Öljyn hinta näyttää jämhtäneen nykyiselle korkealle tasolleen ja jopa pikku hiljaa nousevan koko ajan.
Onko nyt kyse ns. öljypiikin saavuttamisesta, josta varoitettiin muutama vuosi sitten mm. ylioppilaskirjoitusten aiheissa?
Eli öljyntuotanto alkaa pikku hiljaa laskemaan ja hinta kasvamaan lopullisesti.
Onko nyt kyse ns. öljypiikin saavuttamisesta, josta varoitettiin muutama vuosi sitten mm. ylioppilaskirjoitusten aiheissa?
Eli öljyntuotanto alkaa pikku hiljaa laskemaan ja hinta kasvamaan lopullisesti.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jep. Niin näyttää. Öljy on saavuttamassa tuotantohuippunsa, kun yhä useamman kentän tuotanto kääntyy laskuun eikä uusia löytöjä tehdä enää samaan tahtiin kuten ennen.
Samaan aikaan kysyntä jatkuu kovana ja kasvaa erityisesti Kiinassa ja vaihtoehtoisten polttoaineniden essitys näyttää heikolta.
Goldman Sacs:in analysoijat puhuivat jo yli 100 dollarin tynnyrihinnoista parin vuoden sisällä. Siinä on suunta.
Tulisi vain kunnon rytinä niin eivät enää kahjot taloustieteilijät puhuisi että "öljyriippuvuus on vähentynyt" tai "öljyn hinta tulee laskemaan" tai "öljyn kulutus bruttokansantuoteyksikköä kohti on laskenut".
Siis juuri nämä rillipäiset örjanit, jotka eivät tajua, ettei ilmakehänkään arvo näy bruttokansantuotteessa, mutta silti sitä ilman ei kauan elä. Ja nämä maapallontuhoajat nostavat palkkaa 5000 euroa kuussa ja syövät hienoja salaattejaan 50 metriä korkeissa lasikattoisissa työpaikkaruokaloissa.
noin käykin, muttei ehkä ihan vielä,
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous/talous.shtml?2005/04/359093
...että Opecilla ei ole enää varakapasiteettia, vaan se yrittää puhumalla saada hintaa alemmas.
Vielä muutama kuukausi sitten puhuttiin, pystyykö OPEC pitämään hinnan tavoitehaarukassaan 22-28 dollarissa. Nyt nämä 50 dollarin hinnat ovat ihan arkipäiväisiä. OPECilla ei enää ole juuri vaikutusvaltaa asiaan.
Hinta laskee kun Alaskan öljylähteet pääsevät markkinoille...
Sieltä Alaskasta on odotettavissa vain pieni määrä lisäöljyä. Vuonna 2025 voitaaisiin päästä 1 milj. tynnyriin päivässä ja samaan aikaan koko USA:n tuotanto laskee 2 milj. tynnyriä päivässä. Ja maailmassa nyt kulutetaan yli 80 milj. tynnyriä päivässä.
Esim ANWR Revisited:
http://policypete.com/
on sinulla huolet ja murheet taas kerran miksu. vai jo yo kirjoituksissa varoiteltiin tästä öljypiikistä ja sen seurauksista.
minäpä jälleen kerran valaisen sinua miksu. maailmalla asiat nyt menossa siihen suuntaan että öljyntuotanto tulee kasvamaan ja roimasti. kun irak saa tuotantonsa täydellä teholla käyntiin,niin irak saadakseen markkinaosuuksia ja sitäkautta välttämättöntä ukomaista valuuttaa,sijoittajia,pääomia rakentamiseen..jne. arvaas miksy hyvä, öljynhinta tulee romahtamaan ja rajusti,sillä irakilla on maailman 2-3 suurimmat öljyvarannot. tämänhetkinen tilanne ei jatku kauaa. opec ei halua menettää markkinoitaan liian korkean hinnan takia,kun irakin öljy alkaa virrata markkinoille,ja nyt tilanne näyttää muutoinkin hyvältä irakissa,joten muutaman kk.kuluttua odotettavissa jyrkkä hintojen alemeninen.
nyt miksu,lupaathan enää olla puuttumatta tähän aiheeseen? jos ilmenee kysyttävää,niin sen toki aina voi tehdä ja esittää vaivihkaa esim. usan haukkumisen yhteydessä. sovittu?