venäjä suurvalta?

Anonyymi

Venäjä ei ole todellinen suurvalta, mutta on onnistunut kasvattamaan vaikutusvaltaansa yllättävän paljon muutamassa vuodessa. Putin pelaa rohkeaa ja härskiä peliä ja on vähän kuin talitintti joka pullistelee ja yrittää näyttää isommalta kuin mitä on ja hyvin tuntuu homma pelittävän....toistaiseksi.

On hyvä ymmärtää että ne ihan oikeat isot pojat saavat Venäjän polvilleen ilman ensimmäistäkään laukausta tai napinpainallusta ihan hetkessä ja todella helposti. Näin ei ole tapahtunut sillä siihen ei ole ollut yhteistä tahtoa. USA:ta ei kiinnosta ja Saksa ei halua, kun muut rummuttevat pöytää ja odottelevat shampanja ja teetarjoilua, jonka pitäisi alkaa ihan näillä hetkillä....kaviaaria ei ole tarjolla mutta ilmankin pärjää.

Tuollaisella pullistelulla on aina oma hintansa ja voi hyvinkin olla että vielä joskus pää jää vetäjän käteen, mutta Putin tuntuu olevan pelimiehiä ja se ei pelaa joka pelkää.

Sotilaallisessakaan mielessä Venäjä ei ole ollenkaan niin vahva kuin miltä paperilla näyttää. Venäjän armeija on äärimmäisen tehoton ja äärimmäisen korruptoitunut, missä vasen käsi ei tiedä mitä oikea on tekemässä. Se on sellainen vanha Lada joka lähtee käyntiin, jos luoja suo ja tuulet ovat otolliset.

Venäjä kykenee erikoisjoukkojensa ja erilaisten kriminaaliryhmittymien avulla uhkaamaan pieniä tai muuten heikkoja rajanaapureitaan, mutta siinä kaikki. Olkoonkin että Venäjä on tuossakin pelissä äärimmäisen ovela ja hämmästyttävän taitava.

Ydinaseet toki antavat Venäjälle neuvotteluvaraa ja kun siihen lisätään Putinin arvaamattomuus, niin tuo yhtälö antaa kyllä Venäjälle painoarvoa tiettyyn pisteeseen saakka.

Mutta suurvalta se ei ole, jos isoilta pojilta kysytään

2

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      USA ei ole todellinen suurvalta, mutta on onnistunut kasvattamaan vaikutusvaltaansa yllättävän paljon muutamassa vuodessa. Trump pelaa rohkeaa ja härskiä peliä ja on kuin talipallo joka pullistelee ja yrittää näyttää isommalta kuin mitä on, mutta kevät ja sisällissodan talitintit tuovat totuuden julki.

    • Anonyymi

      Aloitus on totta venäjän talous on pienempi kuin Italian,lisäksi olemattomalla budjetilla pitäisi saada iso maa toimimaan...ei jatkoon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      20
      11408
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      46
      3954
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      113
      3140
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      134
      2454
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      94
      2166
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      200
      1804
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      307
      1069
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      855
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      785
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      729
    Aihe