Mukana roikkuva JT valitti toisessa kirjoituksessa sitä, kuinka vähän todellisia ystäviä Jehovan todistajissa on.
JuhaniP. antoi vakuuttavaa rohkaisua kertoessaan ennen Jehovan todistajaksi tuloaan omanneensa vain 3 todellista ystävää, mutta nyt tilanne on toinen. Hän sanoo:
>>Nyt mukana ollessa todellisia ystäviä on niin paljon, että aika ei riitä ylläpitää läheisiä ystävyysuhteita.
JuhaniP. antoi vakuuttavaa rohkaisua kertoessaan ennen Jehovan todistajaksi tuloaan omanneensa vain 3 todellista ystävää, mutta nyt tilanne on toinen. Hän sanoo:
>>Nyt mukana ollessa todellisia ystäviä on niin paljon, että aika ei riitä ylläpitää läheisiä ystävyysuhteita.
Vastaukset 9
Vanhimmat
aika ei riitä ylläpitämään ystävyyssuhteita?
Siksi kun järjestölle pitää uhrata liikaa aikaa.
...mutta en ole koskaan kuullut puhuttavan hyvästä ystävyyssuhteesta ihmisten kesken, jotka eivät ehdi olla tekemisissä keskenään.
Jonkinlainen viileä kaveruussuhde tuo voisi kai olla, mutta eipä sen enempää.
Tai ehkäpä Jehovan todistajilla on vain pieni kynnys sille, millaista tuttavuutta nimitetään läheiseksi ystävyydeksi.
Niin.... voisihan minullakin olla läheisenä ystävänä tuolla logiikalla vaikkapa Bill Gates.... tai edesmennyt Marilyn Monroe.
Voisikohan Jumalan läheinen ystäväkin olla yhtä löyhällä siteellä?
No mutta etkös sinä jo sitä tiiä, että kaikki jt:t on tutomaattisesti ystäviä. Kun olet käyny kasteella, olet saanu noin 6 miljoonaa ystävää ympäri maailman, vau! En sitten tiiä, ketä ne kaikki muut on, kun kumminkaan kukaan ei oikein sais "vihollinenkaan" olla. Muut on "maailman" ihmisiä. Tai siis, kyllähän siellä sanotaan, että kaikkia ihmisiä rakastetaan, muttei niihen ihmisten tapoja. Se rakastaminen sitten ilmenee siinä, kun niille kerrotaan elämää pelastavaa sanomaa.
tuli kirjoitusvirhe, eli automaattisesti ne on ystäviä, juu.
Ihmettelen.
><
Tuo kuulostaa minusta jostain syystä aivan kummalliselta, ellei peräti omituiselta.
MITEN voi olla todellisia ystäviä, joiden kanssa ei riitä aikaa olla tekemisissä?
><
Niin niitä vain on siunaantunut, todellisia ystäviä. Ymmärrän kyllä myös sinua, varmaan sinun menestys ystävien suhteen on ollut samaa luokkaa, kuin minulla aiemmin.
Mutta eräs väärinkäsitys sinulla on joka täytyy oikaista, nimittäin ennen JT. aikaa olevat 3 ystävää asuvat ulkomailla ja minä näen heitä todella harvoin. Erään kohdalla lipsahti lähes 10 vuotta väliä, mutta tästä juuri tosi ystävät tunnetaankin. Että tällaiset harvat jälleen näkemiset eivät tuohoa ystävyysuhdetta, ystävyyteen liittyy läheisesti sanonta, kaveria ei jätetä..
Kyllä minulla on ystäviä moninverroin enemmän, kuin tuo 3, jotka sinulla olivat. Ja minulla on tapana pitää yhteyttä heidän kanssaan säännöllisesti ja tehdä milloin mitäkin hauskaa.
Kavereita on sitten jo pilvin pimein.
On aivan ilmeistä, että meillä on kovin erilainen käsitys siitä, milloin ihminen luokitellaan hyväksi ystäväksi.
Sinun kriteereihisi riittää ilmeisesti se, että tiedät nimen, teillä on sama uskonto ja olette aina joskus harvakseltaan puheyhteydessä toisiinne.
Minun kriteereissäni tuolla ei pääse edes kunnolla kaveri-portaallekkaan.
Asuin näidenystävien kanssa ennen samalla paikkakunnalla, todellisen ystävän ystävyys ei lakkaa vaikka etäisyyttä jossakin vaiheessa tulee.. Toinen asia on kaveripiiri, heidän tapauksessan paikkakunnan vaihto lopettaa tai viilentää ystävyyden. Kaveruus on siis tilapäistä laatua viimeksimainituissa tapauksissa.
Entä miten vaikutta sinulla, jos on eri uskonto?
>>Entä miten vaikutta sinulla, jos on eri uskonto?