Kallis sähkö ja siirto

Kun tuli sähön siirtomaksu niin lopetin ruuanlaiton eli lämmittämisen
Nyt syön pääasialisesti leipää ja jotain pitsaa kylmänä lätty
2254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

En ala rahottaan huijareita eli sähkön siirtoa ,
sähkö liikkuu itsekseen eikä kenenkään tarvi sitä siirtää .
Pelkkää huijausta kaikki ja rahastusta !

Äänestä
  • Minä en kuluta sähköä vaan pihistän että huijarit eivät saa rahaa
    Syön myös kaiken kylmänä jota ostan kaupasta
    Minä lahjotin sähköäkuluttavat laitteet pois .

    Äänestä

Meidän lähipitseeriasta saa myös lämpimiä pitsoja. Sähköä varastamme rappukäytävästä postiluukun läpi tulevalla jatkojohdolla. Omaa liittymää ei ole ollut vuoden 2008 jälkeen.

Äänestä

Minä en käytä sähkövaloja juuri lainkaan. Katulampuista ja mainosvaloista tulee niin paljon valoheijastetta, ettei pimeänä aikana ole tarvetta omia valoja poltella.

Äänestä
  • Minulla on parvekkeella pahvilaatikoita auki aamusta iltaan. Auringonlaskun lähestyessä laitan laatikot kiinni ja kannan se sisälle. Sitten kun sisällä alkaa olla pimeää, availen pahvilaatikoita yksitellen. Sillä valomäärällä pärjää koko illan.

    Äänestä

Meillä kannetaan säkeillä päivänvaloa sisälle varastoon. Riittää pitkälle iltaan. Pitsat ja karelianpiirakat lämpiää pannun alle laitetuista kynttilöistä hienosti.

Äänestä

Mies kaivoi sähköjohdon esiin ennen sähkökaappia ja veti sieltä ohisyötön omalle keskukselle. Talvella pystyy pitämään lämpötilan 24 asteessa kun ei mittari vilkuta itseään hengiltä.

Äänestä

20eur tulee itsellä maksaan sähkö kuukaudessa ni eipä haittaa siirrot.

Äänestä

Talvella sammutan jääkapin ja laitan kaikki ruuat ulos kylmään.

Äänestä
  • Meillä vei kettu koirasta tehdyt lihat viime talvena kun pidettiin pihalla. Syötiin sitten kylmää lihatonta soppaa koko talvi.

    Äänestä

Juon vain hananlämpöistä vettä. Ei tarvitse kahvinkeittintä käyttää.

Äänestä
  • Lahjoitin kaikki sähkölaitteet pois !
    ja samala ilmastoteko!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lahjoitin kaikki sähkölaitteet pois !
    ja samala ilmastoteko!

    Minä juon kylmää vettä raanasta
    Ja töissä keitän kahvia

    Äänestä

Hanki iso akku ja käy lataamassa se voimalaitoksella. Siirrä sitten itse se kotiisi niin eipä ole siirtomaksuja.

Äänestä

Me lämmitetään talvella asunto ostamalla kuumia pizzoja. Kesällä syödään mustaamakkaraa kylmänä, kun ei ole pakko lämmittää.

Äänestä
  • Talvella silitän ankarasti kissaa, kesällä pärjää ilmankin.

    Äänestä

Polkugeneraattori on kova sana.

Äänestä
  • Meillä poljetaan ainoastaan tiukkaa vaimoa, josta syntyy lämpöä pirttiin.

    Äänestä

Tässä on syy ja kenen vika.

Caruna-kaupan salat julki
https://vasemmisto.fi/caruna-kaupan-salat-julki/

"Sähköverkot ovat luonnollinen monopoli, eli palvelu, jota sen luonteen vuoksi asiakkaat eivät voi kilpailuttaa. Ei ole tarkoituksenmukaista tai kannattavaa rakentaa kahta rinnakkaista sähköverkkoa, joiden välillä kansalaiset voisivat valita.

Luonnollisten monopolien pitäisi lähtökohtaisesti olla julkisessa omistuksessa. Luonnollista monopolia ei pitäisi luovuttaa tahoille, jotka pyrkivät käyttämään monopoliasemaansa maksimaalisen voiton tavoitteluun."

Nyt kuitenkin tällainen monopoli myytiin voittoja tavoitteleva yrityselle. Ei hyvä.

Äänestä
  • Kokoomus myi kaikkea yhteisesti omistettua. Siihen se puolue pyrkii koko ajan. Haluaa alentaa veroja, jolloin hyvinvointivsltio rapautuu.

    Äänestä

..... pakolaiset lämmittää asuntoaan ikkunat auki ja valittavat ettei ole lämmintä.
(tämä on nähty ja todettu monessa paikassa)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun tuli sähön siirtomaksu niin lopetin ruuanlaiton eli lämmittämisen
Nyt syön pääasialisesti leipää ja jotain pitsaa kylmänä lätty

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu