Onko kellään lisätietoa Pohjois-Espoon suunnalla sattuneesta jupakasta jossa kuumailmapallo laskeutui jonkun peltoon ja säikäytti hevosia? Mitän tuossa on taustalla?
Kuumailmapallojupakka
Anonyymi
12313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Turpaan tulisi, jos mun maille laskeutuisi. Millä toi torvi korvaisi loukkaantuneen ravihevosen, jonka arvo voi olla satoja tuhansia,.... niin ei millään, keräisi vain varjonsa ja lähtis meneen.
Kuumailmapalloyrittäjä tulkitsee ilmailulakeja liikaa omaksi edukseen toisista mitään välittämättä. Laskeutumisia tehdään toisten maille "hätälaskuina". Ei tarvitse edes maksaa korvauksia aiheutetuista vahingoista.
Käsirysyksi mennyt kuulemma
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ec4cc946-7eed-4671-9728-cac8df412afb
Arrohot Hartmann Abendstein tahkoaa rahaa toisen omistamalla maalla. Vetoaa jokamiehenoikeuteen. Jokamiehenoikeus ei koske yritystoimintaa, hän suvaitsee heittäytyä tietämättömäksi.
Vähät välittää, kunhan rahaa valuu kassaan. Voi kerätä kamppeensa ja mennä sinne mistä on tullutkin.
Teroitettuja seipäitä ja viikatteita pellolle pystyyn.
Ainakaan tuon ilmapalloyrittäjän kyytiin en lähde, kun on jatkuvasti vaara, että laskeudutaan vääriin paikkoihin.
Jos toiminta on piittaamatonta, niin ei sitä voi suositella kenellekään. Maassa on muitakin kuumailmapalloyrittäjiä, joista en ole sattunut näkemään mitään negatiivisia uutisia. Tämän yrittäjän touhuista löytyy googlella ihan tarpeeksi omituisuuksia.
Onko kenelläkään tietoa tuollaisen pallon materiaalista, jos siihen joku anonyymi sekopää jossain päin maailmaa ampuisi ilmakiväärillä muutaman reiän, tippuisiko pallo nopeammin alas, vai onko noin pienillä reijillä mitään merkitystä?
Kiväärinluodin kokoiset reijät eivät aiheuta mitään kummempaa katastrofia kuumailmapallossa. Palloon tulee normaalistikin pieniä reikiä, ja iän myötä kangas muuttuu huokoisemmaksi, eikä ole enää täysin ilmatiivis.
Kaasutohotin työntää uutta lämmintä ilmaa sisään, ja pienet vuotoreijät saa sihistä rauhassa.
Kielletään kuumailmapallot, aivan kuten kaikki muutkin.
Saivatkohan sovittua asian kun siitä ei ole kuulunut enää mitään?
Näiden juttujen sovittelu kestää useamman kuukauden. Ja sitten mennään oikeuteen. Ensimmäinen istunto aikaisintaan vuoden parin päästä.