Keskustan puheenjohtajakisasta

Anonyymi

Seurasin Hämeenlinnassa pidettyä Keskustan puheenjohtajakisan tenttiä Ilta-Sanomien suorassa lähetyksessä. Huomio kiinnittyi seuraavanlaiseen asiaan.

Ehdokkaat Honkonen ja Tiainen liputtivat selkeästi työehtosopimusten yleissitovuuden purkamisen puolesta, kun taas Kulmuni ja Saarikko eivät vastaavaa esittäneet.

Kysymys kuuluukin, aikooko Keskusta näin ilmaista sen, ettei sitä kiinnosta Suomen suurin ryhmä eli työntekijät, sillä tuollaisella puheella, mitä Honkonen ja Tiainen esittivät saavat työntekijät varmasti kiertämään puolueen ja kaukaa. Ja ne duunarit, jotka vielä ovat Keskustaa vielä kannattaneet, hätistävät varmasti pois.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006608070.html

Toisenlaista ymmärrystä on esittänyt Keskustan varapuheenjohtajakisaan lähtenyt Pasi Kivisaari. Hän haluaisi nimenomaan puolueen piristävän suhteitaan palkansaajajärjestöihin.

"Ajamamme asiat ovat ihmisille tärkeitä asuinpaikasta riippumatta. Keskustan ei missään nimessä pidä tehdä politiikkaa ketään vastaan.

Kivisaari näkee, että perinteisesti keskusta tunnetaan maatalouden ja yrittäjyyden puolustajana. Hän haluaa kuitenkin korostaa, että puolueen kannattajissa on paljon ihmisiä muiltakin aloilta.

Hänen mielestään esimerkiksi keskustan suhteet palkansaajajärjestöihin kaipaavat piristystä.

Yhteys pitäisi löytää esimerkiksi kuntatyöntekijöihin, kuten opettajiin ja sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijöihin.

Me emme voi olla sivustakatsojan roolissa palkansaajapuolella, Kivisaari vaatii."

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/varapuheenjohtajaksi-kurkottava-pasi-kivisaari-kannustaa-keskustaa-pitamaan-kiinni-arvoistaan-kun-molemmista-suunnista-huudetaan-niin-valilla-sattuu-korviin/

8

68

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskusta on ajautumassa hajaannuksen tielle, koska puolue ei ole kyennyt ruotimaan edelleenkään todellisisa syitä viime vaalien rökäletappiolle. Sanotaan, että puheenjohtajalla on vastuu kannettavanaan puolueen menestyksestä, mutta jostain syystä Sipilää on kohdeltu kuin silkkihansikkain. Se on pieni lohtu puolueen kannalta, että ymmärsi jättää puheenjohtajan tehtävät, mutta vaikuttaisi siltä ettei Sipilälle puolue ole samanlaisessa arvossa kuin esim. perinteisille keskustalaisille.

      Puoluejohtajakisassa on nähtävillä se ero, mitä kukin edustaa. Saarikko Sipilän entisenä dream teamilaisena edustaa puolueen liberaalisiipeä ja Kulmuni Väyrysen entisenä avustajana vanhoillisempaa Keskustaa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000006608288.html

    • Anonyymi

      Kas kummaa, ettei pankkopoika ole jo huomannut aloitusta ja naama punaisena ole täällä karjumassa ay-liikkeestä, sisällissodasta, sossuista ja punikeista.

    • Anonyymi

      Työehtosopimusten yleissitovuuden purkaminen olisi oikeus ja kohtuus.

      Onhan se nyt järjetöntä, että pienten yritysten toimintaa sanellaan pöydissä, joihin pienten yritysten edustajia ei päästetä mukaan.

      ay-liike ja ek kumpikin tuota vastustaa, tuskin niinkään duunarit (paitsi ay-liikkeen aivopesemät)

      yleissitovuuden kautta ay-liike voi saada läpi isompia vaatimuksia kuin muuten, koska ek voi suostu isompiin myönnytyksiin, kun uuden ehdot voidaan rakentaa isoja yrityksiä suosiviksi

      • Anonyymi

        "tuskin niinkään duunarit"

        Tuollaisen kommentin päästäminen osoittaa, ettei ole hajullakaan siitä, mitä duunarit oikeasti ajattelevat.

        Mikä oikeus ja kohtuus yleissitovuuden purkaminen olisi? Sehän ainoastaan pitää huolen siitä, ettei työntekijän palkkaosuuksilla aleta käymään kauppaa ja se kohtelee kaikkia yrittäjiä tasapuolisesti. Eli meillä on työelämässä pelisäännöt.


    • Anonyymi

      Valinta on kun Kuppa tai Tippuri? Ei ole hyvä kumminkaanpäin ja suomalaiset maksavat laskun.

    • Anonyymi

      Minua taas hämmästytti miten lihava Saarikko yhä oli helteelläkin.

    • Anonyymi

      Ay mafia kuin venakkojen toiminta, eipä juuri kiinosta tuollainen korruptio enää nykyaikana. Räikeää kuin punakapina 1918.

    • Anonyymi

      "Yhteys pitäisi löytää esimerkiksi kuntatyöntekijöihin, kuten opettajiin ja sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijöihin"

      Fiksusti päätelty. Maanviljelijähän on valtion virkamies. Nuo mainitsemansa pääosin kuntien toimenhaltijoita, mutta samaa julkisen sektorin verorahaa kaikki nauttivat.

      Yhteinen intressi löytyy. Tosin se intressi on yksityissektorin verottaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      177
      2921
    2. 86
      1270
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      242
      1077
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      124
      1035
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      84
      926
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      91
      773
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      667
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      665
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      103
      581
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      572
    Aihe