Mikä se on se "mukavuusabortti"??

Anonyymi

Onko abortti joissakin oloissa hyvinkin mukavaa? Onko joku joskus sanonut nauttivansa abortista?

Onko se "mukavuutta" jos joku raiskataan ja hän ei halua kokea raskautta? Missä se "mukavuus"?

Onko se mukavuutta, jos joku tulee ehkäisystä huolimatta raskaaksi, suhde katkeaa ja yksinhuoltajan ihanuutta ei halua kokea?

Onko se mukavuutta, jos päihteiden väärinkäyttäjä tulee raskaaksi ja ei halua synnyttää koska tietää, että ei pysty olemaan ilman päihteitä?

Onko se jotenkin mukavaa, jos raskaana olija saa tietää, että lapsi tulee olemaan syvästi kehitysvammainen tai ei tule elämään kuin vain jonkin aikaa? Missä mukavuus?

Onko se mukavuusabortti, jos kehitysmaan alaikäinen tyttö raiskataan ja hän tietää, että synnytys on vaarallinen? Missä tilanteen mukavuus?

Onko se mukavuutta, jos opiskelija tulee raskaaksi ja rahaa ei liikaa ole ja haluaa valmistua ja päästä kiinni elämän syrjään?

Onko kaikissa näissä tilanteissa hirveä määrä jotakin mukavuutta? Onko kaikissa tilanteissa aina vain kaikki pelkistettävissä siihen, että jos seksiin ryhtyy, raskaus on kestettävä?

Onko niin, että sen alkion etu aina on enemmän huomioitava kuin jo olemassa olevien ihmisten?

Jos olet sitä mieltä, että abortti on kaikissa näissä tilanteissa väärin, mihin varmuutesi perustuu? Oletko kokenut itse nämä tilanteet? Pystytkö varmuudella lupaamaan, että kaikki aina hoituu? Onko sinun näkemyksesi ehdottomasti oikeampi kuin hänen, joka itse kokee raskauden ja sen seuraukset? Eikö raskaana olijalla itsellään ole mitään oikeutta tehdä ratkaisuaan? Sinullako on oikeus päättää toisten puolesta?

Olisiko mahdollista, että kokeilisit tällä kertaa oikeasti keskustella näistä asioista?

7

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SETAlta voit kysyä, keiltä kylmeni ensin. Vai onko joku pyytänyt johdatusta elämään huvikseen?

    • Anonyymi

      Jumalan lahja häntä odotaville lapsille, heille joilla ei ole ketään .

    • Anonyymi

      Älä maksa turhasta kyselijä.

    • Anonyymi

      Mukavuusaborttihan on se, että raskaus ja lapsi koetaan epämukavaksi ja siksi alkanut ihmisen elämä lopetetaan sillä perusteella, että naisella voisi olla mukavaa.

    • Anonyymi

      Kuten nähdään, "väärät" vastaukset kitistään täältäkin poistoon. Noloa.

      Useimmilla muilla on katsos muutakin elämää kuin tämä palsta, mikä olisi täällä 247 asuvan f.anaatikon syytä muistaa.

      Montako kertaa tätäkin vielä pitää toistaa.
      Mukavuusabortin kuvitellaan olevan mukaMPAA kuin synnytyksen ja mahdollisen adoption. Mukavuusaborttia ei olisi terveydellisistä syistä ja elämän pelastamiseksi mikään pakko tehdä.

      "päihteiden väärinkäyttäjä tulee raskaaksi ja ei halua synnyttää koska tietää, että ei pysty olemaan ilman päihteitä?"

      Pakkohoito olisi erittäin tarpeen juuri siksi. Kyllä se on itsekästä mukavuutta, kun tapetaan toinen ihminen siksi, että saa jatkaa epätervettä elämäntapaansa.

      "raskaana olija saa tietää, että lapsi tulee olemaan syvästi kehitysvammainen tai ei tule elämään kuin vain jonkin aikaa? Missä mukavuus?"

      Onko vakavien terveyssyiden aborteissa joku väittänyt olevan sellaista? Miksi vetelet jatkuvasti tänne näitä terveyssyitä vaikka tiedät varsin hyvin ettei täällä sellaisia kukaan ole vastustanut?

      "kehitysmaan alaikäinen tyttö raiskataan ja hän tietää, että synnytys on vaarallinen? "

      Onko se oikeasti vaarallinen? Joko pystyt osoittamaan sen?
      Vai onko luonnoton s.örkintä abortilla vielä vaarallisempaa?

      "opiskelija tulee raskaaksi ja rahaa ei liikaa ole ja haluaa valmistua ja päästä kiinni elämän syrjään?"

      Kummallista, monet pääsee hyvinkin, vaikkeivät tapakaan lapsiaan. Joten kyllä on mukavuutta, koska toisinkin voisi toimia.

      "Onko kaikissa tilanteissa aina vain kaikki pelkistettävissä siihen, että jos seksiin ryhtyy, raskaus on kestettävä?"

      Riski seurauksista ja vastuunkannosta on yleensä otettu ihan vapaaehtoisesti.

      "Onko niin, että sen alkion etu aina on enemmän huomioitava kuin jo olemassa olevien ihmisten?"

      Missään tilanteessa ei ole niin, kuten hyvin tiedät, mutta jankutat vain aina tätäkin samaa m.antraasi. Et kykene tajuamaan tasa-arvon pyrkimystä. Mutta onko niin että aina itsekkään m.urham.ielen oikut ja mukavuus enemmän huomioitava kuin jo olemassaolevan ihmisen elämä?

      "Jos olet sitä mieltä, että abortti on kaikissa näissä tilanteissa väärin,"

      Tuskin kukaan on, kuten jo monet kerrat todettu.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4826
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4328
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      3993
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3922
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3721
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3538
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      100
      3088
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2915
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2534
    Aihe