Miksi hamstraamme vessapaperia?

HS: Suomalainen käyttää joka vuosi tasaiset 60 rullaa vessapaperia, mutta uuteen hamstrausvimmaan varaudutaan silti
~ https://www.hs.fi/talous/art-2000006605691.html -

Kommentti 20.8.2020 - 11:43 --- 'Pehmolla takapuolta puhtaammaksi' -on eräs vajavaisimmista keksinnöistä ihmiskeskeisessä kertakäyttökulutusmaailmassamme

Metsä on elättänyt Suomea vuosikymmenet. Aiemmin, vähän nykyäänkin - paperia tarvitaan kertakäyttöluentaiseen median selailuun. Nuori kansa viippailee uutisensa kännyköistään tai lukaisee otsikot ja ehkä ingressinkin läppäristä. Osa saattaa silmäillä kissankokoisia otsikoita ruokakauppojen kassajonoissa - iltapäivämediasta.

Suomi on ylpeä biotuotetehtaistaan, ollen moderni nimitys sellukeittämöille

Suomi puskee aiemman täysjalosteen paperin sijasta nyt reippaasti puolijalostetta tai oikeastaan raaka-ainetta - enimmillään Kiinaan, joka siten omissa tai ulkomailta omistetuissa tehtaissaan tuottaa itse takapuolipehmon.

Suomessa tuo "perspyyhintä" on henkilökohtainen asia, ja kertakäyttöpyyhkeen loppuminen on myös henkilökohtainen katastrofi, koska silloin pääsisi ilmoille kunkin oma henkilökohtainen hajujälki - joita koiruustuoksuina Suomessa nuo miljoona koiraa jalkakäytävä- ja metsäretkillään kuono maassa haistelevat - omin tarpein hajumerkkauksia lisäten.

Pelko pehmon loppumisesta on siis näinä hygienian aikoina aiheellinen

Japanilaiset ovat jo osin hoksanneet, että takapuoli puhdistuu vesisuihkuilla, joissa hajuin merkattu käyttövesi sitten kulkeutuu puhdistamoihin ja näin henkilöykseys säilyy rikkumattomana. Tosin nykyään jätevesilaitoksista jo kartoitetaan huumejäämät, mistä ja miten paljon. Ehkä yksilöturva on joskus sitten vesisuihkujen aikana vaarassa, kun mittausmenetelmät kehittyvät -tämä hirtehiselle huumorilla.

Kiina saattaa kieltää nykyisen kertakäyttöpehmon ja jopa kertakäyttöpahvilaatikotkin, sillä kertakäyttöisyys voidaan tämän kiertotalouden kehityskaaressa joskus jo nähdä liki ympäristörikoksina Elävää luontoa kohtaan.

Ovathan lopulta nuo takapuolipehmot ja verkkokauppapahvilaatikot metsistä kotoisin. Kiina ei hakkaa omia metsiää takapuolipehmoksi. Suomessa hakkaamme. Viisasta meitä kaikkia Elättävää bioluontoa kohtaan?

...
15223

19

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Henkilökohtainen hajujälki! Heh heh ...

    • Anonyymi

      Korona ei ole vielä ohi. Siksi ostin tänäänkin ostoskärryn täyteen paskapaperia.

    • Anonyymi

      Jos tarvitsee super-pehmeää paperia pyllyn pyyhkimiseen suositan kertakäyttöisiä paperinenäliinoja, enkä sanomalehtipaperia.

      Henkilökohtainen hajujälki, kuin suurisaappaisen isokenkäisen jättämä auton pakokaasun haju, tai kengänjälki.

    • Anonyymi

      "Miksi hamstraamme vessapaperia?" Siksi, että sinullakin olisi jotain kysymistä.

    • Anonyymi

      Lopettakaa WC-paperin osto ja hamstraus kokonaan

      Vedellä tulee täysin puhdasta, ei jää kutisemaan intiimipaikat.
      Käsisuihkulla lämmintä vettä ja kuivaus tiskipyyhkeellä, joita erivärejä, sitten vaan nakkaa pesukoneeseen.
      Tiskipyyhkeistä (Rainbow) ei mene sormikaan lapi kuten haperosta paperista.

      Annan esimerkin; Jos sinulla on kasvoissasi ulostetta, levitätko sen paperilla koko poskille vai pesetko lämpimälla vedellä...?

      Olen ollut jo vuosia paperiton.

    • Anonyymi

      Evoluutio olisi kasvattanut ihmisille vessapaperirullan käteen jos siitä olisi hyötyä. Samoin kun alushousut. Minä pärjään ilman noita pellekeksintöjä.

      • Anonyymi

        Käsityksesi evoluutiosta on öööö ..... ehkä hieman harsoinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käsityksesi evoluutiosta on öööö ..... ehkä hieman harsoinen.

        Evolutionääri avaajana?


    • Anonyymi

      Suomalaisesta metsästä saa huonolaatuista sahatavaraa - TEHOLANNOITUS - Etelä-Amerikasta saa pehmopaeria murto-osalla kustannuksia mitä Suomesta.

    • Anonyymi

      Tuntuipas hurjalta luvulta. Piti oikein laskea oma kulutus. Menee sitä tosiaan sellainen 50-60 rullaa vuodessa.

      • Anonyymi

        Keskimäärin valitettavasti!


    • Anonyymi

      Ylpeys käy demokratian edellä. Talouspaperilla on menty jonkin aikaa.

    • Anonyymi

      Järeämpi WC-papru olisi joku 40-karkeuksinen hiomapaperi, sillä kun ahkerasti pyyhkii pyllyä niin puhdasta tulee.

      • Anonyymi

        Rälläkällä kun päräyttää! 🤣


    • Anonyymi

      Hs.n ja ylen tuuteista tulee niin paljon pas.kaa

      • Anonyymi

        Tutkitusti eniten tulee sosiaalisesta- ja kansalaismediasta.


    • Anonyymi

      Onpa typerä avaus, josta kyllä selviää, ettei kirjoittaja hallitse asiaa.

      • Anonyymi

        Hallitsi hyvin.


    • Anonyymi

      Sopivan vaativa aihe hs.lle

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      79
      901
    4. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      853
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      795
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      46
      789
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      739
    9. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      20
      730
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      723
    Aihe