Kiulun porrasterassi on vaarallinen

Milloinkahan siellä ensimmäinen lentää rähmälleen. Laittakaa äkkiä varoitus: liikkuminen omalla vastuulla. Joillakin alueilla on normaali porrakorkeus, sitten on kaksinkertaista. Kaikki samanväristä.
15755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Niin on ja kaatumisissa siellä on usein alkoholilla osuutta asiaan.
Korvausvaatimukset kaatumisesta lankeaa kiinteistölle.
Vakuutusyhtiöt vaatii mm näkövammaisten porrasmerkinnän.
Kun ei ole, omistaja korvaa..
SE onkin sitten kallislysti jopa 50.000e kuluineen ja pysyvä haitta.
Sitä se on kun ei ole pätevyyttä vaan sopivuutta.

Äänestä
  • Juu kyllä viinan myynti pitäisi lopettaa siellä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu kyllä viinan myynti pitäisi lopettaa siellä.

    Kuka siellä sitten kävisi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu kyllä viinan myynti pitäisi lopettaa siellä.

    Ei missään nimessä. Lisää viinaa ja halpaa kaljaa janottaa

    Äänestä

Clubin portaat paljon, paljon vaarallisimmat

Äänestä

Kumpi kiulun laiturin rakenti kunta vai kiulu yhtiö eikös kunta, nyt se on väärässä paikassa ja liian pitkä joudutaan purkamaan tahtoo AVI.

Äänestä

Eläkeläisporukoita ei kiulun terassille pidä päästää, siinä joukossa on aina joku heikkonäköinen, toki nuortenkin joukossa voi olla.

Vaalea terassilankku on hieno, mutta kyllä portaiden pitäisi erottua selvästi.

Äänestä

Suojaa itsesi. Pysy kotona

Äänestä
  • Yrittäjiä tässä vain ajatellaan. Jos joku katkaisee kätensä tai reisiluunsa, ollaan aika ikävässä tilanteessa.

    Äänestä

Paikka ei ole vanhuksille tarkoitettu.

Äänestä
  • Näkyy pääsääntöisesti olevan nuoria ryyppäämässä.
    Vaikka eräs totesi eliitin juottola.

    Eero Jarmo Risto Pekka Heikki jne jne näkyy myös liikkuvan kiulun reunoilla..

    Hairahdus nilkkaan ja kulut omistajille..on kallista leikkiä...

    Äänestä

Jos noin on että porraskorkeus vaihtelee on se korjattava. Ei ole rakennusstandardin mukainen.

On kirjattava lopputarkastukseen ja määrättävä korjattavaksi, jos näin ei ole tapahtunut niin onkin tapahtunut virkavirhe!

Jotenkin voisin todeta ettei nyt kauheasti yllättänyt tämäkään sohellus....

Äänestä
  • Hienoa kun tietämys on täällä, jos rakennan niin kysyn kyllä neuvot täältä. Parempi osaaminen löytyy täältä kuin rakennusarkkitehdeiltä, ammattirakentajalta ja tarkastaneilta viranomaisilta. Hyvä että kunnasta löytyy näin paljon todellisia osaajia👍

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hienoa kun tietämys on täällä, jos rakennan niin kysyn kyllä neuvot täältä. Parempi osaaminen löytyy täältä kuin rakennusarkkitehdeiltä, ammattirakentajalta ja tarkastaneilta viranomaisilta. Hyvä että kunnasta löytyy näin paljon todellisia osaajia👍

    Kiitos, kiitos.... arvostus tuntuu aina hyvältä.

    Voin lähettää sinulle palkinnoksi ja korvauksetta sinne kaupungintalolle Tuurista ostamani 15m rullamitan niin eipähän tule sitten niitä harmittavia mittavirheitä sen laiturin lyhennyksen(kin) kanssa.

    Pistänkö mitan kenen nimellä postiin tulemaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiitos, kiitos.... arvostus tuntuu aina hyvältä.

    Voin lähettää sinulle palkinnoksi ja korvauksetta sinne kaupungintalolle Tuurista ostamani 15m rullamitan niin eipähän tule sitten niitä harmittavia mittavirheitä sen laiturin lyhennyksen(kin) kanssa.

    Pistänkö mitan kenen nimellä postiin tulemaan?

    Julkisiin tiloihin on pakolliset porras merkkaukset.
    Puhumattakaan liikunta esteisten esteetön liikkuminen.
    Ämpärissähän ei eläkeläisiä jotka oikeesti rahaa törsää arvosteta.
    Invaliideista puhumattakaan..
    Pitäisikin käydä SIELLÄ horjumassa ja laittaa uusi nilkka koulun piikkiin..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Milloinkahan siellä ensimmäinen lentää rähmälleen. Laittakaa äkkiä varoitus: liikkuminen omalla vastuulla. Joillakin alueilla on normaali porrakorkeus, sitten on kaksinkertaista. Kaikki samanväristä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu