218i gran tourer tila-auto kokemuksia

Anonyymi

kehukaa ja haukkukaa...lähinnä kulutus nouseeko sinne 8 pintaan vaikka reilu 5 luvataan, kalkattaako 3 pyttinen muuten kuin tyhjäkäynnillä, mites luotettavuus kun sähköjäkin on..

21

13721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kulutusko on tärkeintä??

      • Anonyymi

        Pieni kulutus on tärkeintä.


    • oma kokemus? näyttää perseelle.

    • Anonyymi

      Sijaisautona olen kokeillut, en tykännyt.

    • Anonyymi

      Ei bemaria kannata ostaa bensiinimoottorilla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Oliko siinä vikoja? Kuluttaako bensaa?

    • Anonyymi

      ei jumalau

      suomi on 1920 luvun romahduksessa
      ja saksalaiset autokauppiaat
      myy miljoonamyllyjä ääliöille

    • Anonyymi

      miljoonamyllyjä? luotettavaa siis priuksesta

    • Anonyymi

      Skeida motor tötterö akvaariossa?

    • Anonyymi

      Gran Tourer 218i 136pollella, pärjääkö tuolla yleensä pikkuturboissa VAG 150hp tai vapareissa 1.8-2ltr, onko millasii vikoja

    • Anonyymi

      Motarilla 6.5. - 7. Nolmipyttyinen kalkattaa kylmänä mutta toimii kivasti. En usko että tuo runkolaakeri on joku D4D- tai TSI- tason yleisesti tunnustettu ongelma.

      • Anonyymi

        nuo 3 pyttyset kannattaa kiertää kaukaa, pahoja vikoja


    • Anonyymi

      Mulla 225xe ja vahvistan tämän. Tilava ja mukava auto. Hybridimalli on toki erittäin suorituskykyinen mutta kova alusta rohkaisee ottamaan iisisti. Mutkissa menee kuin juna ja kaikin puolin kiva perheellisen matka-auto. Ohjausyuntumassa pientä jähmeyttä johon tottuminen on minulla vielä kesken, tulee turhaan korjailtua sellaista millin liikettä.

    • Anonyymi

      218i kolmipyttyinenkö vai 216i? 220i täysillä? Eiköhän noilla 6..8ltr väliin pääse eihän hybriditkään lisäpainolla parempaan mee

      • Anonyymi

        Minulla myös 225xe, ei ole ollut ongelmia mutta keskikulutus sen 6 jos jaksaa latailla ja ajaa nätisti, mutta pelkällä bensalla menee 6.5 jos ajaa nätisti, näin maantieajossa. Kaupungissa vie enemmän toki. Kulutus on aika runsasta, moni pienempi bensa-auto vie vähemmän,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla myös 225xe, ei ole ollut ongelmia mutta keskikulutus sen 6 jos jaksaa latailla ja ajaa nätisti, mutta pelkällä bensalla menee 6.5 jos ajaa nätisti, näin maantieajossa. Kaupungissa vie enemmän toki. Kulutus on aika runsasta, moni pienempi bensa-auto vie vähemmän,

        onhan tossa tehojakin enempi kuin corolla hybridissä,


    • Anonyymi

      miksi 225xe piti nykästä keskusteluun kun puhuttiin bensaautosta. millaset on kalleimmat viat joita voi odottaa/ on huomattu 2 sarjan bensoissa?

      • Anonyymi

        Sama konehan noissa kai on, ja korikin melkein. Gran Tourer on toki tilavampi


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ein wesentlich ernsteres Problem stellte sich bei Kilometerstand 74.333 ein. Technik-Redakteur Holger Ippen fielen beim Kaltstart nach Glykol riechende und mitunter leicht neblige Abgase auf. Die Kühlmittelkontrolle ergab einen etwas unter Minimum stehenden Füllstand im Ausgleichsbehälter. Beim anschließenden Werkstattbesuch wurde ein Riss in der Zylinderkopfdichtung diagnostiziert, was eine größere Motor-Reparatur nach sich zog. Dabei wurden nicht nur Zylinderkopf samt Dichtung sondern auch Turbolader, Thermostat, Kühlmittelpumpe, ein Injektor sowie die Einlass- und Auslass-Verstelleinheiten ausgetauscht. Ein Aufwand von 5606 Euro. Nach dieser Reparatur ließ sich zudem die Kupplung deutlich schwerer treten als zuvor. Eine Kontrolle in der Werkstatt bei Kilometerstand 84.875 verlief ergebnislos – das Problem bestand weiter. Und ab Kilometer 85.000 gab es dann auch noch etwas auf die Ohren: Der Radio-Empfang im FM-Bereich nervte bei Überlandfahrten gehäuft mit lautem Rauschen, und im digitalen Radiomodus DAB überwog Stille begleitet von der Anzeige "Kein Signal". Offenbar schwächelte hier der Antennenverstärker.

      Paljon vakavampi ongelma ilmeni ajettaessa 74 333. Teknologiatoimittaja Holger Ippen huomasi, että pakokaasut haisevat glykolille ja joskus hieman sumuisia kylmäkäynnistyksen aikana. Jäähdytysnesteen tarkastus paljasti, että paisuntasäiliön täyttömäärä oli hieman alle minimin. Myöhemmällä korjaamokäynnillä sylinterinkannen tiivisteessä todettiin halkeama, joka johti suureen moottorin korjaukseen. Vaihdettiin sylinterinkannen ja tiivisteen lisäksi myös turboahdin, termostaatti, jäähdytysnestepumppu, injektori sekä tulo- ja ulostulon säätöyksiköt. Kustannus 5606 euroa. Tämän korjauksen jälkeen kytkimeen oli myös huomattavasti vaikeampi astua kuin ennen. Tarkastus korjaamolla kilometrimäärällä 84 875 epäonnistui - ongelma jatkui. Ja 85 000 kilometrin päästä oli myös jotain korvissa: FM-alueen radiovastaanotto ärsytti kovaa sihisemistä maata ajettaessa, ja digitaalisessa radiotilassa DAB vallitsi hiljaisuus ja näyttö "No signal". Ilmeisesti antennivahvistin heikkeni tässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4640
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2837
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1781
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1380
    8. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      1380
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1159
    Aihe