Ottakaapa käsittelyyn seuraavaksi se että miksi pysäköintirike (alle 30min) on nykyisin 50e, vaikk standardi maksu on kirjattu lakiin 20e.
Persuille uusi selvitteävä asia
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
No miksi se pitäisi ottaa käsittelyyn, kun asia on käsitelty jo ja vasara on kopsahtanut pöytään. Otappa itse käsittelyyn Internetin hakukoneiden käyttö ja niillä saatavien tietojen hyväksikäyttö. Tietenkin sinulla on oikeus olla myös tyhjäpää, mutta miksi kukaan haluaisi sitä?
Pysäköintivirhemaksujen suuruus vaihtelee eri kunnissa ja kaupungeissa. Pysäköintivirhemaksu on virheen laadusta riippumatta lähtökohtaisesti 20 euroa. Maksun määrää voidaan korottaa sisäasiainministeriön päätöksellä, jos liikenteellisten syiden katsotaan sitä vaativan. Korotus voi koskea kuntaa tai kunnan tiettyä aluetta. Pysäköintivirhemaksun enimmäismäärä on 60 euroa. Jos kunta on jakanut alueensa vyöhykkeisiin tai osiin, joilla peritään eri suuruisia pysäköintimaksuja, voi vyöhykkeellä tai osalla, jolla maksu on suurin, pysäköintivirhemaksu olla enintään 80 euroa. Näin ollen saman kaupungin sisälläkin parkkisakkojen suuruus voi vaihdella riippuen siitä, mille alueelle auto pysäköidään.