venäjä suurvalta?

Anonyymi

Venäjä ei ole todellinen suurvalta, mutta on onnistunut kasvattamaan vaikutusvaltaansa yllättävän paljon muutamassa vuodessa. Putin pelaa rohkeaa ja härskiä peliä ja on vähän kuin talitintti joka pullistelee ja yrittää näyttää isommalta kuin mitä on ja hyvin tuntuu homma pelittävän....toistaiseksi.

On hyvä ymmärtää että ne ihan oikeat isot pojat saavat Venäjän polvilleen ilman ensimmäistäkään laukausta tai napinpainallusta ihan hetkessä ja todella helposti. Näin ei ole tapahtunut sillä siihen ei ole ollut yhteistä tahtoa. USA:ta ei kiinnosta ja Saksa ei halua, kun muut rummuttevat pöytää ja odottelevat shampanja ja teetarjoilua, jonka pitäisi alkaa ihan näillä hetkillä....kaviaaria ei ole tarjolla mutta ilmankin pärjää.

Tuollaisella pullistelulla on aina oma hintansa ja voi hyvinkin olla että vielä joskus pää jää vetäjän käteen, mutta Putin tuntuu olevan pelimiehiä ja se ei pelaa joka pelkää.

Sotilaallisessakaan mielessä Venäjä ei ole ollenkaan niin vahva kuin miltä paperilla näyttää. Venäjän armeija on äärimmäisen tehoton ja äärimmäisen korruptoitunut, missä vasen käsi ei tiedä mitä oikea on tekemässä. Se on sellainen vanha Lada joka lähtee käyntiin, jos luoja suo ja tuulet ovat otolliset.

Venäjä kykenee erikoisjoukkojensa ja erilaisten kriminaaliryhmittymien avulla uhkaamaan pieniä tai muuten heikkoja rajanaapureitaan, mutta siinä kaikki. Olkoonkin että Venäjä on tuossakin pelissä äärimmäisen ovela ja hämmästyttävän taitava.

Ydinaseet toki antavat Venäjälle neuvotteluvaraa ja kun siihen lisätään Putinin arvaamattomuus, niin tuo yhtälö antaa kyllä Venäjälle painoarvoa tiettyyn pisteeseen saakka.

Mutta suurvalta se ei ole, jos isoilta pojilta kysytään

2

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      USA ei ole todellinen suurvalta, mutta on onnistunut kasvattamaan vaikutusvaltaansa yllättävän paljon muutamassa vuodessa. Trump pelaa rohkeaa ja härskiä peliä ja on kuin talipallo joka pullistelee ja yrittää näyttää isommalta kuin mitä on, mutta kevät ja sisällissodan talitintit tuovat totuuden julki.

    • Anonyymi

      Aloitus on totta venäjän talous on pienempi kuin Italian,lisäksi olemattomalla budjetilla pitäisi saada iso maa toimimaan...ei jatkoon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      62
      6126
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4388
    3. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      3798
    4. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      270
      3713
    5. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      302
      3657
    6. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      113
      3465
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      104
      3446
    8. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      30
      3432
    9. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      361
      2918
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      39
      2613
    Aihe