kiinteistöveroja. Nyt on oltava korotukset suuria jotta kuntatalous saadaan kuntoon!
Kuntien aika nostaa reilusti
Anonyymi
27<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Mistäs luulet, että matalapalkkaiset ja lomautettuja sekä pienellä eläkkeellä maalla asuvat maksaa ne kiinteistöverot.
Kodittomia mummojako haluat lisää.
Sehän on niiden ongelma...yhteiskunnan etu ajaa aina yksilön edun edelle.
Juuri näin ja jos ei kiinteistöverotuksen nostaminen onnistu niin vaaditaan helsinkiläisten maksavan lisää tukiaisia. Rahan tuloa ei voi estää kun helsinkiläiset maksavat puolen Suomen elämän.
Ja ison osan rahastaan hesalaiset saavat valtion hesaan sijoittamista korkeapalkkaisista suojatyöpaikoista sekä kaiken maailman paikallistason rakennushankkeista.
Linkki väitteeseesi, kiitos, muutoin valetta.
Äänestäkäämme Helsinki takaisin helsinkiläisille ( persulainaus ) niin tällöin kepu- sekä persukansanedustajat joutuvat palamaan takaisin sinne mistä tulivatkin eikä ole tarvetta maksaa heille korkeaa palkkiota suojatyöpaikoistaan.
Porvari vauhdissa välillisine eli tasaveroineen.
Ja asukkaat veneen alle!
Kiinteistövero on muutettava koskemaan vain etämaanomistusta.
Eli veroja peritään maista, jotka sijaitsevat jossain muualla kuin ympärivuotisesti asutun talon yhteydessä.
Trollonlollon.
Kaikkea te kepuloiset keksittekin halutessanne lisää maataloustukea. Nyt sitten pitäisi Zairen viidakossa asuvan taikka Perun vuoristokylässä majailevan intiaaninkin maksaa teille Kiinteistöveron hyvitystasausta. Tsaijjaijjai. Persut lienevat samalla kannalla tuosta asiasta kepuloisten kanssa.
Kuntien on aika laittaa haittamaahanmuutto kuriin. Näin säästyy rahaa miljardeja.
Linkki väitteeseesi, kiitos.
Kunnat nostaa veroja ja taas valtion kassaan lisää etelä-suomen kuplan rahoitukseen.
Kiinteistöverot pois ja valtion tuloveroista ryöstämää osaa alkamaan vasta yli 50K tuloista.
Alkaa etelän kylät rapautua.
Joutosuomi joutaakin autioitua sanokoon Kari Hotakainen mitä tahansa. Siinähän savonmaan prinssieverstikin on kovanpaikan edessä kun Uusimaa itsenäistyy. Ei tule savoloisillekkaan enään sen jälkeen muuta särvettä kuin järvivettä.
Alkaa? Eihän kukaan enää muuta mihinkään peräkylään missä ei ole edes kylmähuoltsikkaa.Porukka luulee saavansa jotain möksistään koska joku jetro vertaa korpiseutuja johonkin hesan keskustaan...voi tsiisus..
Linkki esittämiisi väitteisiin, muutoin porvarivaletta.
No kait olet nähnyt sen jetro ohjelman?
En katso hömppäohjelmia joita kokkare Jetro masinoi.
Luulen ettei hoitopaikassasi ole televisiota. Valkeat seinät.
Tuskin koska kiinteistöverot JO NYT TAPISSA SUOMEN KUNNISSA.
Missäs+tapissa+ne+nyt+muka+on?+Niitähän+voi+nostaa+loputtomasti!+Ei+missään+muussa+ole+rajaa+kuin+vuosinostossa,+mutta+niitä+voi+nostaa+vaikka+joka+vuosi+1.5%+lisää+loputtomasti!Mutta+toivottavasti+loma-asunnoista+tulee+laki+voimaan+vähintään+4-6%+vuosinousuilla+kiinteistöveroihin.Näin+se+talous+tulee+kuntoon+sutjakkaasti!Se+maksaa+kuka+omistaa,+helppoa+kuin+mikä.
Ja elämäntapaloiset kiittää. Kyllä suomesta tulisi afrikka nopsaan.
Kesämökeistä ja huviloista maksettava vuosittain vähintään 2000 euron kiinteistö-/haittavero.
Niille jotka eivät ole noudattaneet paskalakia haittaverojen oltava ainakin 5000€ vuosi!
Tuommoinen kymppitonni per vuosi per talous, alkaisi olla kohtuullinen vero.
Eihän kunta päätä kiinteistöveron ylärajaa. Eduskunta sen päättää.