KIRPPUTORIEN TAVARA YLIHINTAISTA JA HEIKKOLAATUISTA

Anonyymi

Kirpputorikierroksella kävin kiertämässä läpi usean kirpputorin. Tavaroiden laatu ja hinta oli suuri pettymys.

Lähes poikkeuksetta kaikki tavara on sitä halvinta roskaa, mitä kaupassa myydään. Tämä ei sinällään ole mikään ihme, kun se on myös sitä mitä eniten myydään kaupoissakin. Tästä halvasta roskasta pyydetään kuitenkin enemmän, mitä myyjä
on itse siitä kaupasta ostaessaan maksanut.

Pari esimerkkiä:

Käytetty ja huonokuntoisen oloinen halpis käsipyörösaha kirppiksellä 35 euroa, sama tuote kaupan toistuvissa kampanjatarjouksissa maksaa 29 euroa. Normaalihinnaksi kauppa ilmoittaa vajaa 60 euroa, siihenkin verrattuna käytetyn 35 euroa on paljon. Laadukkaammat tuotteet loistivat poissaolollaan.

Myynnissä kirppareilla näkyi olevan myös uusia paketissa olevia vaatteita. Muutama viikko aiemmin samanlaiset vaatteet olivat itselläni tulleet vastaan Lidlin alelaarilla, nyt ne olivat myynnissä kirppiksellä NELINKERTAISEEN hintaan.

Toki myynnissä oli myös tavaraa, jossa hinta oli alle sen mitä tuote on kaupassa maksanut. Se tavara olikin lähinnä jotain yli-ikäistä tietotekniikkaa tai ihan kaatopaikkakamaa. Tosin se kaupan hintaakin kalliimpi tavara oli suurelta osin pelkkää jätettä.

Ilmeisesti myyjät luottavat siihen, että kohdalle sattuu joku, jolla ei ole käsitystä tuotteen hinnasta uutena ja siten sen järkevästä kirppishinnasta.

HÄVETKÄÄ MYYJÄT!!!

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

        Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
        Oulainen
        3
        3966
      2. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        87
        2032
      3. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        50
        846
      4. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        764
      5. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        184
        728
      6. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        34
        728
      7. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        35
        712
      8. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        119
        705
      9. 35
        664
      10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

        Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
        Maailman menoa
        127
        648
      Aihe