Pitkäaikaistyöttömän poikani elämä on suistunut raiteiltaan. Avioliitto romahti, uusi suhde romahti, raha-asiat sekaisin, saamattomuus on vienyt miehen juroksi, itseensä käpertyneeksi ja kiivaaksi.
Hänen on pitänyt muuttaa minun peräkamariini, josta ei maksa vuokraa, eikä hän osallistu muihinkaan asumiskustannuksiin. Eläkkeeni riittää kyllä, sillä vain ruokamenot ovat kaksinkertaistuneet, muutenhan laskuni pysyvät samana kuin aikaisemminkin. Hänellä on tässä mukava turvapaikka. Välimme ovat ihan hyvät, eikä mitään riitaa ole ollut näinä 2 vuotena, jotka hän on tässä asunut.
Hän pitää ylpeyttään pystyssä olemalla jyrkästi samaa mieltä oman puolueensa mielipiteisiin nähden, hänen ainoat ystävänsä ovat pubikavereita, joilla lienee samanlainen elämäntilanne.
Minä en tähän mennessä ole yrittänyt vaikuttaa hänen asioihinsa, sillä hän on jo 60 v. täyttänyt, ja minä lähes 90. Mutta kysyisin niiltä, jotka tietävät, onko minulla mitään mahdollisuuksia puuttua hänen juomiseensa, sillä se on alkanut olla lähes jokapäiväistä pubissajuoksemista, ja kotiinpaluu aamuyöllä täydessä seilissä.
Kirjoitan tätä aamuviideltä, koska hän kompuroi tunti sitten eteiseen ja sammui siihen. Tämä oli ensimmäinen kerta, mutta mietin, onko nyt se hetki, jolloin minun on tartuttava asiaan voimakeinoin.
Minulla ei ole käsitystä, miten voin aloittaa.
Mitä voin tehdä?
Nyt jo tarvitsen apua
5
298
Vastaukset
- Anonyymi
Alkoholistin on saavutettava oma pohja juomisessaan eikä häntä voi muut auttaa.
Ei kannata olla "mahdollistaja" hänelle vaan lopettaa kaikenlainen auttaminen sillä se vaan pahentaa tilannetta.- Anonyymi
Lisään vielä että olen itsekkin alkoholisti mutta toistaiseksi (2vuotta) pysynyt raittiina.
- Anonyymi
Minun on vaikea lopettaa auttamista, koska hän asuu peräkamarissa jollakin työttömyysavustuksella, joka ei riitä yksin elämiseen Avustan häntäjokapäiväisellä ruualla ja ilmaisella asunnolla.
Kummastakaan en voi vähentää.
Kannattaako minun kieltää tai käskeä? Ikääntyneenä ja väsyneenä en halua ruveta joksikin kerberokseksi, joka vahtii menemiset ja tulemiset.
Puhuminen hänelle on mahdotonta, koska hän vain suuttuu ja huutaa puheen päälle. En pysty keskustelemaan hänen kanssaan mistään sellaisesta asiasta, josta hän ei halua puhua. Hän kiivastuu ja korottaa äänensä. JOO JOO JOO. ANNA OLLA.
Ymmärrän hyvin, että hänen parisuhteensa eivät ole kestäneet.
- Anonyymi
Tilanteesi on kieltämättä hankala. Haluaisit auttaa poikaasi kaikin tavoin, jotta tämä saisi elämänsä taas raiteilleen.
Mutta tosiasia taitaa kuitenkin olla se, että poikasi asuu ja syö luonasi ilmaiseksi niin kauan kuin annat sen jatkua. Samaan aikaan hän tulee aina vaan kärttyisemmäksi, ja juominen jatkuu ja lisääntyy. Ja todennäköisesti poikasi lopulta menehtyy terveyden alkaessa vähitellen pettää juomisen seurauksena.
Niin alkoholismi etenee.
Sinun ikäisesi äidin ei enää tarvitse huoltaa poikaansa, vaan tilanteen pitäisi oikeastaan olla toisin päin.
Ainoa vaihtoehto mielestäni on se, että ellet saa poikaa lähtemään omaan asuntoon juomaan, niin sitten sinä teet lopun kaikesta mikä mahdollistaa pojan juomista. Sinä lopetat hänen passaamisensa kotonasi. Lopetat ilmaisen ruokkimisen, vaatteiden ja petivaatteiden pyykkäämisen, jälkien siivoamisen, ja mahdollisen juomisen rahoittamisen.
Tämä on välttämätöntä siksi, että ainoa asia mikä alkoholistia saattaa auttaa, on todellisuuteen ja tosiasioihin törmääminen. - Anonyymi
Onks sulla jotain telttaa? Nyt kun on kesäkin se voisi mennä mettäänä telttailemaan. Siinä olis oikein näppärä asua sit vois syödä marjoja sekä sieniä, mitä herkkuja sieltä mettästä sit löytyykään. Siellä voisi hyvin keitellä pontikkaakin piilossa.
Ennenvanhaan ihmiset asuivat vallan teltoissa ja tykkäsivät siitä kovasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2372668- 1011124
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221088Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58995Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717897- 63831
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto237790- 38768
- 120743