Taas suomenruotsalaisia syrjitään

Anonyymi

Päättäjien, noiden saamattomien laardiläjien velttous ja saamattomuus alkaa jo hermostuttaa jokaista vastuuntuntoista kansalaista. Pitkään on puhuttu ruotsin kielen, tuon officiellt kielemme, aseman parantamisesta merkittävällä tavalla. Ennen vaaleja populistit kuitenkin kieli ruskeana nuoleskelivat ummikko-peräsuomalaisten takapuolia, eikä minkäänlaista tahtoa bättra asioita ole havaittavissa.

Näin voisimme parantaa huomattavasti suomenruotsalaisten, tuon syrjityn vähemmistön onnetonta ja surkeaa asemaa: kaikessa suomenkielisessä tekstissä täytyisi härefter olla 5,6 prosenttia ruotsinkieltä seassa. Toisin sanoen vähintään joka kahdeskymmenes sana suomenkielisissä teksteissä korvattaisiin ruotsinkielisellä sanalla. Tämä pitäisi ehdottomasti lägga perustuslakiin!

Sanomattakin on selvää, että suomalaiset ovat kiitollisuudenvelassa suomenruotsalaisille, jotka vuosituhansien ajan ovat pitäneet yllä nimenomaan suomalaista kulttuuria ja vaalineet officiellt kieltämme. Ruotsalainen kulttuuri on suomalaisen kulttuurin ylevä lähtökohta, jota meidän tulee kaikessa matkia ja josta meidän täytyy vielä oppia mycket, ennen kuin voimme kutsua itseämme sivistyneiksi.

Me ruotsalaisista aatelissuvuista lähtöisin olevat tärkeät kansalaiset, jotka olemme tämän maan kultur, tieteen, taiteen ja politiikan kermaa, varaamme aina paikan sydämessämme suomalaisille maaorjille, joiden opastaminen ja jalostaminen on elämäntehtävämme. Ruotsin kieli är portti kansainvälisyyteen myös näille vähäosaisille ummikoille. Sitä kautta on vieraiden kielten oppiminen suomalaisille aina perinteisesti lähtenyt käyntiin. Kun ensin lära yhden sivistyskielen, sitä kautta avautuu reitti monikulttuurisuuteen ja kansainvälisyyteen.

Tässä mielessä suomalaisten ensimmäiseksi "vieraaksi" kieleksi olisi siis pysyvästi asetettava officiellt kielemme, eli ruotsi. Jokaiselle lapselle tulisi jo peruskoulun kolmannelta luokalta lähtien opettaa nimenomaan ruotsinkieltä, koska se on aina osoittautunut bra valinnaksi. Tämän todistaa se, että vain ruotsinkieltä taitavalla voi olla edellytyksiä korkeimpiin koulutusasteisiin tai virkamieheksi, ja että maamme tärkeimmät inverkare ovat poikkeuksetta aina suomenruotsalaisia.

4

141

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KOKEMUKSESTA --Tiedän että ruotsinkielisillä on omat oikeutensa joita kaikkia asioita ei aseteta samaan kun suomenkielisillä.
      Suomeneuotsalaiset saavat ihan vapaasti keitellä pontikkaansa eikä virkavalta puutu siihen mitenkään -Että jossain kummassa laissa on heille annettu erikoisluvat tehdä mitä haluaa ! Lienee kait jossain asetettu laki että ovat vähemmistökansa ja saavat keitellä ? ? SE ETU ON HEILLE ANNETTU !

      • Anonyymi

        VÄHEMMISTÖKANSALLE ON ANNETTAVA MITÄ VÄHEMMISTÖ HALUAA !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        VÄHEMMISTÖKANSALLE ON ANNETTAVA MITÄ VÄHEMMISTÖ HALUAA !

        --JOTEN EIKUN KEITTELEMÄÄN - KYLLÄ NE SUOMENKIELISILLE KELPAA TEIDÄN KEITTÄMÄNNE "PRÄNNVIN "INNE " JA MAKSAAKIN SIITÄ HYVÄN HINNAN PER FLASKA !


    • Anonyymi

      Keitelkää te nyt vaan sitä bränvin : iänne -- Kyllä ne peräsuomalaiset ruskeaperseet ostavat sitä ja juovat itsensä hengiltä niin sitten saatte päättää kaikesta vapaasti !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      185
      2991
    2. 91
      1325
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      247
      1100
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      124
      1045
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      84
      936
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      93
      790
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      677
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      665
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      104
      599
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      582
    Aihe