Näyttää kyllä siltä, että valtamedia on enemmän valemedia, kuin ns. "valemedia" itse. Paljon jättää valtamedia ainakin kertomatta, Yle varsinkin. Sillä olisi luullut että se esim. olisi kertonut jotain tuosta Ruotsia juuri kuohuttaneesta tapauksesta, jossa kaksi teinipoikaa oli joutunut ryöstetyksi ja raiskatuksi, poikia oli myös kidutettu. Teoista on vangittu kaksi ulkomaalaistaustaista miestä.
Ruotsin media on laajasti kirjoittanut tapauksesta, sillä kyseessä on todella törkeä juttu.
(täälläkö siitä ei saa kertoa?)
Valtamedia vs "valemedia"
9
96
Vastaukset
- Anonyymi
YLE on täysin vihervassurisuvakkien probagandakanava.
Ei kannata edes katsoa mitään Ylen uutisointia.Milloinka sinne Ruotsiin saadaan oikee demokratia ja saman väriset äänestyslaput ,siis vaalisalaisuus kuten oikeassa demokratiassa kuuluu?
https://www.youtube.com/watch?v=whdsw2lqyeo
Murto-osaa lukuunottamatta kotimainenkin rikollisuus jätetään kertomatta. Siitä yksinkertaisesta syystä, että millään medialla ei riitä aika eikä resurssit uutisoida kaikesta. Jos vielä pitäisi uutisoida ulkomaidenkin rikokset, niin siinä sitä on työsarkaa. Ja varmaan meillä muitakin tärkeitä asioita on, kuin rikokset? Valintaa on vain pakko tehdä. Taitaa joka ikisestä tuntua, että kertomatta jää juuri itseä kiinnostavia asioita. Ne asiat sitten vain vaihtelevat.
- Anonyymi
Juuri niin. Ei jokaista asiaa voida uutisoida suomessa.
- Anonyymi
Yle jättää juuri mamujuen tekoset kertomatta.
- Anonyymi
Media julkaisee sitä mikä myy. Mitä se kertoo kansasta.?
Mutta
Yle täyttää kansan silmät ja korvat, kansan rahoilla pakkorahastamalla, niillä asioilla jotka eivät paljasta mitään todellisia ongelmia vaan saa ihmisten huomion vääriin asioihin.
Corona-uutisoinnilla ei näytä olevan loppua, koska voi syyttää Coronaa.
MUTTA
Miltä näyttää seuraava, lukekaa ja ottakaa kantaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15988121/antin-autokoulu---yrittajyys
Katsokaas, silloin ei voi uutisoida kun se paljastaisi maamme todellisia ongelmia.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1011795- 591170
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4441139- 1701043
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän131822- 58821
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä49766- 84763
- 51718
- 57681