssonista tai Anderssonista. Onko supo tutkinut heidän taustojaan ollenkaan?
- Anonyymi
Vain viranhaltioiden taustat tutkitaan, ei poliitikkojen. Ilman turvallisuusselvitystä ei voi käsitellä luottamuksellista tai salaista tietoa. Mikä tarkoittaa, että esim. kansanedustajilla ei pääsääntöisesti ole oikeutta kaikkeen tietoon. Rikosrekisteri estää tietojen saannin, joten ymmärrettävästi tietyt edustajat vastustavat turvaselvityksiä.
- Anonyymi
Se siitä nyt vielä puuttuisi, että syrjittäisiin sukunimen perusteella. Monet venäläisperäisten sukujen kantaisät ovat tulleet Suomeen jo tsaarinaikana. Heidän sukunsa on ollut suomalaista useiden sukupolvien ajan. Sama koskee ruotsalaisperäisiä sukuja. Minun sukuni kantaisä on tullut Suomeen nykyisen Saksan alueelta jo keski-ajalla. Me ollaat kaikki mamuja, kun oikein silmiin katsotaan.:)
- Anonyymi
Tuula Malinin kirja : "Putinin pihapiirissä" mainion yhteenvedon noista naapurin tekosista Suomea kohtaan. Luettuani kävi tosin vtuttamaan ankarasti, mutta ainahan tieto lisää tuskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522155
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3361358Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941315- 1571198
- 681021
- 35958
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31909Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59878Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46819