Oliko Jeesus synnitön?
Mistähän sekin oikein lasketaan?
Me podemma alituista synnintuntoa. Olemme ns. perisynnin alaisia. Käytännössä se ilmenee siten, että teemme niin tai näin, aina menee väärin päin.
Kun kumarramme yhdelle taholle, pyllistämme samalla toiselle.
Se saattaa tuntua hyvältä ja oikealtakin tapahtumahetkellä, mutta jälkeenpäin sitten…
Synnintunto tulee siitä riittämättömyydestä, kun huomaamme, että ei toinenkaan olisi pyllistystä ansainnut, mutta kun minä olen niin vajavainen...
Mahtoiko Jeesus tuntea vastaavaa riittämättömyyden (=synnin) tuntoa vaikkapa maaten mennessään sinä iltana, kun oli torjunut Martan moitteet sisartaan Mariaa kohtaan siitä, että tämä ei auttanut taloustöissä? ”Maria on valinnut itselleen hyvän osan, sitä ei häneltä oteta pois”. Kun hän kylläisenä talon antimista laskeutui levolle, eikö mahtanut muistua mieleen, mitä oli tullut sanottua Martalle, jonka aherruksen tulosta oli sekä ilta-ateria että mahdollisesti myös petipaikka (en tunne tuon ajan patja- peite- ja lakanakäytäntöä, mutta oletan että sekin vaati toimenpiteitä).
Ainakin minä olisin vastaavassa tilanteessa tuntenut.
Mutta minähän olenkin syntinen...
Jeesus ja synti
4
204
Vastaukset
- Anonyymi
> Olemme ns. perisynnin alaisia. Käytännössä se ilmenee siten, että teemme niin tai näin, aina menee väärin päin.
Iste olen ymmärtänyt niin, että synti on hylätä Jumala tai olla erossa Jumalasta. Jeesus ei hylännyt tai ollut erossa Jumalasta. Mutta moni muu ihminen syntyy erossa Jumalasta, tai hylkää Jumalan.Mutta oliko Jeesus vapaa siitä ristiriitaisesta tunteesta, mikä seurasi, kun hän loukkasi Marttaa ja vähätteli tämän työpanosta kehuessaan Mariaa?
Yhtä hyvin hän olisi voinut sanoa Marialle, että "meneppäs nyt siitä autteleman siskoa", jolloin sama olisi tapahtunut toisin päin.
En nyt halua kuulla mitään selityksiä siitä, kumpi olisi ollut "oikea" ratkaisu, sillä me tavan syntiset joudumme joka tapauksessa katumaan ratkaisuamme, teimme niin tai näin. Se juuri on "synnintunnon" perus mekanismi.- Anonyymi
JU1PP1 kirjoitti:
Mutta oliko Jeesus vapaa siitä ristiriitaisesta tunteesta, mikä seurasi, kun hän loukkasi Marttaa ja vähätteli tämän työpanosta kehuessaan Mariaa?
Yhtä hyvin hän olisi voinut sanoa Marialle, että "meneppäs nyt siitä autteleman siskoa", jolloin sama olisi tapahtunut toisin päin.
En nyt halua kuulla mitään selityksiä siitä, kumpi olisi ollut "oikea" ratkaisu, sillä me tavan syntiset joudumme joka tapauksessa katumaan ratkaisuamme, teimme niin tai näin. Se juuri on "synnintunnon" perus mekanismi.> Mutta oliko Jeesus vapaa siitä ristiriitaisesta tunteesta, mikä seurasi, kun hän loukkasi Marttaa ja vähätteli tämän työpanosta kehuessaan Mariaa?
Jos ihminen sanoo sen, mikä on hyvää ja totta, miksi kukaan loukkaantuisi? Jos hyvästä ja totuudesta loukkaantuu, se ei ole puhujan vaan kuulijan vika.
Olet vain alkanut pitämään ilman perusteluja totena sitä, että Jeesus oli aina oikassa.
No, hyvä.
Koitapas ajatella asetelmaa omakohtaisesti; olet mennyt kylään, jossa talon tyttäret tai pojat alkavat valmistaa sinulle ateriaa. Toinen kipaisee oitis puuliiteristä sylyksen klapeja, jotta saada hella lämpimäksi, virittää tulen, ja lähtee sitten hakemaan maakellarista perunoita ym. tarvikkeita ja huikkaa toiselle, että tee nyt sinäkin jotakin sensijaan, että kuuntelisit vain juoruja.
Itse olet selostamassa tekemäsi Italianmatkan käänteitä, ja kiukustut keskeytyksestä sanoen: "älähän niuhota, tämä sisaruksesi tekee tärkeää suoritusta tässä".
Kun illalla painat pääsi tämän ahkeramman petaaman vuoteen tyynylle, ajatteletko vieä silloin, että teit aivan oikein,
Viis siitä, mikä on italianmatkan tärkeysjärjestys, vaikka esityksesi olisi sisältänyt mitä hyvänsä muuta, sen olisi voinut siirtää. Vieläpä hyvästä syystä: olisi ollut toinenkin kuulija.
Toisaalta olisit voinut loukata sitä laisekempaakin muistuttamalla, että tämänkin kuuluisi osallistua talon töihin.
Etkö ymmärrä, että tässä on todellinen ambivalenttitilanne, jonka seurauksena ei ole sinun kannaltasi oikeata ratkaisua, ja että ihmisiä vaivaava synnintunto perustuukin juuri tällaiseen, eikä suinkaan mihinkään Adamin aikojen alussa tekemään rikkomukseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5128739Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1396027Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3515077Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634706Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s914290Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664013SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813873- 911808
- 1031364
- 47939