Nopeusrajoitus länsiväylällä

Anonyymi

Tyttärelle tuli hylky ja yhtenä suurimpana syynä oli ylinopeus. Tapahtumapaikka Länsiväylältä käännyttäessä Haukilahteen heti Iso-Omenan jälkeen tutltaessa Hangon suunnasta. Tuossahan on kyltti, jossa on suoraan jatkaville kaistoille 80 ja kääntyvälle 60. Mutta heti perään on kääntyvän kaistan reunalla yksittäinen 80 km/h kyltti.

Missä kohtaa siis pitää ajaa 60 km/h. Opettajana en tiedä!

6

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukkahattutädit taas puljanneet huippunopeuksia, alakanttiin?

    • Anonyymi

      Se 60 rajoitus on siitä 60 merkistä siihen 80 merkkiin asti. No mutta eihän opettajat mitään osaakkaan kun niiden pitää vaan osata opettaa.

      • Anonyymi

        Eli moottoritiellä jarrutetaan 60 km/h ja sitten kiihdytetään n. 100 m päästä takaisin? Ei tuossakaan mitään järkeä ole.

        Sen katsoin, että rajoitus alkaa tuosta kyltistä, Ansapaikka meille, kun ei koskaan tuosta ajeta. Asutaan siinä kohdin eli lännestä tullessa tullaan edellisestä liittymästä ja itään mennessä lähdetään tuosta liittymästä.


    • Anonyymi

      apukoulinopetajana n vaikeajotain tiesda

    • Anonyymi

      Eihän sitä alentuvaa nopeusrajoitusta tarvitse heti kyltin jälkeen noudattaa.

      Itse olen saanut sakon kauan sitten kun oli "liikkuvia poliiseja", silloin aleni satasesta 80 km/h. Paikka oli ennen risteystä, ja lopullinen tulkinta oli että vasta 200 metriä 80 kyltistä, risteysalueella pitää olla se 80. Sain puhtaat paperit.

      • Anonyymi

        Höpö höpö rajoitus alkaa merkistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      35
      3812
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3424
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      104
      3338
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3148
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      72
      3080
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2805
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2580
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2483
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2422
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2166
    Aihe