Vieläkö Luterilainen kirkko käyttää/hyväksyy Lutherin Tunnustuskirjoja vai onko ne vanhentuneet/hylätty?
Yxi
kysymys?
3280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kirkkojärjestys:
http://213.250.93.194/asiakas/evl/kirkkolainsaadanto.nsf/kkolaki?openview&count=300
1. luku
http://213.250.93.194/asiakas/evl/kirkkolainsaadanto.nsf/a16399f0218eff85c2256e6d00473b03/7d4400dd3eaee538c2256e3c00439ef0?OpenDocument
1 §
Suomen evankelis-luterilainen kirkko tunnustaa sitä kristillistä uskoa, joka perustuu Jumalan pyhään sanaan, Vanhan ja Uuden testamentin profeetallisiin ja apostolisiin kirjoihin, ja joka on ilmaistu kolmessa vanhan kirkon uskontunnustuksessa sekä muuttamattomassa Augsburgin tunnustuksessa ja muissa luterilaisen kirkon Yksimielisyyden kirjaan otetuissa tunnustuskirjoissa. Kirkko pitää korkeimpana ohjeenaan sitä tunnustuskirjojen periaatetta, että kaikkea oppia kirkossa on tutkittava ja arvioitava Jumalan pyhän sanan mukaan.
2 §
Kirkon pyhissä toimituksissa ja opetuksessa käytettävien kirjojen on oltava tunnustuksen mukaisia.
Kirkkolaki
http://213.250.93.194/asiakas/evl/kirkkolainsaadanto.nsf/a16399f0218eff85c2256e6d00473b03/4caa6f6bb0ee8277c2256e39002e077c?OpenDocument
KIRKKOLAKI (1054/1993)
I OSA YLEISIÄ SÄÄNNÖKSIÄ
01 Luku Kirkon tunnustus, tehtävä ja jäsenet
1 §
Tunnustus
Suomen evankelis-luterilainen kirkko tunnustaa sitä Raamattuun perustuvaa kristillistä uskoa, joka on lausuttu kolmessa vanhan kirkon uskontunnustuksessa sekä luterilaisissa tunnustuskirjoissa. Kirkon tunnustus ilmaistaan lähemmin kirkkojärjestyksessä.
KIRKKOJÄRJESTYS (1055/1993)
III OSA PAPPISVIRKA, VIRANHALTIJAT JA TYÖNTEKIJÄT
05 Luku Pappisvirka
http://213.250.93.194/asiakas/evl/kirkkolainsaadanto.nsf/a16399f0218eff85c2256e6d00473b03/df76ce4cd8f58376c2256ea000403531?OpenDocument
6 §
Papiksi vihittävän on annettava virkaan vihittäessä seuraava lupaus:
Minä N.N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon noudattaa kirkon lakia ja järjestystä sekä palvella alttiisti seurakuntaa ja sanankuulijoita. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon.
Hyväksyyhän se kai, mutta niin kuin kaikkien tekstien kanssa on, niin ne eivät ole nitään absoluuttisia.
Lopullisen sanan sanoo ilmiö nimeltä tulkinta. Olisihan toisaalta hullua pitää jumalansanana jotain myöhäiskeskiajan tai uuden ajan alun ruhtinaitten ja pois potkittujen pappien mielipiteitä, ikään kuin ajattomina totuuksina.
Se oli kuohuvaa ja riitaisaa aikaa. Oppituomioita langetettiin puolin ja toisin.
Nyt, kun yksi merkittävimmistä kristinuskon ja elämän pyhyyden puolestapuhujista on saanut kutsun tuonilmaisiin, niin kristillisten kirkkokuntien kannattaa yhdistää voimansa saman uskon nimissä, koska Euroopasta on tulossa kylmä pakanamaa.
Onneksi luterilainen kirkko osoittaa kunnioitusta edesmenneelle paaville mm. arkkipiispansa suulla tämänpäiväisessä Hesarissa.