Se mitä Raamatussa sanotaan synneistä ei liity avioliittoon vihkimiseen edes kirkossa. 
Ja jos Raamattu tehtäisiin nyt Suomessa, niin siitä puuttuisi Jeesus. Jeesus kun ei  olisi tiedossa, kun Raamattua ei olisi vielä ollut. 
Lisäksi tässä Raamattussa olisi täysin erilaista kirjoitusta kuin nykyisessä. Ei kukaan kirjoittaisi tuhansia vuosia sitten olleesta ajasta.
Vielä kerran
30
99
Vastaukset
- AnonyymiKaikki kiertää maata, ei kun aurinkoa ja niin eespäin. - Onko sinulla sellainen järjenjuoksu, että avioon vihkiminen liittyy Raamatun käsitykseen synneistä? 
 Ja että tietäisit Jeesuksen, vaikka ei olisi ollut Raamattua?
 
- Anonyymi"Lisäksi tässä Raamattussa olisi täysin erilaista kirjoitusta kuin nykyisessä. Ei kukaan kirjoittaisi tuhansia vuosia sitten olleesta ajasta" 
 Juicet ja Junnuthan ovat kirjoittaneet meidän aikamme raamatut jo. Ei kun vaan lukemaan tai kuuntelemaan.- Anonyymitorre1 kirjoitti:Lähinnä katsotaan mitä tämän ajan uskovat saisivat Raamatuksi. Höpö höpö. 
- Anonyymi kirjoitti:- Höpö höpö. - Eli ei katsota minkäänlaista Raamattua saisimme lukea, kuin Suomen uskovat olisivat asialla. 
- Anonyymitorre1 kirjoitti:Eli ei katsota minkäänlaista Raamattua saisimme lukea, kuin Suomen uskovat olisivat asialla. Ei katsota. 
- Anonyymi kirjoitti:- Ei katsota. - Eli mitään entistä Raamattua nykyaikaisempaa teosta tulossa. 
 10 000 vuoden päästä luetaan yhä samaa ikivanhaa teosta.
- Anonyymitorre1 kirjoitti:Eli mitään entistä Raamattua nykyaikaisempaa teosta tulossa. 
 10 000 vuoden päästä luetaan yhä samaa ikivanhaa teosta.Niin. 
 Mitä sitten?
- Anonyymi kirjoitti:- Niin. 
 Mitä sitten?- Että mitä järkeä on lukea tuhansia vuosia vanhoja asioita. Voisi olla teos, joka koskettaa nykyihmisen elämää. 
- Anonyymitorre1 kirjoitti:Että mitä järkeä on lukea tuhansia vuosia vanhoja asioita. Voisi olla teos, joka koskettaa nykyihmisen elämää. Mitä sitten? 
 
- AnonyymiNiin olet ateisti ja homo ? No voi herran jee pitäiskö tuon haitata mua. No ei haittaa ole vaan homo jos haluat eikä uskoakkaan tarvi . Ongelma on lähinä sinulla , vuosikausia heität asioitasi palstalla joka kaiketi liittyy uskontoon mutta ei sinä olet ihan umpi ateisti. Ihan hyvä sulle mutta koeta nyt elää sitten sen kanssa. - AnonyymiKyllä kaikkien, niin heteron kuin homonkin, on tehtävä parannus synneistä. Niin haureuden, kun kaikista muistakin, 10 käskyssä luetuissa. "Sillä kaikki on syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla". Usko Jeesukseen Kristukseen, pyyhkii ja puhdistaa syntimerkinnät Jumalan kirjasta pois ja niin parannuksen tehnyt on vapaa, kuin lintu, joka pääsi irti pyydystäjän paulasta. "Tehkää parannus ja uskokaa evangeljumi". Niin ovat miljardit ennen meitä tehneet, et tai emme siis ole yksi täällä ajassa, emmekä kerran taivaassa. 
- Esitin tässä asian, että synti ei liity siihen että vihitään avioliittoon. 
 Raamattu olisi erilainen, jos se tehtäisiin nyt. Ei olisi Jeesusta Raamattussa, vai kuinka?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kyllä kaikkien, niin heteron kuin homonkin, on tehtävä parannus synneistä. Niin haureuden, kun kaikista muistakin, 10 käskyssä luetuissa. "Sillä kaikki on syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla". Usko Jeesukseen Kristukseen, pyyhkii ja puhdistaa syntimerkinnät Jumalan kirjasta pois ja niin parannuksen tehnyt on vapaa, kuin lintu, joka pääsi irti pyydystäjän paulasta. "Tehkää parannus ja uskokaa evangeljumi". Niin ovat miljardit ennen meitä tehneet, et tai emme siis ole yksi täällä ajassa, emmekä kerran taivaassa. On suorastaan törkeää ja väärin homoseksuaaleja kohtaan, että heille pyritään tuomaan eri vapaus tehdä syntiä kun Jumala kuitenkin määrää mikä on syntiä. Miksi liberaalit papit ovat julmalla tavalla homoseksuaaleja vastaan, että suurella joukolla yllytetään heitä valitsemaan kadotukseen johtava tie? 
 
- Anonyymi>Se mitä Raamatussa sanotaan synneistä ei liity avioliittoon vihkimiseen edes kirkossa.< 
 Nimenomaan liittyy. Jumala ei ole tarkoittanut avioliittoa saman sukupuolen välille.
 > Ja jos Raamattu tehtäisiin nyt Suomessa, niin siitä puuttuisi Jeesus. Jeesus kun ei olisi tiedossa, kun Raamattua ei olisi vielä ollut. <
 Ei tietenkään puuttuisi! Jumala ilmoittaisi, että on tulossa Messias, pelastaja. Tietenkin. Mitä sinä oikein ajattelet? Ei aika muuta Raamatun ilmoitusta, se on kaikkina aikoina validia.
 > Lisäksi tässä Raamatussa olisi täysin erilaista kirjoitusta kuin nykyisessä. Ei kukaan kirjoittaisi tuhansia vuosia sitten olleesta ajasta. <
 No jos Messiaan syntymä olisi suunniteltu Suomen maaperällä tapahtuvaksi, niin tietenkin, tietenkin suomalaiset kirjoittajat kirjoittaisivat suomalaiseen kulttuuriin ja kieleen liittyen asioista. Juuri sinä aikana kun asioista Pyhä Henki ilmoittaisi. Mutta siellä olisi myös tulevaisuutta koskevia ennustuksia.
 Olet vuosikausia yrittänyt taistella Raamatun sanaa vastaan, ja nyt päätit vielä kerran ilmoittaa kuinka asiat ovat. Turhuutta oli, hassuuksia puhuit.
 PS: Kukaan ei tietäisi Jeesuksesta, jos hänestä ei olisi ilmoitettu. On kyse J:lan ilmoituksesta, ei ihmisopista. Raamatun sana koskettaa kaikkina aikoina ihmisiä. Se pitää vain hyväksyä ja ottaa vastaan. Ei se koske, jos koko ajan sitä vastaan tappelet.- Raamattussa on mainittu kymmeniä syntejä, eikä ne estå avioliittoon vihkimistä. 
 Et voi tietää mitä Jumala on tarkoittanut asioista, joista ei ole mitään sanonut.
 Messias on se, jota juutalaiset ovat odottaneet. Raamattu olisi tarkoitettu kristityille, joten vähän vaikeaa on ajatella, että Jeesusta mainittaisiin. Ja kun Jumala on kaikesta hiljaa, niin jäisimme Suomen uskovien varaan.
 He tekisivät homoraamatun, jossa homot pantaisiin joka sivulla kärsimään rangaistusta.
- Anonyymitorre1 kirjoitti:Raamattussa on mainittu kymmeniä syntejä, eikä ne estå avioliittoon vihkimistä. 
 Et voi tietää mitä Jumala on tarkoittanut asioista, joista ei ole mitään sanonut.
 Messias on se, jota juutalaiset ovat odottaneet. Raamattu olisi tarkoitettu kristityille, joten vähän vaikeaa on ajatella, että Jeesusta mainittaisiin. Ja kun Jumala on kaikesta hiljaa, niin jäisimme Suomen uskovien varaan.
 He tekisivät homoraamatun, jossa homot pantaisiin joka sivulla kärsimään rangaistusta.Homous on syntiä Raamatun mukaan. Se estää avioliitot heidän välillään. 
 J:la on sanonut tarpeeksi asioita Raamatussa, jotka riittää pelastukseen ja elämiseen uskovana.
 Juutalaiset odottavat edelleen, koska eivät tunnistaneet häntä parituhatta vuotta sitten. Messias ei ole vain juutalaisia varten vaan koko maailmaa. Siten paikalla ja kansalla, jolle Raamatu annettiin, ei ole merkitystä Raamatun sisällön kannalta.
 Sekavaa on, en jatka enempää. Hyödytöntä on taistella Raamatun sanaa vastaan, siinä luotu jää häviölle Luojastaan. Satavarmasti.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Homous on syntiä Raamatun mukaan. Se estää avioliitot heidän välillään. 
 J:la on sanonut tarpeeksi asioita Raamatussa, jotka riittää pelastukseen ja elämiseen uskovana.
 Juutalaiset odottavat edelleen, koska eivät tunnistaneet häntä parituhatta vuotta sitten. Messias ei ole vain juutalaisia varten vaan koko maailmaa. Siten paikalla ja kansalla, jolle Raamatu annettiin, ei ole merkitystä Raamatun sisällön kannalta.
 Sekavaa on, en jatka enempää. Hyödytöntä on taistella Raamatun sanaa vastaan, siinä luotu jää häviölle Luojastaan. Satavarmasti.Juuri näin - ei yli sen mitä kirjoitettu eikä Jumala tosiaankaan ole asettanut synnillisiin toimiin johtavia liittomuotoja missään nimessä. 
- Anonyymi kirjoitti:- Homous on syntiä Raamatun mukaan. Se estää avioliitot heidän välillään. 
 J:la on sanonut tarpeeksi asioita Raamatussa, jotka riittää pelastukseen ja elämiseen uskovana.
 Juutalaiset odottavat edelleen, koska eivät tunnistaneet häntä parituhatta vuotta sitten. Messias ei ole vain juutalaisia varten vaan koko maailmaa. Siten paikalla ja kansalla, jolle Raamatu annettiin, ei ole merkitystä Raamatun sisällön kannalta.
 Sekavaa on, en jatka enempää. Hyödytöntä on taistella Raamatun sanaa vastaan, siinä luotu jää häviölle Luojastaan. Satavarmasti.- Oletko idiootti? 
 Ei synti estä kenenkään avioliittoa. Niin ei edes Raamattussa sanota.
 Että sekä juutalaiset että kristityt odottavat Messiasta. Juutalaiset parhaiten tietävät onko Messias tullut.
 
- AnonyymiJos luterilaiset saisivat kirjoittaa Raamatun uudestaan niin heidän jumalastaan tehtäisiin kuohitty vanha ukko rekvisiitaksi eri tilanteisiin saatesanoilla että "armahda sinä vaan, me papit hoidamme hommat - ja muistakin olla armoa täynnä koko ajan!". 
- AnonyymiOksentaahan koiratkin verta. 
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset575102
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut283729
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti713500
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012848
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral932743
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302690
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131901
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161656
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021508
- 1541366