Mä Visiteerasin Olarissa. Myin bulii nyyaa bilikaa.Skloddi luuli bamlaavansa slangii, se sano" Joo mä butjaa tos nuin, tossa Haussissa, joka on ton Skuttan takana".Mä hirnahdin siihen et aha!Kundi tsiigas bilikaa,avas dörtsin ja spiikkas" "Tämähän kaara näyttää ihan makialta viudelta".Fitti, mä funtsin et onks tää joku Ainstain-Nykänen ja lähin singraa takas stadiin bilikalla. Kaupat jäi duunaamatta,kelaa mikä espoolainen.
Espoo
Slangi
4440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis Sä! se sun fiudes tais vaan olla niin rämä et se tyyppi ei halunnu tsöpaa sitä.
voi deeku mikä undulaatti,rimapirkko ton skrivaa,,ei tollasii sanoja ees oo olemassa. tais ilmestyy espoon oma tantta sillipilluineen.
Vanhat ihmiset kyllä käyttää ainakin noita sanoja.Sekä fiude että tsöpaa löytyvät ihan slangi sanakirjastakin.Ja omat isovanhempani(paljasjalkasia stadilaisia molemmat)käyttää noitakin sanoja muunmuassa.Joten ei nyt aleta hiuksia halkomaan ja aina taistella noista slangi asioista kun eri sukupolvet puhuvat hyvinkin erilaista slangia.
Ja lapsellekko se todella sitä autoaan oli myymässä? Skloddi=lapsi eli skidi