syyn, miksi kommunismi ei voi koskaan toimia ilman hirmuhallintoa.
Kannattaa katsoa tuubilta.
Nauretaan taas ääripunikeille:)
Kannattaa katsoa tuubilta.
Nauretaan taas ääripunikeille:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Intiassa Keralan osavaltiossa on kommunistijohtoinen hallinto. Osavaltio on Intian rikkain ja siellä on Intian osavaltioista korkein lukutaito. Kyllä kommunismista voi olla monenlaista tulkintaa.
Kiinakin on kommunistijohtoinen ja varsin rikas, joidenkin mukaan USA:ta rikkaampi, mutta kummasti sielläkin yksityiskapitalismi rehottaa ja firmat porskuttaa....kolhooseja ei taida olla:)
Olet tosiaan oikeassa, että monta tulkintaa voi olla kommunismista..
Kommunistit valehtelee yhtäpaljon, kuin muslimien molotohvit.
Kekkosen Suomikin oli 'sosialistinen' ainakin amerikkalaisten tarkkailijoiden mukaan.
Näin on.
Kiina on kansallissosialistinen valtio.
Israel on kibbutseineen kommunistvaltio.
Kommunismi on juutalaisbolseviikkihirviö.
Suomessa oli sentään vapaus, ja rehellisyys ja muutkin kristilliset arvot suuressa kunniassa.
Ivan hoitaa koko homman. Ylellä ei pystyttäisi samaan varmaankaan.
Ei Yle pysty.
Ivan niminen henkilö opettaa persuille totuuksia.
Eli teille vasureille....hheheheheeee.
Hänellä on suunnilleen sama linja kuin persuilla. Itse jaan persujen äänestäjänä hänen näkemyksensä suurimmalta osin.
Että hyvä mies on. Hän on toimittajien aatelia. Toimittaja isolla T:llä. Muilla on vihervassu-agenda eikä he kerro kaikkia asioita esimerkiksi islamista.
Sä sanot noin, mutta minulle ei hänen asiat ole uusia joista puhuu. Hän vain sanoo totuuksia joita muut toimittajat eivät kerro.
Ivan on täysin oikeassa.
Sillä on hyviä pätkiä.
Täälläkin vielä jotkut kannattaa kommunismia - uskomatonta.
Äärikapitalistisessa USA:ssa moni asia on ihmisten inhimillisen elämän kannalta paljon huonommin kuin maissa, joissa on kommunismin piirteitä mm. tereydenhuollossa ja koulutuksessa. Kun Kennedy yritti saada maahan periaatteiltaan vastaavan terveydenhuoltojärjestelmän kuin pohjoismaissa on, järjestivät suuryhtiöt ja riistokapitalistipoliitikot yhdessä valtaisia mediakampanjoita joissa väitettiin, että vaatimus turvata terveydenhuolto valtion taholta kaikille on komunismia. Kansa uskoi riistäjiä ja joka päivä kuolee USA:ssa iso oukko ihmisä vain siksi, koska ei ole rahaa kunnollisiin tutkimuksiin ja terveydenhuoltoon.
Joo, luin juuri äsken, että Kennedyn yritykset rakentaa sosiaaliturvaa 60-luvun alussa kaatuivat kongressissa, ei saanut rahoitusta Medicarelle ja Medicaidille. Erityisesti yksityiset vakuutusyhtiöt tietysti vastustivat kiivaasti valtion roolia.
Jopa USA:n lääkäriliitto AMA oli kuulemma vastaan.
Lyndon Johnson sai niitä sitten läpi, mutta rahat eivät oikein riittäneet vielä Vietnamin valtavien kustannustenkin ohella, ja USA alkoi mennä alijäämän puolelle.
Venezuela näyttää mallia.
Venezuelassa annettiin oikeudet öljyvarojen hyödyntämiseen jo 1920- ja 30-luvuilla amerikkalaisille öljy-yhtiöille, kun nämä lahjoivat maan äärioikiestolaisen johdon. Venezuelassa vastaavat siat kuin Suomessa kokoomuslaiset, tekivät rahaa ja huijasivat kanaltaan öljytulot amerikkalaisille yhtiöille.
Norjassa toimittiin päinvastoin kuin Venezuelassa. Norjassa aidon sosialismin periaatteella koko öljytuotanto pidettiin kansan omistuksessa, eikä jjärjestetty kapitalistien korruptiolla ulkolaisille riistäjille. Juuri siksi Norja on Euroopan vaurain maa ja Venezuela lukeutuu maailman köyhimpiin, vaikka sen öljyvarat olivat suuremmat kuin Norjalla.
Onhan tuossa vähintäänkin tutkittavaksi hypoteesi. Siis oman suvun ja läheisten suosiminen on ihmisten geeneissäkin. Kun kommunismi olettaa kaikkien olevan tasa-arvoisia ja hyväksyvän tämän, niin sukulaisten suosimisen estäminen vaatii hirmuhallinnon.
Ainakin monesti on marxilainen kommunismi siihen johtanut.
Vai mediapersoona Puoppolo, seuraavaksi varmaankin Sarasvuo tulee kertomaan samaa.
Myös Israelin kibbutsit pärjäävät aika hyvin, pystyvät jopa kilpailemaan yksityisten kanssa.
Tyhmiltä kommunismi(kaan) ei tietenkään onnistu.
Hirmuhallinnot ei voi koskaan toimia ilman kommunismia.