Valtaamalla koko Suomen kerralla Venäjä ei voisi kiristää Suomelta sotakorvauksia. Suomalaiset pakenisivat kaikki länteen .
Suurimman hyödyn Venäjä saisi lavastamalla Suomen hyökkääjäksi uusilla "Mainilan laukauksilla" ja valtaamalla Kymijoen itäpuolisen kaakkois-Suomen alueen ja asuttamalla sen uudella venäläisväestöllä.
Ja vaatimalla Suomelta 1000 miljardin dollarin sotakorvauksia 10 vuoden maksuajalla.
Tunnolliset suomalaiset maksaisivat korvaukset nälkää nähden. Tällä tavalla Venäjä voisi viedä pala palalta koko Suomen.
Venäjä ei valtaa koko Suomea kerralla
6
68
Vastaukset
- Anonyymi
Luultavasti Venäjä kyttää tilaisuutta viedä osan Suomea tuolla tavalla.
- Anonyymi
Olen varautunut Suomen miehitykseen ja siitä selviämällä tekemällä tärkeät ostokset. Lidlistä ostin 144 hyvää ja ravitsevaa suomalaista lihapiirakkaa ja Saiturinpörssistä 448 rullaa balttialaista vessapaperia.
- Anonyymi
Voi hyvä kauhea sentään,tuleeko valtaus toillaan? En mie mihkään länteen ihan vasi-
ten pakene vaan pysyn alallani nauraa hekottelemassa aloittajan ryssävihalle. :)))- Anonyymi
Ei mikään täysin mahdoton skenaario ottaen huomioon mitä Georgiasssa tapahtuisi vuonna 2008 ja mitä Ukrainassa on tapahtunut vuodesta 2014 alkaen. Sinulle ei ehkä olisi mikään ongelma elää Venäjän vallan alla mutta suomalaisten enemmistö tuskin olisi kovin onnellinen siinä tilanteessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mikään täysin mahdoton skenaario ottaen huomioon mitä Georgiasssa tapahtuisi vuonna 2008 ja mitä Ukrainassa on tapahtunut vuodesta 2014 alkaen. Sinulle ei ehkä olisi mikään ongelma elää Venäjän vallan alla mutta suomalaisten enemmistö tuskin olisi kovin onnellinen siinä tilanteessa.
Ei ryssä tänne uskalla tulla. Suomella on pitkä Venäjän vastainen raja, noin 1 340 kilometriä, jota Nato on myös erittäin halukas puolustamaan. Emme ole yksin. Virosta on lyhyt matka Taipaleenjoelle. Pojilla on kartat ja kompassit viimeistä huutoa parhaimmat toki.
- Anonyymi
EU rientää iloisesti apuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723033
- 552675
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792168
- 951976
- 361793
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329