Kielletään vaan ulkomaisen sanomalehtipaperin käyttäminen. Ei tarvitse kuin laatia yksi lakipykälä tai asetus. Saa nähdä viitsiikö eduskunta sellaista tehdä. Kokoomus ainakin vastustaa, koska heidän ideahan on ollut häätää teollisuus pois Suomesta.
Kaipolan paperitehdas on superhelppo pelastaa
Anonyymi
80<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Ilmastosyiden vuoksi tehdas on pakko sulkea lopullisesti. Aikaisemmin paperiksi menneet hiilinielut jäävät jatkossa kasvamaan.
Se samainen kuitupuu menee jatkossa polttoon.
KETÄ nielee hiiltä?
Kaipolan tehdas tupurutteli taivaalle viime vuonna hiiltä 60 257 tonnia.
Ai sen takia oil niin lauha talvi.
Oletko persu vai muuten vain huonosti informoitu. Puita kaadetaan SELLUN takia. Sellutehtaita suunnitellaan vain lisää. Paperitehdas jalostaa sellun paperiksi. Nyt tämä jalostustoiminta loppuu Suomesta. Puuta kaadetaan enemmän ja siitä jää entistä vähemmän rahaa Suomeen.
Jäävät virkistysmetsiin kasvamaan. Kepun oivallus vähentää puun tarjontaa ja korottaa hintaa.
Kommunismimaassa näin varmaan toimittaisiinkin. Ei vapaassa markkinataloudessa.
Persuhan rääkyykin yhdessä viestiketjussa sosialismia vastaan ja toisessa rääkyy että kaikki pitäisi sosialisoida valtiolle.
Persu valittaa ja rääkyy kaikkea vastaan mitä muut kuin persut tekevät.
Maailmassa ei ole yhtään vapaan markkinatalouden maata. Esimerkiksi jenkeille on turha kaupitella suomalaisia jäänmurtajia. Valtion omistaman laivaston tulee olla siellä Made in U.S.A. Suomalaisille kelpaa ulkomainenkin kalusto, kuten armeijan italiaanot.
Persumaailmassa kaikki on niin helppoa. Voi ihan huoletta jättää huomioimatta mm. sellaisia faktoja kuin se, että Suomessa olevat paperitehtaat ovat kaikki monikansallisten yritysten omistuksessa. Ja sen faktan, että sanomalehtipaperiala on jo pitkään tehnyt hidasta mutta varmaa kuolemaa. Ja sen, että kaksikin yritystä on jo tänä kesänä ilmoittanut investoivansa lisää rahaa pakkauskartongin tuotantoon.
No persut on populisteja. Selkärangattomia muka-sitä ihmisiä.
Kuuden tunnin työpäivä
Päivähoitomaksut alas
Ei populismia
Päivähoitomaksut pois heiltä ketkä hoitavat itse lapsensa.
Mitä kuolemaa? Sanomalehti paperin käyttö on vain kasvanut koko ajan ja kasvaa edelleen.
"Voisiko Suomen valtio ostaa UPM:n Kaipolan paperitehtaan".
https://www.verkkouutiset.fi/erkki-tuomioja-mita-jos-valtio-ostaisi-kaipolan-tehtaan/
UPM takoi viime vuonna 1,4 mrd voittoa josta jakoi puolet omistajille osinkoina. Kaipolan paperitehdasta ei suljeta siksi, ettei se tuottanut tulosta, vaan siksi että se ei tuottanut omistajan mielestä tarpeeksi sitä, Tuomioja kirjoittaa.
Mitä jos valtio ostaisi Kaipolan tehtaan ja molemmille edullisella kaupalla maksaisi siitä saman minkä UPM joutuisi sen lopettamisesta ottamaan kustannuksia, hän esittää.
Erkki Tuomioja toteaa valtion saavan lainaa nollakorolla, joka on helppo tehtaan tulevasta tuotosta maksaa takaisin samalla kun budjettiin saadaan lisää katetta.
– Tähän on helppo sanoa: älä unta näe, mutta miksi ajattelisimme aina vain globaalikapitalistisen logiikan laatikon asettamissa rajoissa, Tuomioja toteaa.
Yhteiskunnallistetaan koko tuotantoelämä, pankit, apteekit jne. jolloin kansainvälinen kapitalismi ei voi lopettaa suomalaisia tehtaita.
Toteutetasn SDP:n ohjelmankin mukainen demokraattinen sosialismi eli ketään ei ammuttaisi.
Tuomiojasta tehtävä kauppa- ja teollisuusministeri. Muuten ei savupiiput pysy Suomessa.
Super-Erkki pelasti Fräntin ja Vahasenkin.
Vaan kenen rahoilla.. jotkut väittivät että Gaddafin.
Erkistä tehtaanjohtaja!
Jos UPM kymmenen toteaa ettei kannata, niin kuinka paljon pitää veronmaksajien käyttää rahaa joka vuosi että paperi saadaan menemään johonkin.
Vou jiisus noita vasemmistolaisia. Ei mitään käsitystä liike-elämästä.
Kyllähän tarvittava paperi kannattaa valmistaa kotimaisista raaka-aineista ja valmiiksi olemassa olevalla tehtaalla. Silloin pysyy eurot Suomessa. On vaan tyhmää ostaa ulkomailta, jos kotimaista tarjontaakin on.
Pesonen ansaitsee kyllä Suomen huonoin yritysjohtaja palkinnon. Ukko ei osaa kehittää mitään, vaan pitää jääräpäisesti kiinni vanhasta tuoterepertuaarista. Tulee mieleen erään Ollilan vastaavat tunaroinnit. Eihän kosketusnäytölliset puhelimet ketään kiinnosta.
Paperi voidaan valmistaa Suomalaisesta sellusta Saksassa.
Jo nyt tuodaan sanomalehtipaperia Suomeen mm. Venäjältä.
Uusien tuotteiden kehitys on toinen asia ja sitä UPM tekee erittäin hyvin. Tutustupa asiaan.
Sanomalehtipaperin valmistus ei ole siinä määrin tulevaisuuden ala että siihen kannattaa panostaa. Nyt viimein kannattaa lopettaa paperisten lehtien lukeminen ja siirtyä moderniin digitaaliaikaan. Se on sitä oikeaa tuotekehitystä, kun puhutaan tiedon viemisestä ihmiselle. Oikea aikaista eikä päivän vanhoja uutisia.
Suomalaiselle puulle on kysyntää. Kaipola ei sitä hetkauta.
On ikävää kuitenkin se ettei Suomi pärjännyt kokonaiskilpailukyvyssä muille maille. Sille pitää tehdä jotain.
Pesonen ansaitse positiivisen maininnan kun pitää huolta UPMn kilpailukyvystä. UPM maksaa paljon veroja Suomeen samoin osinkoja mm. Suomen Valtiolle ja Eläkevakuutusyhtiöille. UPM ei voi ajautua kannattamattomaksi vanhentuvien tuotteiden ja Suomen kilpailukyvyttömyyden takia. Osakekurssin laskusta kärsisi suoraan myös Suomen Valtio eli me veronmaksajat.
Siitäkin on jo 20 vuotta. https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006629284.html
Nykyään tuolla katkotaan jo kaulojakin.
Miksi? Riittää juuri nyt kun kansallistetaan tuo yksi tehdas.
Teillä siellä Itä-Euroopassa ei tietysti oli kuin kaksi asentoa kaikissa kytkimissä. Varsinkin niissä, joilla säätelette aivotoimintaanne.
Kaipolan tapauksessa ei yhtään. Etkö osaa laskea vai kävikö UPM puolestasi kansakoulunkin?
Pesonen, kuten Nallekin, ovat pelkkiä JP Morganin bulvaaneja.
USA:laiset ystävät... jokohan alkaa valjeta, miksi jenkeillä on niin paljon vihollisia maapallolla ja ovat jatkuvassa sodassa. Jenkit kun otamme puolustuksemme takuumiehiksi, ei kohta ole mitään puolutettavaa.
"Osakekurssin laskusta kärsisi suoraan myös Suomen Valtio eli me veronmaksajat"
Niin tosiaan, jotain tukeahan siinä jouduttaisiin maksamaan Pisuselle ja muille kellokkaille.
"Kommunismimaassa näin varmaan toimittaisiinkin. Ei vapaassa markkinataloudessa."
Tässä esimerkki suomalaisesta markkinataloudesta:
Suomessa ainoaksi hyväksytyksi lannoitteeksi maataloudessa sallittiin lain velvoittein Siilinjärven fosfaatti.
Eli juuri se sama mikä lahjoitettiin norjalaisella Yaralle nimelliseen hintaan (Kari Häkämies kok.). Näin luotiin laillinen monopoli yhdelle yritykselle vaikka muissa EU-maissa on mahdollista käyttää monia markinoilla olevia toimittajia.
Jos joku kuvittelee että Suomi olisi jokin "vapaan markkinatalouden" maa, olisi jo aika ottaa päänsä pois paikasta mihin ei aurinko paista ja alkaa aukoa silmiänsä.
Suomi on monopolien ja piilokartellien perinteinen valtakunta jonka lypsylehmänä kansa ja kuluttajat ovat, ilmeisesti useimmiten itse sitä edes vieläkään ymmärtämättä.
Aivan, ja jos Jämsästä on Äänekoskelle lyhyt matka niin miten ne "polttoaineenverot" kaatoi, tosin polttoaineen hinta on halvempi kuin vuosi sitten, taitaa tämä "johtaja" puhua sitä silkaa...
Avaruusmittakaavassa lyhyt matka. Tosin miten se tähän liittyy, kun Ääneskosken tehdas on Metsä-Serlan eikä Kymmenen.
Verot ovat korkeat. Hinta johtuu öljyn hinnasta tällä hetkellä. Koronan jälkeen voi olla taas korkea.
Eli verot!
Verot ovat yhtä korkeat kaikille muillekin. UPM on ainoa, joka on niin kuralla, ettei selviä edes veroistaan. Sellaista johtamista siinä firmassa.
Tarvis uudet työntekijät joille palkka normaali
Juuri niin. Paperimiesten ja naisten palkat olivat huippuluokkaa ja silti olivat aina palkkakuopassa, mikään ei riittänyt, Koneenkäyttäjillä piti olla ministerin palkat. Siivoojillakin enemmän kun muitten alojen ammattimiehillä. Jouko Ahosen aikana ainainen lakonuhka päällä, Viimeinen lakko päättyi kun työantaja laittoi tehtaat työsulkuun.
Vaan siitä vasta äläkkä syntyi, että kuinka se ilkii, siinä hötäkässä Kemijärven tehdas suljettiin.
"Ahneella on paskanen loppu. Olisi ollut parempi lehmä lypsää kun tappaa"
Tosin onhan siinä tietysti kilpailijoita korkeammat verot ja sähkön hinta, mutta tuskin raaka-ainetta saadaan ulkomailla halvemmalla.
Kukapa se tuottavaa tehdasta ilkeyttään sulkisi.
Kemijärven tehtaan sulkemistahan ovat paskamahat katuneet jälkikäteen.
Ensin lasketaan paperin tekijöiden palkat vastaamaan muiden teollisuuden alan palkkoja.
Tuon saatavan rahan voi suoraan siirtää alentamaan paperin hintaa.
Vihervasemmistohallitus tulee ideologisilla päätöksillään ajamaan suomalaisten työpaikat maihin, joissa tuotantokustannukset on alhaalla.
Tämä hallitus ei todellakaan ole Suomen ja suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden eteen töitä tekeviä.
Tekeekö muu teolisuus jatkuvaa kolmivuorotyötä,mikä on henkisesti rasittavaa,
kuten paperityöntekijät,mistä heille maksetaan.
Prosessiteollisuudessa palkka on mitäton sivukustannus.
WHO-verkon julleileviksi alkaneilla karanteenipampuilla on kuitenkin isompiakin palkkoja, ja juuri he kiristävät koko ajan ja joka tapauksessa omilleen.
Ultrakapitalisteille mikään ei vain riitä ei edes seitsemän miljoonaa kahisevaa pelkästään makoilemalla
Ois vain kaipolan tehtaan duunarit takoneet silloin kun rauta oli kuumaa
Vaatineet miljoona palkkaa ennen kuin uusi juuri avattu tehdas olisi suostuttu käynnissä pitämään.
Elelis nyt kertyneillä palkoilla loppu ikänsä vaikka puulaaki suljetaankin
Metsäteollisuuden palkkakustannys liikkuu muutamasta prosentista pariinkymmeneen prosenttiin kokonaiskustannuksista. Mitä enemmän työvoimaa tarvitaan on kustannus suurempi. Esimerkiksi paperin tuotanto on sellainen.
Kun duunari saa palkkaa, työnantaja maksaa paljon lisää palkan päälle, työnantajan sivukulut.
Samalla unohdetaan että palkat ovat koko ketjussa alkaen puun keruusta, kunnossapidosta, siivouksesta, kuljetuksista..... muihin alihankinnan työsuoritteisiin.
Suomi häviää muissa kustannuksissa esimerkiksi kuljetukset, jolloin jokainen prosentin osa on tärkeä.
Olisi aika lopettaa yksipuolinen asian toitotus, jos ei asiaa ymmärrä. Se ei auta Suomea.
Faktaa on se että teollisuus pakenee Suomesta. Ruotsi on onnistunut paremmin. Miksi?
No, jos ei ole tullut ennemmin mieleen, Ruotsi ei lähtenyt EMUun vaan voi harjoittaa omaa rahapolitiikkaa.
Siinä yksi ero alkajaisiksi.
Palkkaa joudutaan maksamaan kaikkialla. Paperitehtaissa ja muissa prosessiteollisuuden yksiköissä palkkakulut on suhteellisen pienet. Isompi merkitys on raaka-aineen ja energian hinnoilla. Suomella tietysti lisärasitteena syrjäinen sijainti vientimarkkinoita ajatellen.
Hyvin kannattavaa toimintaahan puunjalostus on, kun katsoo vaikkapa UPM:n osingonmaksukykyä.
Jalostusastetta pitää saada nostetuksi. Pelkällä bulkkituotannolla emme voi kilpailla banaanivaltioita vastaan.
Se on tärkeä ero eli kruunun arvon aleneminen suhteessa euroon on ollut merkittävä viimeisen 4..5 vuoden aikana.
Suomen edellisen hallituksen Kiky ei ollut mitään siihen verrattuna.
Suomeen tuntuu olevan mahdotonta saada aikaiseksi sisäistä devalvaatiota, sen osoitti valtava meteli Kikyn jälkeen.
Myös Ruotsissa on muitakin merkittäviä etuja: paikallinen sopiminen, verotus, lakko herkkyys pienempi jne
Ja ennen kaikkea kokeneempi Sosiaalidemokratia, jolla ei ole niin suurta vasemmistolaisuuden painolastia.
Niin pitäisi. Tuntuu kuitenkin siltä, että työvoimavaltaista toimintaa vältellään. Miksi?
Äänekosken iso Biotuotetehdas ( käytännössä sellutehdas) uudistus nosti valtavasti kapasiteettia kun vertaat vanhaan tehtaaseen, mutta työpaikkoja ei tullut yhtään lisää. Sellu lähtee maailmalle jatkojalostukseen.
Vaikka uusia tuotteita tulee, pelkään että käy samoin. Innovaatiot täällä ja tuotanto muualla.
Olisiko aika vasemmiston hiukan löysätä ja pohtia syntyjä syviä? Ei tukia vaan parempi toimintaympäristö.
Mutta sen lisärasitteen, syrjäisyyden, vastapainoksi meillä on raaka- aine lähellä. Kumpi on vähemmän tilaa vievä ja kevyempi kuljetettava, rekkalasti puuta vaiko siitä tehtävä paperimäärä?
Kerropa myös käsityksesi miten esim. sanomalehtipaperin jalostusastetta nostettaisiin, se paperi kun on aivan valmista sanomalehtipaperia, ei mitään sellua?
Kun yrityksen johto tekee päätöksiä noinkin isosta asiasta, on käytettävissä tietoaineisto, jota ei tavallisella sukankuluttajalla ole. Eli en osaa avata syitä päätökseen. Mutta ymmärrän johdon päätöksen ja pidän sitä oikeana päätöksenä.
Paperin valmistus vaatii enemmän työvoimaa kaikkine käsittelyineen. Tuotannon kehittäminen vaatii investointeja, joita ei varmaankaan kannata Suomeen enää tehdä, jos edes Euroopassa.
Paperin kuljettaminen selluum verrattuna on varmaan edullisempaa, mutta tuskin ero on iso. Jos kysymyksessä olisi sellupaperikombinaatti, olisi säästöt merkityksellisempi.
Turhaan oikeastaan käydä tätä keskustelua. Hedelmällisempää olisi tutkia juurisyitä miksi näin kävi ja erityisesti nykyisen hallituksen, koska sivusta huomaa ettei ihan ymmärretä problematiikkaa.
Tehdas voidaan siihen investoimalla päivittää tekemään muutakin kuin sanomalehtipaperia. Laitekannasta tietysti riippuu kuinka suurista investoinneista on kyse. Enso on ilmeisesti muuttamassa Oulussa yhden hienopaperilinjan kartongin tuotantoon. Kotkassa on alettu valmistamaan kuppikartonkia, josta voidaan tehdä muovittomia kertakäyttötuotteita elintarvikekäyttöön.
Mahdollisuuksia on. Perusinfrahan on siellä jo valmiina.
On se raaka-aine lähellä Ruotsissakin. Ja kaatavat metsää enemmän kuin Suomessa, vuotuisen kasvun verran. Siellä ovat vihreät realisteja ei idealisteja.
"Suomen edellisen hallituksen Kiky ei ollut mitään siihen verrattuna"
Ei tietenkään. Kikyt vain köyhdyttävän maan ja tekevät deflaatiolaman.
Yrittäkäähän nyt ymmärtää, että integraatiossa kaikenlainen suomalainen tuotanto ajetaan alas ja rahanarvoinen myydään, jotta sitä voi käyttää muut hyväksi. Kansallinen on OUT, internationaali on IN.
Juuri näin tapajtuu.
Karjalaisryssät kuten Häkämies ostavat itsetuntoaan kostamalla evakoille v*ttuilleille isännille. Ensin meni Karjala, nyt menee koko Suomi.
Tuontipaperin kielto ei varmaan loukkaisi Suomen allekirjoittamia vapaakauppasopimuksia.
Tällaiset kiellot ovat sitä 50 vuotta vanhaa Suomea, jolla varmistimme ettemme kehity ja pärjää kilpailussa. Voi jiisus, mitä kannanottoja. Pistetään pää pensaaseen meininkiä.
Kieltää ei välttämättä voi, mutta sanomalehtipaperille voidaan asentaa tuntuva haittavero. Omaa teollisuuttahan se ei haittaisi, koska täällä ei enää tuoteta sanomalehtipaperia.
Se tuskin on järkevää. Mutta voisi poistaa sanomalehdille annetut tuet, koska digilehdet ovat jo lähes kaikkien käytettävissä.
Suomen täytyy uudistua ja päivän vanhojen uutisten lukemisessa paperilta ei ole mitään järkeä.
Niinkö? Juuri silloin me kehityimme ja pärjäsimme kilpailussa, sen jälkeen ei ole pärjätty enää missään.
Sinua kehottaisin ottamaan pääsi pois ulostuselimestäsi vaikka varmasti nautitkin pitää sitä siellä.
Miksi tukea maksetaan? Lehtien painaminen on halvempaa kuin koskaan.
Iso osa Kaipolan tuotannosta meni vientiin, ei pienen Suomen sanomalehtipaperin kulutuksella ylläpidetä tuollaista tehdasta, ei varsinkaan juuri meillä jossa ihmiset keskimäärin ovat ehkä tehokkaimmin maailmassa ottaneet tietokoneet, älykännykät tms. tekniset jutut käyttöönsä. Viimeisen sanomalehtitilauksen tein joskus 13- 15 vuotta sitten, sen jälkeen postilaatikkoon on ilmestynyt ohut paikallislehti max kerran viikossa ja muutama mainoslehtinen, paperia alle prosentti siitä mitä ennen kun vielä tuli HS.
Jämsän tehdas muutettava pakolaiskeskukseksi. Missä työttömät paperimiehet palvelee terroristi leireiltä tulevia terrori-ämmiä.
Näin oppivat uuden järjestyksen ja sen kuka täällä määrää.
Upm keinottelijat saa valtion varoista suuret korvaukset kun vuokraa tiloja pakiólaisbisnekseen..... siellä ei säästellä.
Näin suomea on jo pyörietty vosoikymmeniä. Tämä on kokoomus sdp vihreä rkp unelmaa.
Lopetetaan paperisten lehtien lukeminen, niin ei tarvitse kieltää mitään eikä käyttää muualta tuotua paperia.
Digilehden uutiset on tuoreita ja kulkevat aina mukana.
Ja vessapaperi on pehmeämpää.
Vasemmistolaisen ay- liikkeen pääomistama Kojamo tuottaa valtavasti voittoa ja jopa epidemian aikanakin muiden yrittäjien kärsiessä Kojamon voitot vain paranevat.
Voitot ay-liike saa verottomana, joten ei tarvitse edes veroparatiiseja käyttää kuten porvarireppanat.
Ay-liike sitten tukee SDP:tä ja Vasemmistoliittoa.
Voitot kerätään vappusatasta vaille jääneiltä eläkeläisiltä.
Kaipolan voisi yhteiskunnallistaa ja alkaa käyttämään tehdasta Kojamossa hyviksi osoittautuneilla vasemmistolaisilla periaatteilla.
Sanna Marinin hallitus voisi muuttaa lakeja siten (kuten uudessa sotessakin tehdään), että ulkomaisten pääomasijoittajien omistamien tehtaiden valmistamaa paperia ei saisi käyttää ja että nämä tehtaat otetaan korvauksetta yhteiskunnan tuotantoon, kuten Mehiläisten ym. pörräysten suhteenkin tehdään.
Demlalaiset petustuslakiasiantuntijat eivät tässä varmastikaan näkisi mitään estettä, kuten he näkivät potilaan omassa valinnanvapaudessa lääkärin suhteen.
Toiminnalle on pääministerin tuki, sillä hän itse sanoi, ettei olisi sulkenut tehdasta.
Ensimmäinen toimenpide onkin, että Kaipolan ay-osasto miehittää tehtaan ja ottaa tehtaan johtajilta avaimet, vaikka Krista Kiurun mainitsemalla kepin käytöllä, jos eivät vapaaehtoisesti anna.
Ei me voida hei alkaa niinku umpiwaaraks ja sulkee rajoja. Tajuuttekste kun ihmisoikeudet, hei! Tarttee nuuskaa ja amfetamiinii ja kaikkee, mitä ei Suomessa osata tehdä!
Rajoja ei voi niinku sulkee ja aatelkaa siis kanssa joku suhteellinen etu ei-täystyöllisyyden vallitsessa, ettekö te tajuu ees taloudesta mitää!
Jepjep. Jos maailman kaikki maat kieltäisivät sellun ja papern tuonnin, niin tämä olisi sillä ratkaistu! Mennään ehdottamaan maailman tullijärjestöön globaalia selluntuontikieltoa!
Meillä ei ole sille paperille käyttöä ja sillä ei ole ulkomailla kysyntää ..
Suomen ainoa sanmalehtipaperia tekevä tehdas, aivan turha väittää etteikö tuotteelle olisi riittävästi kysyntää. Samalla loppuu myös kierrätyspaperin käyttö Suomessa eli joutuu rahtaamaan uutta paperia tänne ja kierrätyspaperia pois. Tuollainen lahtarointi pitäisi tehdä yrityksille niin kalliiksi ettei se olisi kannattavaa.
Haluatte, että subventoimme veroilla, että paperin tuottaminen kannattaa?
Olisiko niin, että lehdet painetaan Virossa?
Mitä sekoilet idiootti, se tehdas oli kannattava koko ajan. Ilman muuta kaikilta yrityksiltä tukiaset pois ja ja entiset maksuun kun lopettavat tehtaan.
Se kannattaa NIIN kauan kuin on markkinoita eli ostajia sille paperille - alasajolla pidetään paperin hinta ylhäällä.
Maatouden opit eivät ole esim. markkinataloudesta.
Montako yksi matkustajalaiva työllistää - vertaile.
Telakalla? Tuhansia puolalaisia.
Ja Suomessako ei ole ostajia, hyvin mennyt kaupaksi ulkomaillekin. Maajussien lahtariopit ettei suomalaisilla työntekijöillä ole arvoa ja vain omat voitot merkkaa, joutaa romukoppaat ja lahtarit monttuun.
Ja jos yritys tarvitsee tukiasia, silloin ei saa maksaa centtiäkään osinkoja. Ottakoot tiukkoina aikoina niiltä lahtarisijoittajilta ja omista jättipalkoistaan.
"Jämsän tehdas muutettava pakolaiskeskukseksi."
Ja vaikka tuotanto on loppunut varastosta löytyy varmaan paperia tarpeeksi edes sytykkeeksi.
kohta sitä paperia ja sen aineita taas tarvitaan
tää on saksan suunnitelma
suomen typerä tehtaan johto tottelee pelosta ja väsymyksestä
Jos tehdas suljetaan, se lisää tuontia
ja nostaa tuontitavaran hintaa
vaikeuttaa paikallisen jatkojalostuksen kehittämistä
Suomen omavaraisuus sanomalehtipaperin suhteen on turvattava kriisiaikojen varalta.Siksi Kaipolan tehdas ja muutkin paperi- ja sellutehtaat voidaan yhteiskunnallistaa ilman korvausta noudattamalla perheministeri Krista Kiurun,sd, menettelytapoja esim. Mehiläisen kohdalla.
Ei vaadi kuin nimen laittamista paperiin kepin avulla, Krista Kiurua mukaillen.