Real ale Suomessa?

Anonyymi

Mitä mieltä olette real alesta Suomen ravintoloissa?
- saatavuus?
- maku?
- valikoima?
- tarjoilukunto (lämpötila/tuoreus)?
- henkilökunnan asiantuntemus?

9

1329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on kerrankin oikea keskustelun avaus täällä. Ensinnäkin sanon, että kovin on vähissä Suomessa semmoiset kapakat, joista saa kunnollista englantilaista real alea. Sehän on tuoreena paras olut maailmassa, voittaa lisäainekoffit ja karjalat 6-0, anteeksi vain kaikki bulkkikaljankittaajat. Ja missä real alea saa, niin kovin tuppaa olemaan käyneen makuista; hedelmäisyys, makeus ja pyöreys on kadonnut, se siis tarjoillaan liian vanhana, realihan ei kestä makoisana tynnyrin avaamisen jälkeen kuin pari-kolme päivää. Mitä tulee valikoimaan, niin perin onnetonta se on, lievästi sanottuna, jopa Helsingin kokoisesta kaupungista ei tahdo löytää kunnon realipainttia. Pidän tätä häpeällisenä. Ja jos jostakin realihanan löytää, ja sattuu kysymään tarjoilijalta tietoja vaikkapa panimosta, prosenteista tai tynnyrin avaamisen ajankohdasta, niin yleisin vastaus on, että "en tiedä, hetkinen vain, käyn kysymässä". Näin siis toimitaan suomalaisessa olutravintolassa. Voi sentään. Kyllä nyt oluen ystävänä sanon, että korona on ihan perseestä, kun ei pääse Lontooseen pupiin nauttimaan painttia tuoretta, hedelmäistä ja HALPAA real alea. Ei mulla tähän muuta.

      • Anonyymi

        No siinähän oli asiantuntijalta(?) tunneryöppy, mutta joissakin kohdin olen samaa mieltä.
        Pehmeys ja pyöreys ovat realin parhaat puolet ja siihen pieni muikea maku päälle on plussaa.
        Reali on parhaimmillaan mietoa alkoholiltaan ja lämpimänä tarjoiltuna. Useimmiten meillä reali on kylmää ja lähempänä viittä-kuutta pronsettia kuin sitä neljää.
        Ja Lontoossa olen käynyt juomassa minäkin!!!


    • Anonyymi

      Aihe kiinnostaa minua koska real ale on monesti huonoa Suomessa. Voisi tulla enempi keskustelua että miksi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Liika kylmänä tarjoillaan !!!

      • Anonyymi

        Oluen pitää olla kylmää !!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oluen pitää olla kylmää !!!

        Asia on aivan päinvastoin. Cask ale pitää tarjoilla maksimissaan 13 asteisena. Suomessa olen saanut useita kertoja huoneenlämpöistä cask alea.

        No tuota lämpötilaa en aina pidä suurena ongelmana, jos olut on tuoretta. Monta kertaa on käynyt myös niin, että heti ensimmäisellä suullisella huomaa tynnyrin olevan avattu liian monta päivää sitten. Raikkaus on kadonnut. Sitten lisäksi ongelma saattaa olla tarjoilutapa. Harvassa paikassa olut pumpataan käsin kellarista asiaankuuluvalla tavalla.

        Kellariosaamisesta en osaa sanoa, mutta tavallaan tuo on arpapeliä, jos työntekijät eivät tunne oluitaan ja maistele niitä tasaisesti. Jokainen cask ale vaatii oman aikansa ollakseen valmista ja kohta sen jälkeen se on taas liian kypsää. Valmiina sen pitäisi olla kirkasta ja maltaisen tasapainoista.

        Gallows Bird, St Urho's ja Angleterre osaavat näin maistelevan asiakkaan näkökulmasta hyvin asiansa tämän tarjoilutavan osalta. Tanpereen Cask Roomille erityismaininta PK-seudun ulkopuolisista paikoista. Oulun Oluthuone Leskisessä ja Porin Beer Hunter'sissa on muutamia kertoja tullut hyviä real aleja myös vastaan. Mitään caskiä tarjoilevaa paikkaa en moiti. Sen verran mukavaa on joka ikinen kerta kohdata käsipumppu käytössä Suomessa.


    • Anonyymi

      Asiasta kolmanteen. Mä sain Lahtelassa räkälässä Guinnessin aivan liian kylmänä. Katoin että voi perkele, stobe abaut 7 euroa. Mut summa summarrum, kyllä sillä oikealla lämpötilalla iso merkitys on!

      Tv TimmyH

    • Anonyymi

      Real ale on upeaa vaan harvoinhan Suomessa tuota herkkua saa,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6673
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5763
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4376
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      150
      4193
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      384
      1400
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1308
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1297
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1084
    Aihe