Toinen aalto tuli kun rajoitukset purettiin ja typerät ja itsekkäät ihmiset lähti oikein ulkomaille asti hakemalla hakemaan koronan itselleen ja tartuttivat samalla muita..
Varmaan tuli myös tartuntoja ihan täältä kotimaastakin kun pakko oli ihmisten päästä reissuilleen..
MISSÄ se järkikulta NYT ON??
Ihmiset saanut koronasta kauheita jälkitauteja joista saa kärsiä mahdollisesti lopun ikänsä.
Ei , se ei ole vaan mikään viaton pikkuflunssa vain. Perus terveitä ihmisiäkin on kuollut siihen.
Käyttäkää niitä maskeja edes.
Varmaan tuli myös tartuntoja ihan täältä kotimaastakin kun pakko oli ihmisten päästä reissuilleen..
MISSÄ se järkikulta NYT ON??
Ihmiset saanut koronasta kauheita jälkitauteja joista saa kärsiä mahdollisesti lopun ikänsä.
Ei , se ei ole vaan mikään viaton pikkuflunssa vain. Perus terveitä ihmisiäkin on kuollut siihen.
Käyttäkää niitä maskeja edes.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Maailmanlopun matkaajat ja bilettäjät porvareita tottakai.
maikkari babat levitti koronaa ympäriinsä täysin edesvastuuttomasti
Oletteko hiffanneet, korona covid-19 on HUIJAUSTA. Potilas kuolemat vaihdetaan tavallisista flunssa tai kuolemaan johtaneiden sairauksien tilastoilta. Tekeillä on jotain saman kaltaista tekaistua kuin tämä 90-luvun alun lama jonka varjolla valtiot lanseerasivat itselleen suuria lainoja pitääkseen päätösvaltaisien virkaa tekevien palkkiot vaikeutuneisiin elintasoon näkymiin nähden hyvinä. Korona covid-19 on HUIJAUSTA.
Ei ole huomattu.
Mutta tuokin näkökulma täytyy siirtää tarkkailuun.
Mikä ihmeen toinen aalto? Heinäkuussa tapauksia oli vähän, mutta sen jälkeen testausmäärät ovat monikertaistuneet. Suhdeluku löydettyjen tapausten ja testattujen välillä on pysynyt samana tai jopa laskenut. Koronan vuoksi sairaalassa koko maassa muutama, lisäksi ehkä teholla yksi.
Iltapäivälehtien lööpit kirkuvat koronan kauheutta, sillä se myy. Todelllisuudessa mikä tahansa flunssa saattaa aiheuttaa pitkällisiä jälkioireita. Tietokilpailukysymys: monellako prosentilla suomalaisista on testien mukaan havaittu korona: 0,15 vai 1,5 vai 15 prosentilla? Oikea vastaus on ensiksimainittu.
Sen vuoksi odotetaan, koska flunssavirukset käyttäytyvät sillä tavoin. Matkailulla ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Ensimmäisen olisi pitänyt ensin poistua ennen kuin toinen aalto voisi edes tulla. Tämä on sitä samaa aaltoa joka vain vahvistuu.
Palstan maskinaamari vouhkaaja on siirtynyt iltalehden keskustelupalstalle jokaisen naamari uutisen alle vouhkaamaan mutta ei maksa vaivaa tehdä sinne tunnus ja ladella sille faktoja tiskiin mihin voi työntää naamarinsa.
"Espanjan maskipakko on Euroopan tiukimpia, mutta se ei estänyt epidemian toista aaltoa"
Millä oikeudella hallitus voi päättää, että kaikki olette nyt korona sairaita oireellisia tai oireettomia? Hallitus tekee teistä sairaita? Miksi terve käyttäisi maskia joka estää taudin leviämisen? Toisinsanoen, hallitus päättää teidän puolestanne olette sairaita jos käytätte maskia kritiikittä hyväksytte olevanne sairaita?
Olisitte varmaan ennen koronaakin menneet heti lääkäriin jos joku ulkopuolinen kertoo teille, olet sairas mene lääkäriin vaikka tuntisit itsesi terveeksi?
"Olisitte varmaan ennen koronaakin menneet heti lääkäriin jos joku ulkopuolinen kertoo teille, olet sairas mene lääkäriin vaikka tuntisit itsesi terveeksi?"
Mä en käy koskaan (tai viimeksi 30 vuotta sitten) lääkärissä. Jos tunnen itteni sairaaksi, niin sairastan itteni terveeksi. Jos vähän nokka vuotaa, niin ei se hidasta edes menoa.
Niinpä. Mutta koronahysteeriaan mukaan lähteneet kaiken logiikan mukaan varmaan olisivat menneet, nehän käyttää maskia koska hallituksen suositus perustuu siihen että, ne on päättäneet kaikkien olevan yllättäin koronasairaita. Eihän terveet mitään levitä. Miksi terve käyttäisi maskinaamaria joka estää bakteerien leviämistä. Maskit terveydenkin huollossa on bakteereja vastaan ei viruksia ja korona on virus eikä bakteeri. Kun ajatuksella ajattelee tuon maski vouhotuksen, eihän siinä ole mitään järkeä. Nyt on huomattu myös, ettei edes tiukkojen maskipakkojen maissa maskit auta, niin ihan satavarma ettei toden totta mitään hyötyä muissakaan maissa.
Toisesta aallosta puhuminen on harhaanjohtavaa. Tartunnat lisääntyvät, koska ihmiset liikkuvat enemmän ja suojutuvat vähemmän.
Siksi uusia tartuntoja tulee.
Suojautuvat vähemmän? Keväällä juuri kukaan ei käyttänyt maskeja eivätkä kaikki osanneet pitää turvavälejä. Suhteellisuudentaju on kadonnut, jos muutamaa kymmentä tartuntaa päivässä pidetään kriisinä.
Emme voi jatkaa pitkään tällä tavalla, koska koronaan tuijottaminen haittaa jo kaikkea toimintaa. Talous ja yhteiskunta romahtavat suhteettomien varotoimien vuoksi.
Ei pidä paikkaansa. Aikaisempina vuosina ei ole ollut mitään rajoituksia, ja ns. toinen aalto on tullut jos ollut tullakseen. Koronavirus on ihan tavallinen flunssavirus siinä missä muutkin, eikä käyttäydy mitenkään poikkeavasti. Se liikkuu ympäri maapallon teki ihmiskunta mitä tahansa.
Suomalaiset ovat vaan niin idiootteja ansaitsevat kuolla sukupuuttoon.
Virus+ei+ole+muuttunut+vaarattomaan+muotoon,+vaan+se+on+ollut+yhtä+vaaraton+alusta+asti.
Henkilökunta+tartutti+alussa+mm.+Espanjassa+laitoksiaan.+Sairaalat+ja+hoivakodit,+siksikin+kuolleita+oli+silloin+niin+paljon.
Espanjassa+oli+keväällä+kovasti+yli+10+000+koronaa+sairastelevaa+lääkäriä,+ja+heidän+lastaan+Tämä+on+helppo+todentaa+riittävällä+tarkkuudella,+kun+tietää,+että+yleinen+koronakuoleisuus+on+varmasti+jopa+niinkin+alkainen+kuin+0.5%+ (ei+sisällä+sairastelevia+vanhuksia)+ja+jos+on+vaikkapa+100+kuollutta+lääkäriä,+kuten+ilmoittu+(lapsineenkin,+tosin+lääkärien+lapset+eivät+kuole+koronaan,+kuten+muutkaan)+niin+saadaan+(100/0.5%)x100%+=+20+000+sairastellutta+lääkäriä,+ja+lääkärin+lasta.
Viime+keväänä
Ja+jos+tuota+lukua+0.5%+alkaa+kunnolla+ronkkimaan,+niin+se+vain+pienenee,+ja+se+tarkoittaa,+että+tartunnan+saaneita+onkin+ollut+aina+vain+enemmän....
Mutta+jo+tuo+yllä+mainittu+on+niin+suuri+joukko,+että+vaikutaa+selvältä,+että+aika+iso+osa+lieneekin+ollut+sairautensa+aikana+jopa+töissä.+Ja+miksei+olisi.+Sehän+voi+olla+oireetonkin...
Persut Valin johdolla!!!