Pitkäaikaistyöttömän poikani elämä on suistunut raiteiltaan. Avioliitto romahti, uusi suhde romahti, raha-asiat sekaisin, saamattomuus on vienyt miehen juroksi, itseensä käpertyneeksi ja kiivaaksi.
Hänen on pitänyt muuttaa minun peräkamariini, josta ei maksa vuokraa, eikä hän osallistu muihinkaan asumiskustannuksiin. Eläkkeeni riittää kyllä, sillä vain ruokamenot ovat kaksinkertaistuneet, muutenhan laskuni pysyvät samana kuin aikaisemminkin. Hänellä on tässä mukava turvapaikka. Välimme ovat ihan hyvät, eikä mitään riitaa ole ollut näinä 2 vuotena, jotka hän on tässä asunut.
Hän pitää ylpeyttään pystyssä olemalla jyrkästi samaa mieltä oman puolueensa mielipiteisiin nähden, hänen ainoat ystävänsä ovat pubikavereita, joilla lienee samanlainen elämäntilanne.
Minä en tähän mennessä ole yrittänyt vaikuttaa hänen asioihinsa, sillä hän on jo 60 v. täyttänyt, ja minä lähes 90. Mutta kysyisin niiltä, jotka tietävät, onko minulla mitään mahdollisuuksia puuttua hänen juomiseensa, sillä se on alkanut olla lähes jokapäiväistä pubissajuoksemista, ja kotiinpaluu aamuyöllä täydessä seilissä.
Kirjoitan tätä aamuviideltä, koska hän kompuroi tunti sitten eteiseen ja sammui siihen. Tämä oli ensimmäinen kerta, mutta mietin, onko nyt se hetki, jolloin minun on tartuttava asiaan voimakeinoin.
Minulla ei ole käsitystä, miten voin aloittaa.
Mitä voin tehdä?
Nyt jo tarvitsen apua
5
288
Vastaukset
- Anonyymi
Alkoholistin on saavutettava oma pohja juomisessaan eikä häntä voi muut auttaa.
Ei kannata olla "mahdollistaja" hänelle vaan lopettaa kaikenlainen auttaminen sillä se vaan pahentaa tilannetta.- Anonyymi
Lisään vielä että olen itsekkin alkoholisti mutta toistaiseksi (2vuotta) pysynyt raittiina.
- Anonyymi
Minun on vaikea lopettaa auttamista, koska hän asuu peräkamarissa jollakin työttömyysavustuksella, joka ei riitä yksin elämiseen Avustan häntäjokapäiväisellä ruualla ja ilmaisella asunnolla.
Kummastakaan en voi vähentää.
Kannattaako minun kieltää tai käskeä? Ikääntyneenä ja väsyneenä en halua ruveta joksikin kerberokseksi, joka vahtii menemiset ja tulemiset.
Puhuminen hänelle on mahdotonta, koska hän vain suuttuu ja huutaa puheen päälle. En pysty keskustelemaan hänen kanssaan mistään sellaisesta asiasta, josta hän ei halua puhua. Hän kiivastuu ja korottaa äänensä. JOO JOO JOO. ANNA OLLA.
Ymmärrän hyvin, että hänen parisuhteensa eivät ole kestäneet.
- Anonyymi
Tilanteesi on kieltämättä hankala. Haluaisit auttaa poikaasi kaikin tavoin, jotta tämä saisi elämänsä taas raiteilleen.
Mutta tosiasia taitaa kuitenkin olla se, että poikasi asuu ja syö luonasi ilmaiseksi niin kauan kuin annat sen jatkua. Samaan aikaan hän tulee aina vaan kärttyisemmäksi, ja juominen jatkuu ja lisääntyy. Ja todennäköisesti poikasi lopulta menehtyy terveyden alkaessa vähitellen pettää juomisen seurauksena.
Niin alkoholismi etenee.
Sinun ikäisesi äidin ei enää tarvitse huoltaa poikaansa, vaan tilanteen pitäisi oikeastaan olla toisin päin.
Ainoa vaihtoehto mielestäni on se, että ellet saa poikaa lähtemään omaan asuntoon juomaan, niin sitten sinä teet lopun kaikesta mikä mahdollistaa pojan juomista. Sinä lopetat hänen passaamisensa kotonasi. Lopetat ilmaisen ruokkimisen, vaatteiden ja petivaatteiden pyykkäämisen, jälkien siivoamisen, ja mahdollisen juomisen rahoittamisen.
Tämä on välttämätöntä siksi, että ainoa asia mikä alkoholistia saattaa auttaa, on todellisuuteen ja tosiasioihin törmääminen. - Anonyymi
Onks sulla jotain telttaa? Nyt kun on kesäkin se voisi mennä mettäänä telttailemaan. Siinä olis oikein näppärä asua sit vois syödä marjoja sekä sieniä, mitä herkkuja sieltä mettästä sit löytyykään. Siellä voisi hyvin keitellä pontikkaakin piilossa.
Ennenvanhaan ihmiset asuivat vallan teltoissa ja tykkäsivät siitä kovasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää372178Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73905
- 27899