Mitä eroa on piispalla?
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eiköhän raamattu ole kirkon perustuslaki ja kaikki, mikä siitä poikkeaa, on kristinuskon märättämistä.
Tasa-arvo on hieno asia, mutta ei sentään kirkosta voi tehdä satanistien ja kristittyjen yhteistä tilaa, sillä mikä poikkeaa raamatusta on saatanasta?
Näin yksinkertaista on elämä, jos sitä ei ehdoin tahdoin haluta hämärtää.
Jokainen piispa tulkitsee lakia oman mielensä mukaan.
Meidän piispa oli sitä mieltä, että on soveliasta siirtää tuomiokapituli Seinäjoelle, vastoin ylimmän valtiovallan päätöstä.
Äänestin jaloillani samantien kun ostivat miljoonalukaalin piispalle. Se on ainut tapa millä taallinen tallaaja voi ottaa kantaa. Nyt itketään rahanpuutetta. Höh!
Kirkosta eroaminen on ainoa tapa estää kirkkoa hyysäämästä muslimeja.
Mitä piispa vastaisi tähän? Entä sinä itse?
https://ylojarvenuutiset.fi/2020/09/03/vastaa-kyselyyn-mita-mielta-olet-siita-pitaisiko-kaupungin-liputtaa-sateenkaarilipulla-pride-viikolla/#90db89bd
Täsmennän vielä, ettei tule väärinkäsityksiä.
Homoista ja lesboista henkilöinä ei pahaa sanottavaa, varmaan valtaosalle heistä riittää siviili vihkiminen, tärkeintä on vain saada avoin tunnustus liitolleen.
Nämä papit ja piispat - sudet lammasten vaatteissa - jotka väkisten vääristelevät ja halveksuvat raamattua, nämä olisi saatava kirkosta pihalle.