Aivan avoimesti tämän kertovat: ”Demokraattinen sosialismi pyrkii paitsi talouden myös muiden elämänalueiden jatkuvaan demokratisointiin huolehtien kaikista yhteiskunnan jäsenistä ja vähentäen eriarvoisuutta”, julistuksessa sanotaan."
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006611009.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006611009.html
Vastaukset 141
Vanhimmat
Jos tahdot Suomesta sosialistisen maan, "Suomen demokraattisen tasavallan" äänestä demareita.
Muuta Viroon tai Usaan jos et halua elää hyvinvointivaltiossa.
Yksikään sosialistimaa ei ole hyvinvointivaltio eikä demokratia. Pohjois-Korea, Kuuba, Venezuela, ei tarvitse minua uskoa, käy paikanpäällä itse katsomassa. Tuota samaa tahtovat Suomeen...
Faktatietoa linkein väitteeseesi että SDP ajaa Pohjois-Korean, Kuuban tai Venezuelan oloja Suomeen, muutoin valetta.
Ei ole olemassa "demokraattista sosialismia". SDP ajaa sosialismia ja se tietää aina sortoa, kurjuutta ja surkeutta. SDP:n ihannevaltio oli aikoinaan Saksan demokraattinen tasavalta, nyt palaavat 1970-luvun ihanteisiinsa.
Mikä hyvinvointivaltio tämä on kun rahaa jaetaan hirvittäviä määriä muille kuin oman kansamme hyväksi? Saavat siinä vahukset maata paskoissaan yhäkin kun rahaa lapetaan Italian mafian kaltaisille tahoille. Ei muka löydy maata rakentaneille ihmisille rahsa. Sitä löytyy ikuisesti elätettäville miehille miljardeja vuodessa. Hävytöntä kerrassaan
Annapa faktatietoa linkein kaikkiin esittämiisi väitteisiin, muutoin valetta. Turha yrittää venkoilla mutulla.
Jos Suomessa olisi nyt porvarihallitus eli kepu, kokoomus ja PS se olisi allekirkoittanut kesäkuussa samanlaisen sopimuksen EU:n kanssa koska porvaripuolueet eivät halua erota EU:sta joten turha porvarien jälkiviisastella EU sopimuksella.
Valitsen mieluummin Marinin hyvinvointivaltiodemokraattien sosiaalidemokratian ja sen rakentaman hyvinvointivaltion julkisine peruspalveluineen ja infroineen, kuin kokoomuksen kapitaalikommunismin tai kepun agraarisosialisnin, jossa voitot kaverikapitalistipuoluetoverit ja elinkeinotteluelämä kyllä yksityistävät, mutta kulut mm. enenevän osan palkkakuluista, tappiot ja ympäristörikokset pelurit SOSIALISOIVAT veronmaksajille, kansalle ja yhteiskunnalle. Kulut meille, voitot heille porvarisosialistin-kommunistin slogan.
Linkki väitteeseesi. Muuten valetta.
Jos haluat Suomesta ysksinvalla ja taantuvan diktatuurin: Äänestä Persuja!
SDP yli 100 vuotias, eikä ikinä ole halunnut mitään sosialismia.
Mutta uskoo ken tahtoo.
Persuilla on oma totuus🤔
Vuonna 1918 SDP nousi aseelliseen kapinaan laillista hallitusta vastaan koska tahtoi Suomesta sosialistisen maan. Yhä vieläkin SDP tahtoo Suomesta sosialistisen maan!
Juuri näin.
Juuri näin.
jospa usan masinoima kauppasaarron purku kehittäisi niitäkin maita.
Miksi ihmeessä pitäisi heti muuttaa. Muutetaan politiikkaa. Demareiden tyrittyä kunnolla, äänestäjät hakevat parempaa yhteiskuntaa muista puolueista.
1917 remurit äänestivät itsenäisyysjulistusta vastaan ja aloittivat terrorin ja
kapinan 1918 venäläisen sotaväen tuella ja aseilla
Paremmin tämä hallitus toimii kuin edellinen, joka oli leikkaamassa kaikista köyhimmiltä suomalaisilta. Vanhuksilta, työttömiltä ja sairailta. Nykyinen hallitus asettaa ihmisoikeudet etusijalle, eikä ajattele kuten edellinen hallitus; "Jos jokin asia ei tuota valtiolle, siitä pitää leikata".
Olet näemmä huumeissa.
KEPULIEN PUHEENJOHTAJAEHDOKKAAT VAATIVAT MAAHAMME sosialismia
Haloska vaati liittymistä Neukkulaan 1971
Oli kyllä tyytyväinen eu 1994 liittoon
Sosialistisen Itä-Saksan virallinen nimi oli Saksan demokraattinen tasavalta. Sosialistien järjestöjen nimissä on lähes aina sana "demokraattinen" kuten esim. demokraattisen lakimiehet joka paremmin tunnetaan nimellä Demla.
Suomen porvaripuolueet eivät demokratiasta piittaa koska palvovat vain rahanvaltaa.
Raha pyörittää maailmaa
Yksikään sosialistimaa ei ole ollut eikä ikinä tule olemaan demokratia. Silti SDP tahtoo Suomesta sosialistimaan.
SDP haluaa säilyttää Suomen hyvinvointivaltiona, porvarien mielestä näköjään se on sosialismi. Porvaripuolueet kannattavat yltiökapitalismia Suomeen.
Lukisit historiaa, yksikään sosialistimaa ei ole ollut hyvinvointivaltio. Silti SDP tahtoo Suomesta sosialistisen maan.
Tarja Halonen oli Demlan aktiivinen jäsen...
Vasemmisto haluaa säilyttää Suomen hyvinvointivaltiona, porvareille se on näköjään sosialismia, heh.
Vasemmisto on lakkoillut teollisuuden pois maastamme
Miten se käytännössä tapahtuisi? Ukkoja miljoonia maahamme elätykseen vai miten?
1918 remurit haalivat jakovaraa alkamalla murhaamaan
Huh-huh, hurjaa menoa sillä vaikka tiesin että jo Antti Rinne vei SDP:tä selvästi vasemmalla nyt ollaan siinä pisteessä että Suomesta tahdotaan sosialistimaata. Mitäköhän oikeistodemarit ovat tästä mieltä vai onko heitä enää olemassa?
Älä luule omiasi porvari.
Porvaripuolueet haluavat lisätä eriarvoisuutta yhteiskunnassa ja jyrkentää tuloeroja,
SDP tahtoo Suomesta sosialistisen maan!
SDP haluaa säilyttää Suomen hyvinvointivaltiona mutta porvaripuolueet kokoomus, kepu, PS vihreät, kristilliset ja RK haluavat Suomeen yltiökapitalismia.
No mutta niinhän Persutkin haluavat. Heidän sosialisminsa vain tulee kansallis-etuliitteellä.
Tuo on aivopierusi.
Te punaiset nostatte antisemitismia kun haalitte juutalaisten vihollisia maanosaamme rajattomasti. Persut ei tätä tee.
Miten se käytännössä tapahtuu? Mahdollisimman paljon miehiä elämään maahan vai kuinka?
Heh. Puolet persuista on teitä lahkolaisia joille Israel ajaa kaiken ohi ja yli, puolet taas natsimielisiä antisemitistejä.
Te syytätte persuja natseiksi, mutta itse teette niin josta syytätte. En tiedä yhtään demaria joka ei hyväksyisi juutalaisten vihollisten tulon heidän keskuuteen.
Tajuatteko te antisemitismin nostajat että kuinka tekopyhää teidän syytöksenne on?
Teille puolueena Israel edustaa vihollista. Toimintanne on sen mukaista.
Te, te punaiset otatte jopa puolueisiinne antisemiitteja. Teillähän löytyy esimerkki joka on ollut tutkinnassa sen asian tiimoilta.
Minä kehoitan teitä rakastamaan Israelia. Sitä vihaatte, mutta ette nää sitä kuinka se on joutunut ikänsä olemaan vihollisten hyökkäysten sekä vainon keskellä. Sillä on vain lähestulkoon vihollisia ympärillään. Onko mikään ihme että se joutuu myös käyttämään kovia otteita olemassaolonsa turvaamiseksi? Miksi eväätte yhdeltä ainoalta maalta puolustamisen ja olemassaolon? Lapsia kuolee sodassa, mutta Israel ei käytä lapsia ihmiskilpinä kuten juutalaisen kansan vastustajat tekevät. Israel auttaa sairaaloissaan jopa vastustajansa ihmisiä kun he loukkaantuvat. Tätä ei nämä vastustajat tee.
Jos te punaiset haluatte olla humaaneja, älkää vihaako sellaista joka ei teitä miellytä. Muussa tapauksessa ette ole humaaneja. Mikään viha ei kuulu humaaniuteen, muistakaa se.
Persut ei vihaa Israelia sen enempää kuin muutkaan niinsanotut oikeistopuolueet. Vasureilla on viha sitä maata ja kansaa kohtaan. Raamatussa on tämä jo tiedossa. Tämä viha vain yltyy näinä lopunaikoina.
On eri asia rakastaa ihmistä kuin hyväksyä hänen pahat tekonsa. Pahuutta ei pidä hyväksyä teki sitä kuka hyvänsä. Sitä ei saa edesauttaa lisää maahamme. Sitä ei saa suomalaisetkaan tehdä. On hulluinta että kun tiedetään haittamaahanmuuton lisäävän pahuutta, silti sitä siedetään ja jopa kannatetaan. Sanotaan vaan että pitää tottua kaikkeen. Varsinkin punaiset sanovat niin. Minä sanon että EI PIDÄ tottua pahuuteen ja jokainen pahuudenteko on liikaa teki sen persu, demari tai tulija, eräs uskonto. Siihen ei ikinä saa tottua ja pitää toimia niin ettei sitä ilmenisi. Teoista on aina kyse kun persut kritisoi hullua maahanmuuttopolitiikkaa, teoista, ei ihonväristä.
Ensimmäinen hyvä teko hallitukselta olisi laittaa rajakontrolli pysyvästi päälle, heittää Schengenin sopimus hevon kuuseen. Tämä olisi singaali että päättäjämme välittäisivät omasta kansastamme.
Demarit ja Vasemmistoliitto tahtovat Suomesta sosialistisen maan, mitä mieltä ovat vihreät?! Kansalla on oikeus tietää!
Kommunisteja ei ole hallituksessa, ainoa aito vasemmistopuolue on Vasemmistoliitto joka sekään ei ole kapitalismivastainen. SDP on sosialidemokraattinen puolue ja sosialidemokraattisia arvoja voi kannattaa sekä vasemmistolainen, että porvari, siksi SDP on sekapuolue joka koostuu sekä vasemmistolaisesti että hyvinkin oikeistolaisesti ajattelevista ihmisistä joille sosialidemokratia on tärkeä yhteiskuntamalli... eli vastuullinen marrkinatalous ja tasa-arvoinen yhteiskunta.
Suomi olisi nyt Venezuelan tiellä, mutta onneksi EU kontrolloi, ettei aivottomat vasurinaiset voi kaikkea pilata.
Taattua porvarivaletta taas kerran öyhötyksesi.
Toveri talous tulee olemaan
Tellervo Koiviston mieleenpainuvat sanat silloin kun Manusta tuli presidentti kuuluu näin: ”hissunkissun sosialismiin”. Häneltä siis kysyttiin millaista politiikkaa demarit tai Manu aikoo tehdä.
Tarkemmin tuo lause kuuluu ”hissun kissun kohti sosialismia”. Tarkistin asian netistä.
Nyt Marin tahtoo viedä Suomen sosialismiin!
Sosialismiin saadaan tehoa ainoastaan rynnäkkökivääreillä
"Demokraattinen sosialismi", se on mahdoton ajatus, vähän sama kuin sanottaisiin että tässä on "mukava sähkötuoli".
Turhaa viisastelua ilman faktalinkkiä.
Neuvostoliiton ihanuus on jäänyt jotenkin demareillakin päälle. Tasa-arvo, tasaiset tulot, tasinen sosialistinen elämä ilman huolen häivääkään. Toverit, meillä on kaikkea, mitä porvarisilla mailla ei ole, meillä on ystävyys ja tasa-arvo!
DDR, Itä-Saksa, viralliselta nimeltään Saksan demokraattinen tasavalta oli SDP:n ihannevaltio.
Demareiden ihannevaltio Derkkula, kommareiden Neukkula!
Kaikille samaa köyhää kivaa.
Suomi on jo sosialistinen valtio, sosiaalikapitalismi.
Kun yrittäjällä menee hyvin, köyhät saavat suksia kuuseen.
Kun yrittäjällä menee huonosti, kelpaa sosiaaliturva.
Voitot yksityisiä ja tappiot yhteisiä.
Varsinaista demokratiaa.
Nyt tarvitaan pikaisesti neuvonantajia Kuubasta, Kiinasta ja pohjois-Koreasta jotta miten pääsisimme ex-työkkärin tapaisista poroporvareista eroon nopeiten Suomen sosiaalidemokraattisen valtion perustamiseksi.
Sosialistien mielestä parhaat neuvonantajat tulee Venezuelasta, tuosta sosialistisesta paratiisista.
Ylellä oli taannoin ohjelma " Tiekartta tuhoon" jossa kerrottiin Venezuelasta, tästä Halosen ja Teivo Teivaisen unelmavaltiosta.
Venezuela, Kuuba ja Pohjois-Korea ovat Marinin ihannevaltioita, sosialistin paratiiseja. Jos demokratia ja sosialidemokratia joutuvat törmäyskurssille saa demokratia väistyä.
Valehtelee porvari.
RepsxD SDP ei todellakaan aja demokratiaa, vaan vihervasemmistokoalition valtaa, jossa on vaikutteita kommunistisesta totalitarismista. Lisäksi meidän vaalijärjestelmämme mahdollistaa demokratian yliajamisen. Johan vihervasemmisto on sen konkreettisesti näyttänyt, mitä se haluaa ja millä keinoilla. Vain sokea puusilmä ei sitä näe, tai halua nähdä.
2023 ei saa tehdä sitä virhettä, että enemmistö kansasta antaa vihervasemmistolle sen tarvittavan vallan, jota se tarvitsee kipeästi tavoitteitteinsa toteutumiseen. Vihervasemmisto on tehnyt tuhoisaa jälkeä poliittiselle akselille, synergialle ja konsensukselle. Hallituksen ja opposition pitäisi tehdä niin hyvää yhteistyötä, että se päätavoite toteuteuu, eli suomalaisten ja Suomen hyvinvointi. Tällä hetkellä vihervasemmiston motiivit on sekä politiikalle että kaikille suomalaisille haitallisia.
miksi sosialisti maa linnottautuu muurien taakse
Suomi on vapaan omantunnon vakaumuksen maa. Saa vapaasti valita Jeesus ja kommunismi, ei ole pakko palvoa riistoa. Kouluissa opetetaan darwinismia, sen on satamismin oikea nyrkki tappoase.
Ei ahneet voi ymmärtää Raamattua, edellyttää korkeampaa tajuntaa ja jalomman elämän kontekstin tajun, joka sisältää moraalin ja empatian. Siksi ve vihaa raamattua ja polttaa sen suutuksissaan, se on riiston uhka.
Riisto perustuu väkivaltaan ja keinotteluun, -jäljet johtaa eläinmaailman tavoille. kun sen linkittää.
Aaltopituus on jo kokkareina, - ei hyvältä näytä.
Sosialistikin haluaisi olla kapitalisti jos saisi vaikkapa suuren perinnön. Mutta sosialistista ei voi tulla kapitalistia aatteensa takia koska hänellä ei yksinkertaisesti tule olemaan varaa ylläpitää suurta perintöä joka on yleensä kiinteistöissä saati muissa vastaavissa arvoesineissä kiinni.
Toisinsanoen sosialismi ajaa ihmisiä suureen eriarvoisuuteen. On siis se suuri joukko joka on tasaisen köyhiä kaikki ja sitten ne muutamat isot erittäin rikkaat.
Kun sosialismi viedään tarpeeksi pitkälle tulee nyky venäjän malli missä onkin hallitusta myötäilevät tahot pienessä piirissään se sakki joka kerää koko valtion omaisuuden pienen piirinsä taskuun.
Muu porukka elääkin sitten sillä minkä irti saa joko laillisesti tai laittomasti.
Venäjä on nykyään yltiökapitalistinen maa.
Hyvinvointivaltio meni jo. Siihen ei ole enää varaa. Maassa on yli 400000 työtöntä ja yli 200000 lomautettua. Tilanne tulee pahenemaan, kun teollisuus alkaa sanoa porukkaa irti tilausten loputtua. Eivät virkamiehetkään ole turvassa, kun verotulot romahtavat. Ei siinä demarihöttöunelmat auta
Virkamiehet ovat ainan turvassa.
"Olemme saavuttaneet sosialismin, on vain sen betonoimisesta kysymys" sanoi Paavo Lipponen jo pääministerinä ollessaan.
Juuri näin on, mutta sehän täytyy torjua ja ryhtyä kiireellisiin toimiin.
Mitä tulee SDP:n eriarvoisuuden poistamiseen, sehän on Antti Rinteen vitsi, kuten vappusatanenkin! ...ha...haaa.......haaaaaa...Sanna Marin tekee vain velkaa duunareille maksettavaksi, Kaikki rahat menee lasten vaippoihin ja suu maskeihin, ettei jää hoitaja mitoitukseen ja Anderssonille koulutukseen.
Kyllähän te tiedätte nämä halosen leipäjonot, varmaankin kokeneetkin olette ja nykyisin kovaa vauhtia kasvavat pajattaja perseaukiisetjoukot, taitaa olla enemmistö jo kansasta?
Elintasomme on lainaa. Suomen valtio ahmii velkaa ennätysmäärin pitääkseen sinut tyytyväisenä, koska sinä voit äänestää seuraavissa vaaleissa. Hallituspuolueet kuvittelevat, että sinä haluat kaiken tässä ja nyt, etkä välitä huomisesta. Kun valtio tuhlaa yli varojensa, sitä kutsutaan kauniisti elvytykseksi. Suomen velkaa lyhentävät – jos pystyvät – tulevat sukupolvet, koska ne eivät voi äänestää seuraavissa vaaleissa. Heiltä ei ole kysytty mitään.
Kun pää on, ei siinä mikään poliittinen suunta auta. Härskeimmät voimakkaat narsistit pärjää aina, se on darwinismia.
Eky rikas on sanon: "Kommunismi on hyvä aate, mutta kun ihmiset eivät ole enkeleitä, vaan paskiaisia, siksi se ei toimi."
kaikki mitä ajattelet, sanot teet, lähtee olemuksesta. Se on kokonaisuus, vakaus, moraali empatia, myös näiden puute. "Äly ei korvaa moraalia": Albert Einstein.
Ei¨kös se kaikkein demokraattisin demokraatti ole kansandemokraatti?
Muistan kun 1980-luvulla kysyin kapakassa yhdeltä ukolta että etkös sinä ole kommunisti niin hän ylpeänä julisti ettei ole, hän on kansandemokraatti. Koko pöytäseurue räjähti nauramaan.
Ensi vuonna tulee 30 vuotta Neuvostoliiton hajoamisesta. Kun tuo kansojen vankila, pahan valtakunta hajosi luulin että sosialismi on lopullisesti kuollut ja kuopattu mutta väärässä olin. Suomen suurin puolue haaveilee "demokraattisesta sosialismista", sellaista ei ole olemassakaan. Sosialismi johtaa aina yhden puolueen diktatuuriin, poliisivaltioon.
Venäjä on nykyään yltiökapitalistinen maa ja diktatuuri.
Marin ja SDP tahtovat Suomesta pohjolan Pohjois-Korean. Sen virallinen nimi on Korean demokraattinen kansantasavalta. Sosialistit hokevat joka käänteessä "demokratiaa" vaikka tavoite on aivan jotain muuta...
https://fi.wikipedia.org/wiki/Korean_demokraattinen_kansantasavalta
Porvari taas valehtelemassa notta korvar heiluvat mutta onneksi horinaasi ei kukaan usko tällä palstalla ja hyvä niin.
käväiseppäs ruokatuntien aikana kuulemassa huoltiksien pöydissä mielipiteitä
Lisää demokratiaa on kommunistien lempilause, nyt demarit ovat lähteneet samoille linjoille, vastenmielistä.
..."Siinä muun muassa sanotaan, että ihmisten hyvinvoinnin kannalta tärkeät peruspalvelut ja yhteiskunnan keskeiset tukitoiminnot on perusteltua toteuttaa julkisena toimintana tai pitää julkisessa määräysvallassa.
”Demokraattinen sosialismi pyrkii paitsi talouden myös muiden elämänalueiden jatkuvaan demokratisointiin huolehtien kaikista yhteiskunnan jäsenistä ja vähentäen eriarvoisuutta”, julistuksessa sanotaan."
Niinpä, yritys on rikollinen elementti SDP:lle. Valinnavapauden estäminen oli ideologinen teko, ei perustunut järkeen tai suomalaisten hyvinvoinnin edistämiseen.
On käsittämätöntä, että SDP ja punalippu asallitaan ja "toveri" sanaa viljellään 2000-luvulla!
SDP vastusti EU parlamentissa sosialismin uhrien muistopäivää. Syynä se, että olisi voitu kriminalisoida punalippu, kuten ollaan tehty kansallissosialismin tunnuksille.
On suomalaisilta äänestäjiltä vastuutonta hyväksyä SDP:n olemassaolo. Vasemmistoliitto on puolue, SDP on fundamentalismia,uskontoa...
Kommunistit jaksoivat hokea tuota että kaikkialle on saatava lisää "demokratiaa", sillä he oikeuttivat mm. yksityisomaisuuden sosialisoinnin, se oli "taloudellista demokratiaa". Nyt demarit ovat lähteneet samalle tielle kuin kommunistit, tämä on erittäin huolestuttavaa.
Tuskin.
Kuinkakohan moni demari oli/on Demlan jäsen, Tarja Halonen ainakin oli, varmasti moni muukin.
Sosialisti tuottaa jakovaraa komentamalla kaaderit murhaamaan muita
kansanryhmiä
Oletko varmasti oikein ymmärtänyt demokratian ja sen tavoitteet?
..SDP on pyrkinyt sosialismiin , virallisesti sosialismiin pyrkinen lopetettiin 1980-luvun puolivälin jälkeen.
SDP pyrki estämään Suomen liittymisen EEC:n ja "kaikki yhteistyö lännen kanssa" pyrittiin estämään 70-luvulla.
SDP pyrkin estämään www.n tulon ja vaati valtion kontrollia vapaaseen nettiin.syynä: "siellä on niin paljon pedofiileja".
SDP yritti estää MTV:n uutisten tuloa. YLE:n uutiset olisivat saaneet riittää Suomen kansalle.
SDP ja punalippu on väärä asia tämänpäivän maailmassa..
Linkki näihin väitteisiin, muutoin valetta.
Suomen demokraattinen kansantasavalta, se on demareiden tavoite. Jokainen joka on historiaa lukenut ymmärtää mitä se tarkoittaisi.
Annapa linkki väitteeseesi, muutoin tuuleen huutamista.
AINAKIN TULEE MUURAREILLE TÖITÄ ja piikkilankatehtaille jos remut lisäävät
kannatustaan
Tähän ollaan siis tultu, vuonna 2020 Suomen suurin puolue, pääministeripuolue tahtoo Suomesta sosialistimaan. Onneksi ainakin vielä toistaiseksi porvareilla on eduskunnassa vankka enemmistö. Jos vihervasemmisto saisi eduskuntaan enemmistön olisi kyyti kylmää!
Sanna Marin tekee Suomesta sosialistisen paratiisin...
SDP:n kommunismi on yrittäjien tuho. Ilman yrittäjyyttä talous romahtaa.
Suomen päättäjät tahtovat Suomen osaksi liittotasavaltaa, jota johtaa Saksa. Vähän kuin aikanaan Neuvostoliitto, jossa oli Venäjä ja muut alusmaat ja niitä Venäjä johti. Sekin oli sosialistinen ja kommunistinen. Vähän samaan tapaa toimii EU. Ottaa toisilta ja antaa toisille.
Vaikka Suomi olisi kuinka alamaissa taloutensa kanssa, se pitää tiukasti kiinni olemattomastakin varakkuudestaan ja on antamassa vähästäkin muille. Suomi on niin ylpeä, että se ei ota koskaan vastaan mitään vaan antaa ja se tietää kurimusta ja kurjistamista suomalaisille.
Suomi ei voi koskaan satsata omaan hyvinvointiinsa vaan sen pitää antaa aina muille. Se on Suomen motto, joka ei koskaan muutu.
Kirjootus kuvaa hyvin maamme nykytilannetta
Tuohoaa kaiken mihin koskevat
Uskokaa jo, että ei SDP ole sosialistinen puolue vaan hyvinvointipuolue.
Siksi SDP ohjelmajulistuksensa mukaan pyrkii demokraattiseen sosialismiin...
Huomatkaa ero sosialismi ja demokraattinen sosialismi -välillä.
Demokraattinen sosialismi sisältää feministisen sosialismin.
Ei ole olemassa demokraattista sosialismia, se on täysin mahdoton ajatus. Jokainen sosialistinen maa on yhden puolueen diktatuuri, poliisivaltio.
Remurit ovat jo aikaa sitten pilanneet remokraattisen sosialismin nimen missään
se ei ole hyvinvointia tuottanut
Kun sosiaalidemokraatti sanoo edustavansa demokratiaa. On se legendaarisen tason härski vale. Sosiaalidemokraatti edustaa sosialismia, jossa ihmisiltä riisutaan ne oikeudet jotka ovat demokratioissa itsestäänselviä.
Sosialisti on ensimmäisenä toisten lompakolla, sosialisoimassa yksityisomaisuuden "yhteiseen" käyttöön. Jos laitat vastaan ampuvat tai passittavat vankileirille.
Jos vihervasemmisto eli SDP, vihreät ja vasemmistoliitto saavat eduskuntaan enemmistön maastamme tehdään Suomen kansandemokraattinen tasavalta. "Vihapuhe" on silloin ankarasti kriminalisoitu, siitä joutuu vankileirille. Jokainen joka vastustaa vihervasemmistoa syyllistyy vihapuheeseen.
"Apurit" taas mollaamassa Halla-ahoa IS:ssa.
Vaihtelevat välillä vain nimimerkkejään.
Lehti näyttää antavan siihen luvan ja mahdollisuuden.
Sosialismi on sairautta. Miksi naapuria rokotetaan siitä että joku on köyhä tai sairas? Eiköhän se ole ihan oma vika jos noin on, ei naapurin vika.
Leniin sanoi että sosialismi kasvaa kiväärin piipusta
SDP tahtoo "demokraattisesti" sosialisoida yksityisomaisuuden, se johtaa sisällissotaan, eikö tuo porukka mitään oppinut siitä mitä tapahtui vuonna 1918?!
Ajaa tuottavan pääoman pois Suomesta
SDP tahtoo rajalla viedä omaisuutesi jos yrität karkuun tästä verohelvetistä:
"Pääministeripuolueen mukaan maastapoistumisvero estäisi verojen välttämistä."
https://www.verkkouutiset.fi/vero-maasta-lahteville-on-sdpn-ohjelmassa-tata-se-tarkoittaisi/#4be3c675
tämähän on luonnollinen jatkumo siirryttäessä kohti reaalisosialismia. Ei Neukkulastakaan muutettu niinvain pois
SDP:n ihannevaltio oli "harppi-Saksa" eli Saksan demokraattinen tasavalta. Demareiden mukaan saksalaiset ovat niin fiksuja että saavat sosialisminkin toimimaan. Tosin sosialisti-Saksan kansalaiset yrittivät kaikin keinoin paeta länteen. Rajavartioille oli annettu julmat ohjeet, ketään ei saanut päästää elävänä länteen, kaikki ammuttava.
Pitäisi kai olla tyytyväinen että Suomen sosialistien mielestä maasta sentään saa lähteä, tosin omaisuus viedään rajalla.
Kaikki uudet kepuliehdokkaatkin vaativat sosialismia maahamme
nyt tukijussit kolhoosiin
sosialismi on sairaus
Pyrkimyksenä näivettää Suomi
Miksi valehtelet?
Hurmuri Marin ajaa suomeen sosialismia, kuin käärmettä pyssynpiippuun.
Ensinnäkin: eriarvoisuuden poistaminen ( hyvä esimerkki Rinteen vappusatanen)
-jakoi rahaa 20-70 miljardia rikollisille, siitä suurimman osan
-jakoi rahaa erieuroopan maille, jota voi poikia kymmenien miljärdien lisä laskua
-koulutus kaikille
-6: en tunnin työaika kahdeksantunnin palkalla
-työtä 300 000 ihmiselle lisää työllisiä
-lainaa tänä vuotena ja esivuotena 30 miljardia vähintää, siis enemmänkin jos saa
-uusi aika ja uusi normaali lainoja ei kuulema koskaan tarvitse maksaa pois
-työpaikat ja yritykset ulkomaille, helppoa, eikä saasteita
-perhepäivähoito kaikille
-vanhukset, ne tapetaan coronalla , eukanasiaahan Marin kannattaa
-naisten tasa-arvo
- rahaa Niinistön kanssa painaa lisää ( rupliakin painettiin liikaakin, Neuvostoliitossa)
Ajaa kaikki työpaikat pois Suomesta
Suomessa on eräänlainen diktatuuridemokratia. Vaalit pidetään ja aina siellä on samat tai lähes identtiset asioista päättämässä.
Siellä ei ole välttämättä vaaleissa pärjänneet vaan päättämään pääsee pienet marginaalipuolueet. Olisi ehkä hyvä että olisi vaan reilusti kaksi puoluetta maassa.
Ehkä he suunnittelevat sosialistista vallankumousta ja Suomesta sellaista lilliputti Pohjois-Koreaa.
Pohjois-Korea taitaa olla diktatuuri
Ihminen ei ikinä opi. Vaikka tuo käytännössä sama aate on tappanut sata miljoonaa, ja vaatii onnistuakseen AINA hirmuhallinnon, sitä yhäkin kannatetaan ja ajetaan urakalla.
Siis kommunismi ja sosialismi on käytännössä sama aate. Se ei onnistu ilman hirmuhallintoa. Kokeiluja on tehty ja tehdään, mutta ikinä se ei onnistu ilman diktatuuria.
Tuossa Youtuben videossa Puopolo selvittää miksi se ei toimi. Löytyy hakusanoilla:
TÄSSÄ SYY, MIKSI KOMMUNISMI EI VOI TOIMIA ILMAN HIRMUHALLINTOA
Eu on paratiisi, kommunismi joka täyttää ihmisten kieroutuneet tarpeensa. Siksi nämä sitä niin rakastaa.
Etkö usko "demokraattiseen sosialismiin"?!
Nyt Marin arvostelee paperiyhtiötä joka sulkee kannattamattoman tehtaan. Marin kertoo ettei hän tehdasta sulkisi. Demareiden kannattamassa sosialistisessa suunnitelmataloudessa tämä toki olisi mahdollista sillä valtio omistaisi kaiken, myös paperitehtaat. Äänestämällä demareita Suomesta tulee sosialistinen maa jos he saavat vihreiden ja vasemmistoliiton kanssa tarpeeksi ääniä.
Vielä on aikaa jäljellä tuhooja
Hurraa saatana näitä pissaliisoja laulaa jösse järvenpää osuvasti