Sivareille kysymys.

Anonyymi

Kunnioitatteko sotaveteraaneja? Jos ette niin oikeat perustelut.

13

284

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri tämä tällainen vahvistaa sitä tosiasiaa että asevelvollisuus on edelleen olemassa vain sotaveteraanien kunniaksi.

      Kysymykseen: kunnioitan. En tosin ole sivari vaan vapautettu.

      • Anonyymi

        Sun kannattaakin selvittää sevelvollisuuden tarkoitusta, se ei todellakaan ole olemassa sotaveteraanien kunniottamiseksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sun kannattaakin selvittää sevelvollisuuden tarkoitusta, se ei todellakaan ole olemassa sotaveteraanien kunniottamiseksi.

        No kerro sitten minkä takia se olemassa kun tunnut tietävän.

        Toinen syy jonka näkisin asevelvollisuudelle on feminismi. Feministithän tunnetusti kannattavat miesten asevelvollisuutta. Feministien mielestä miestenkin pitää kärsiä, koska naiset jo "kärsivät" kuukautisistaan ja synnyttämisestä (mikä ei edes ole velvollisuus).


    • Anonyymi

      Olen kiitollinen sotaveteraaneille maamme puolustamisesta ja kunnioitan heitä suuresti. Myös isoisoisäni oli sotaveteraani, joka taisteli Talvi- ja Jatkosodassa.

      T: Sivari

      • Anonyymi

        Voin osin allekirjoittaa kommenttisi. Isoisäni taisteli ja jäi rintamalle. Sen sijaan isoisoisoiso....isä sai kutsun sotimaan ja pakeni satoja vuosia sitten. Selviytyi hengissä pakenemalla ja perusti perheen. Näin minutkin on luotu ja siinä sivussa koko suku.

        t: Toinen sivari

        Aloittaja unohtaa että sotaveteraanit taistelivat Suomea myös itsenäiseksi kun nykysukupolvi päätti luovuttaa. Sivarius ei siinä ratkaise vaan enemmän puolueen jäsenkirja ja omat poliittiset näkökulmat.


    • Anonyymi

      Sotaveteraanit on jo kuollu. Laskekaa oikeesti kuinka kauan jo sodan päättymisestä on.

      • Anonyymi

        Sivaritkin kunnioittavat enemmän veteraaneja mitä Suomalaiset feminismiin kasvatetut naiset joilla ei ole mitään velvollisuuksia. Miksi vain miesten pitää tehdä valtionsa eteen töitä?


      • Anonyymi

        Vielä tänään vuonna 2020 on 6000 veteraania jäljellä.


    • Anonyymi

      Todelliset sotaveteraanit pelkäsivät nälissään ja kylmissään juoksuhaudoissa.
      Suuri osa heistä ei koskaan palannut, ja ne jotka palasivat kertoivat karua tarinaa sodan mielettömyydestä.

      Aloittajan sotaveteraanit ja -sankarit taisivat olla niitä takaportaan jehuja, jotka kilisyttelivät urhoollisuusmitalejaan joka ainoissa kissanristiäisissä, joissa sai ilmaista viinaa.

    • Sivareitakin on monenlaisia. On kunnollisia ja vätyksiä. Sellaisiakin, jotka eivät ole itse osanneet päättää meneekö armeijaan vai sivariin. Ja sitten ovat päätyneet sivariin, kun kavereita mennyt sinne. Aika vaikeeta 18-19 vuotiaan päättää minne menee. Ei kaikki pojat ole kasvaneet miehiksi siinä vaiheessa.
      Äitini isä oli jo kuollut, kun itse synnyin. Enkä tiennyt, että hän oli ollut sodassa. Äitini sanoi sen , vasta kun olin aikuinen, kun kyselin. Suomen historiassa on ollut myös se aika kun ei ollut kovin hyvä mainita siitä, että oli sodan käynyt. Ehkä tämä syy, miksi äitini ei sanonut aikaisemmin.
      Minulle tuli syvä kunnioitus tätä isoisääni kohtaan. Vaikka olen itse ollut siviilipalveluksessa.
      Nyt kun siviilipalveluksestani on kulunut 30 vuotta, ajattelen itse eri tavalla kuin aiemmin. Menisin armeijaan, sanokoon kuka ja mitä tahansa.
      Pojalleni olen sanonut, että kannattaa mennä armeijaan ja suorittaa mahdollisimman hyvin. Mutta itse kohta päättäköön.

    • Anonyymi

      Me vihervasemmistossa kunnioitamme puna-armeijan veteraaneja.

      • Anonyymi

        Me persuloiset kunniotamme suuresti ihanan venäjän kunniakasta armeijaa joka tälläkin hetkellä taistelee putinin puolesta ympäri maailmaa. Uraa uraa uraa !!!!


    • Anonyymi

      Mitäs menivät sotaan mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      342
      1245
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      743
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      728
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      715
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      623
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      606
    7. 45
      604
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      581
    9. 54
      542
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      526
    Aihe