Uusi VVMn ehdotus työllisyyden paranamiseksi

Anonyymi

Yrittäjänä on pakko kommentoida uutta esitysnippua. Se näyttää koostuvan pelkästään työvoiman määrän kasvattamisella ja käytännössä työttömien määrää lisäämällä.

Mitään ratkaisuja en kykene havaitsemaan joilla luotaisiin edes yksi uusi työpaikka yrityksiin. Tämä johtuu siitä yksinkertaisesta syystä että virkamiehet eivät tätä asiaa käsitä. Heillä ei ole mitään tietoa siitä miten työpaikka luodaan yritykseen ja mitä se edellyttää pienyrittäjältä ja yritykseltä.

Jos katsotaan vaikkapa yksinyrittäjää joka saa aikaan 100 000 euron vuotuisen liikevaihdon ja haluaisi kasvattaa liikevaihtoaan ja palkata uuden työntekijän.

Hänellä muodostuu uudesta työntekijästä palkat sivukuluineen ja vakuutuksineen ym luokkaa 50 000 euroa tyypillisellä keskituloisella. Kyse on siis normaalista työntekijästä joka on ammatti-ihminen ja tekee tulosta yritykseen. Lisää kustannuksia tulee työntekijän perehdyttämisestä ja kenties kouluttamisesta tehtäviinsä. Se voi kestää kuukausia jona aikana yrittäjän on tiiviisti osallistuttava siihen jotta kaikki alkaisi sujua. Siitä seuraa että uusi työntekijä ei tuota juuri mitään tänä aikana. Mutta yrittäjäkään ei tuota normaalia panostaan koska joutuu käyttämään paljon aikaa työntekijää varten. Se vähentää yrityksen tuottoja pahimmassa tapauksessa.

Jotta työntekijän kustannukset kyetään maksamaan on yrityksellä oltava resurssia ennestään mahdollisesti vuoden ajalle jotta kausiluontoiset vaihtelut yms. voidaan selvitä uuden kustannusrasitteenkin takia. Jos realistisesti arvellaan että liikevaihdosta 40 % jää myyntivoitoksi (joka on jo erittäin hyvä tulos) josta maksetaan palkat ja vuokrat ym, eli 40 000. Jos yrittäjä itse tyytyy minimipalkkaan ja ottaa siis vain 15 000 euroa sivukuluineen, jää uudelle työntekijälle 20 000 euroa vuodessa jos tuottavuus ei kasva hänen ansiostaan. Yrityksen kassassa on siis oltava ylimääräistä rahaa 20 000 euroa vähintään mutta mieluummin 40 000 jotta tilanne pysyy käsissä eikä velkaa tarvitse ottaa. Kassaan on siis saatava kertymään 40 000 euroa netto ennenkuin työntekijää voi palkata. Sen aikaansaamiseksi on yrittäjän tehtävä kolme vuotta minimipalkalla koska yrityksen liikevoittovaroista on maksettava veroa tilinpäätöksen jälkeen.

Tästä siis on kysymys mikroyrityksellä. Ja riski tälle yritykselle työntekijän palkkaamisesta on hirmuinen koska kaikki varat tähän voivat mennä kankkulan kaivoon jos työntekijä päättääkin lähteä pois vuoden päättyessä tai osoittautuu kyvyttömäksi tai haluttomaksi tai jääkin yhtäkkiä äitiyslomalle. Koossa ovat kaikki katastrofin ainekset ja yrittäjä on se joka aina kaiken maksaa sivukuluineen ja jää ihmettelemään mitä tapahtui vaikka kaikki oli tehty asiallisesti ja työntekijästä huolehtien.

Näitä seikkoja eivät demarit, vasemmistoliittolaiset ja vihreät ymmärrä eivätkä halua kuulla koska ne edustavat todellisuutta.

1

140

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan, herää kysymys paljonko yrityksesi tuottaa oikeata tulosta siis 100 000 euroa vuodessa ja jos otat töihin jonkun mitä sinun pitää tehdä? Ei sinun tarvitse kuin? Muuten palkkaa yksi kokoomuslainen esim. Susanna Koski on vielä töitä vailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe