Ennakkotiedot: Palkkasumma oli heinäkuussa jo edellisvuoden tasolla – "Kyllä tästä kannattaa noiden synkkien edelliskuukausien jälkeen iloita". Heinäkuussa Suomen taloudesta kantautui iloisia uutisia: suomalaisten yhteenlasketut palkat eli palkkasumma näyttää heinäkuussa nousseen edellisvuoden tasolle.
Ei siis vieläkään tapahtunut romahdusta, jota me persut kieli pitkällä odotamme ja toivomme. Meidän ainoa mahdollisuus kaataa hallitus on jatkaa persreikäpolitiikkaa. Tähän olisi muuten Ano oikea mies johtamaan, onhan hänen etunimi espanjaksi Persreikä
Ei siis vieläkään tapahtunut romahdusta, jota me persut kieli pitkällä odotamme ja toivomme. Meidän ainoa mahdollisuus kaataa hallitus on jatkaa persreikäpolitiikkaa. Tähän olisi muuten Ano oikea mies johtamaan, onhan hänen etunimi espanjaksi Persreikä
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä asuminen nyt kallistuu huomattavasti halliuksen verokorouksien takia. Kyllä se on huono uutinen kaikille tässä maassa asuville. Koittakaan nyt hyväksyä että tää hallitus on aivan mätä ja kehno.
Kyllä meidän persujen persreikäpolitiikka on juuri sitä, mitä me kansalaiset tarvitsemme, ja Ano, tuo meidän oma Ano sitä johtamaan.
”Hallituksen verokoroukset”, mitä tarkoitat verokorouksilla, mitä ne ovat? Jos tarkoitat veronkorotuksia, niin Matti Vanhanen budjettiesittelyssä kertoi, että veronkorotuksia ei ole luvassa, vaan talouspolitiikka on elvyttävää. Ainoa korotus, joka nostaa asumisen hintaa, on lämmitysöljyn hinta, joka nousee 0,8 snt/l. Se tarkoittaa öljylämmittäjälle, jos kulutus on 2000 l/ vuosi, noin 16 € kustannusta vuodessa, siis vähemmän kuin kossupullon hinta.
Niitä veroja ei ole korotettu jatkuvasti vain kuin persujen puheissa ja kirjoituksissa. Valtion on huolehdittava tuloistaan, mutta persujen mielestä valtiontalous pitäisi ilmeisesti olla yhtä retuperällä kuin esim. Turtiaisen yritystoiminta.. Toisia veroja on korotettu esim. haittaveroiksi luokiteltavia ja se on ollut Suomen strategia jo pitkän aikaa. Toisaalta tuloverotus on ollut pääasiallisesti laskusuunnassa.
Hallitus on mielestäsi mätä ja kehno, kun se ei aja Suomeen Viron veromallia? Katsopas, millainen kuihtuva yhteiskunta sitten Viro onkaan omalla veromallillaan. Maa näivettyy ja tulee entistä riippuvaisemmaksi suomalaisesta viinarallista. Kuinkas meidän kävisi, jos alettaisiin verotuksessa vastaavanlaiselle tielle? Seuraukset olisivat katastrofaaliset.
Persullehan se yhden kossupullon hinta on merkittävä menetys. Kiljun määrässä tappio on vielä huomattavampi.
Kossun ja röökin hinta nousee. Tietysti, perkele.
Oletko noin uusavuton? Tee itse juomasi ja kasvata kessusi.
Ei kannata nuolaista ennen kuin tipahtaa. Teollisuuden irtisanomisista on vasta nyt alettu julkaisemaan lukuja. Yhä edelleenkään valtion ja kuntien kassaan ei kerry verotuottoja.
Hallituksen polttoaineverojen korotukset tulevat näkymään hinnoissa ja jakavat maaseudulla huonosti toimeentuleviin ja kaupungissa voittajiin.
No aloittaja ei tiedä eikä tunne asioita. Sitten vaan yrittää huudella omissa varjoissaan omia kupliaan.
Punaviherhallitus on jo tuhonnut paljon ja seuraukset tulee viiveellä.
Kaikki odottaa hallituksen kaatuvan pian.
Onhan se huvittavaa kun ministeriä esittää ihmiset jotka eivät sovi ministerin isoihin kenkiin. Sitten ne lonksuttelee ja kompuroi.
Ministerin tehtävässä pitäisi olla järkeä ja toimintaedellytyksiä.
Ei se sovi kellevaan haahuilijalle.
Lapsellista jurnutusta. Se kokonaispalkkasumma on maksettu, ei siinä mitään viivettä ole.
Marinin hallistus luovi Suomen läpi vaarallisen pandemian ja vältti suurimmat tuhot. Tämä harmittaa persuja suuresti. Kaikki olisi pitänyt mennä kurjaksi.
Minähän en iloitse mistään olenhan persu! Tarkemmin ajateltuna iloitsen silloin kun asiat menevät mielestäni pieleen.Vahingonilo on iloista aidointa!Mäkin olen sitä mieltä että Halla Jussille monoa Mestarin paikalta ja tilalle Ano! Ano on Mestari fiksu ja viisas toisin kuin Halla Jussi!
Punikkien palkat nousivat uusien tyhmien TES:ien ansiosta. Miten vienti ja teollisuuden tilaukset?
Nousiko sinunkin palkkasi? Tilaukset toki laskivat, koska ulkomainen kysyntä laski. Tämä varmaan on hallituksen syy, vai mitä? No voiko Suomi vaikuttaa ulkomaisen, lähinnä Eurooppalaisen kysynnän kasvuun? Voi, tukemalla Euroopan elpymistä koronasta.
Persu?Mikä se on ???
Persu elää ainoastaan muiden epäonnistumisista. Persu itse ei onnistu missään asiassa.
Nordean pääekonomisti, tanskalainen Helge J. Pedersen jakoi perjantaina Twitterissä kuvan, jossa Suomi on ykköspaikalla. Suomen talous on kestänyt koronakriisin parhaiten koko Euroopassa. Suomessa talous supistui toisella vuosineljänneksellä 3,2 prosenttia, Ruotsissa 8,6 prosenttia ja Tanskassa 7,4 prosenttia. Kaikkien maiden talous on miinuksella, mutta Suomen talous on miinuksella kaikkein vähiten. Kaikki maat ovat velkaantuneet, mutta Suomessa velkarahalla on tuettu taloutta kaikkein onnistuneimmin.
Jälleen uusi sulka vasemmistohallituksen hattuun!
Kaikkihan on niin suhteellista! Kuten tiedämme niin SUURI osa perussuomalaisista on yrittäjiä joiden mahdollistamilla työpaikoilla vasurikin ansaitsee palkkansa! Se jos tulotaso nousee on useimpien mielestä hyvä asia, tosin kansakuntana tästä "kärsimme" siten että näille Marinin antamille rahoille EU:lle olemme nettomaksajia!
Eli, oikeassa olet - Se on huono uutinen nimenomaan Persuille että meidän tekemällä työllä elätetään mm. Italian mafiaa ja muita EU:n eteläosan valtioita jotka eivät hoida talouttaan vastuullisesti.
No, vasurihan on "iloinen maksaja" varsinkin kun se menee yhteisistä varoista! On se kumma kun toi "kolhoosigeeni" on niin tiukassa täällä Suomenkin vasemmistossa että ei nähdä sitä että nämä rahat on pois omasta hyvinvoinnista!