Muut Näkökulma kolumnit kyllä aukee mutta ei tämä jossa puhutaan vihreiden varapuheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu Fatim Diarran polkupyörälahjasta. Nettilehdestä jostain syystä ei avaudu, paperi-Iltalehdessä se on. Juha Ristamäki kertoo hyvässä kolumnissaan vihreiden ajatusmaailmasta ja kuinka venyvä vihreiden lain tulkinta on.
Yksi lause on erittäin osuva, (lainaus)
"Onko niin, että vihreät uskovat olevansa sääntöjen yläpuolella, koska ajattelevat olevansa hyviä asioita ajavien ihmisten etujoukko" (lainaus kiinni) Lause osuu nasevasti joidenkin nilkkaan.
Ihmekös tuo, ettei IL, n nettilehdestä aukea kyseinen Ristamäen kolumni.
Yksi lause on erittäin osuva, (lainaus)
"Onko niin, että vihreät uskovat olevansa sääntöjen yläpuolella, koska ajattelevat olevansa hyviä asioita ajavien ihmisten etujoukko" (lainaus kiinni) Lause osuu nasevasti joidenkin nilkkaan.
Ihmekös tuo, ettei IL, n nettilehdestä aukea kyseinen Ristamäen kolumni.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Näkökulma: Vihreiden poliitikkojen ”kaupallinen yhteistyö”: Hyvää tarkoittavat ihmiset saavat ottaa lahjoja vastaan?
Tänään klo 14:16
Onko niin, että vihreät uskovat olevansa sääntöjen yläpuolella, koska ajattelevat olevansa hyviä asioita ajavien ihmisten etujoukko, kirjoittaa Juha Ristamäki.
Yleensä analyyttinen ja terävä vihreä veteraanivaikuttaja Osmo Soininvaara pääsi perjantaina todellakin yllättämään Twitter-päivityksellään, eikä tällä kertaa mitenkään positiivisesti.
Soininvaara ei nähnyt vikaa siinä, että vihreiden varapuheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu ja someihminen Fatim Diarra oli pyytänyt ja saanut Helkamalta kalliin sähköpolkupyörän ”kaupallisen yhteistyön” merkeissä. Iltalehti uutisoi asiasta torstaina.
Melkoinen lausunto. Epäilemättä Soininvaaraa tai Diarraa ei hetkauta, mitä mieltä allekirjoittanut on asiasta, joten katsotaan mitä laki ja lainoppinut sanovat.
Kaupunginvaltuutettu on lain silmissä virkamies. Niinpä se koskee Diarraa, koska hän on ollut Helsingissä kaupunginvaltuutettuna vuodesta 2017. Ja se koski myös Soininvaaraa, joka oli kaupunginvaltuutettu pyytäessään lainaksi Nokian kännykkää. Näin laki sanoo lahjusrikkomuksesta:
Jos virkamies itselleen tai toiselle
1) pyytää lahjan tai muun oikeudettoman edun taikka tekee muutoin aloitteen sellaisen edun saamiseksi taikka
2) ottaa vastaan tai hyväksyy lahjan tai muun edun taikka hyväksyy sitä koskevan lupauksen tai tarjouksen
siten, että menettely on omiaan heikentämään luottamusta viranomaistoiminnan tasapuolisuuteen, hänet on tuomittava, jollei tekoa ole rangaistava lahjuksen ottamisena tai törkeänä lahjuksen ottamisena, lahjusrikkomuksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Rikosoikeuden professori Matti Tolvasen mukaan Diarran olisi asemansa takia ollut parempi pidättäytyä Helkama-kuviosta. Ilta-Sanomat kertoi perjantaina, että Helsingin kaupunki teki syksyllä 2019 päätöksen sähköavusteisten polkupyörien hankinnasta Helkamalta. Sama yritys on mukana Helsingin kaupunkipyöräjärjestelmässä".
https://www.sijoitustieto.fi/comment/46856
Nyt on joko niin, että vihreillä poliitikoilla ei ole selvillä, millaiset säännöt luottamustehtävissä ovat.
Tai sitten on niin, että vihreät uskovat olevansa sääntöjen yläpuolella, koska ajattelevat olevansa hyviä asioita ajavien ihmisten etujoukko.
Jos se on ensimmäistä, asia on vielä korjattavissa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/eb5a7ba1-9388-42d3-87be-9b423bc5039f
En heti ymmärrä, mitä vikaa tässä on. Sosiaalinen media on täynnä blogin pitäjiä, jotka tekevät kaupallista yhteistyötä eri tahojen kanssa.
Minäkin. Kun ajoin fillarilla Nizzaan, pyysin lainaksi Nokia E90:n, joka ei vielä ollut myynnissä luvaten mainita sen käytöstä blogillani. https://t.co/g9nrHXvroJ
— Osmo Soininvaara (@OsmoSoininvaara) August 21, 2020
Muhammed on erehtymätön. Samaa näkyy Vihreissä. Eli se mitä Muhammed/Vihreät tekee, on automaattisesti oikein.
Ristamäki osui asia ytimeen, tästä on vihreiden aatteessa kyse. Heidän ajatusmaailmansa on etääntynyt tavallisen kansalaisen oikeustajusta ja kirjoitetusta laista. He kuvittelevat juuri noin, kun ovat ns. hyviä ihmisiä, (ilmasto, vihreä ajattelu, seksuaalinen suvaitsevaisuus, maahan tuloon kannustaminen ym). niin voivat vähän kulkea siinä lain ja sääntöjen rajoilla ja ihmiset eivät uskalla heitä kritisoida kovasti kun ovat muuten edellä kuvatunlaisia "hyviä ihmisiä" Ja jos joku nyt sortuu heit arvostelemaan vähän rankemmin, arvostelija saa täyslaidallisen paskaa niskaansa.
Vihreiden arvomaailma on lorvailua ja yhteiskunnan ydintoimintojen kannalta täysin tuottamatonta elämäntyyliä ihannoiva.