Nyt on Venäjän tilanne aika paha.
Ainoa liittolainen, joka noudattaa samanlaista politiikkaa on Valko-Venäjä.
Konstit on niin vähissä, että Kreml tukee Trumpia presidentiksi kampanjoimalla postiäänestystä vastaan. Sen onnistuminenhan takaisi Trumpin tappion.
Ainoa liittolainen, joka noudattaa samanlaista politiikkaa on Valko-Venäjä.
Konstit on niin vähissä, että Kreml tukee Trumpia presidentiksi kampanjoimalla postiäänestystä vastaan. Sen onnistuminenhan takaisi Trumpin tappion.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Venäjä tukee kaikkea, mikä hajottaa ja aiheuttaa poliittista sekavuutta tai vastakkainasettelua länsimaissa. Sitten se kertoo kotimaassa kuinka kauheaa muualla on kun taas Venäjällä kuri ja järjestys.
Venäjä tukee kaikkea, mikä hajottaa ja aiheuttaa poliittista sekavuutta tai vastakkainasettelua länsimaissa.
Ihan sitä samaa mitä länsi tekee idässä. Sai jo N-liiton hajotettua ja nyt yrittää sama Venäjälle.
Neukkula hajosi kyllä ihan itse omaan mahdottomuuteensa, kun sen kansat kyllästyivät ikuiseen sotatalouteen ja sortoon. Putin muuten aikoo korjata Venäjän nykyiset ongelmat siirtämällä maansa sotatalouteen ja lisäämällä sortoa.
Toivotaan, että Habarovskin tuulet leviävät myös Moskovaan.
” Sai jo N-liiton hajotettua ja nyt yrittää sama Venäjälle.”
Ei Neukkua mikään ulkopuolinen hajoittanut vaan yksinkertainen totuus! Menot olivat suuremmat kuin tulot ja hillitön varuselu varoihin nähdn oli pääsyy!
Turha asiasta on ulkopuolisia syyttää! Ei neukkujen valtiobudjetteja CIA laatinut!
Venäjän ystävät ovat aika vähissä.
Paitsi tällä palstalla jaksetaan kehua NL:n seniilejä johtajia ja tsaarinvallan armeliaisuutta.
Aika paljon aivan päinvastaisia näkemyksiä ja kokemuksia.
On toki hienoa,että stallarien haaveiden isänmaa on tuossa vieressä.
Miksihän muuttoliike on sieltä tänne?
Ehtoopuolen kalkkiviivoilla olevia vanhoja risuparta stalinistit purkavat angstiaan.
Pettymys ollut suurta, mutta silti väännetään kuin vanhoina hyvinä aikoina vodkan virratessa yya-matkoilla.
-----Paitsi tällä palstalla jaksetaan kehua NL:n seniilejä johtajia ja tsaarinvallan armeliaisuutta.-----
Tsaarin valta oli hyvä Suomelle. Mitä pahaa siinä jos se ääneen sanotaan ? Miksi ei saisi vaan pitäisi keksiä törkeitä mielikuvitusjuttuja autonomian ajasta.
Tsaari otti Suomen,kun sai Napoleonin luvan.
Lopettihan se Ruotsin ja Venäjän sodat kerralla. Onko sitä joku moittinut?
Toisaalta Venäjän sortokaudet herättivät itsenäisyystahdon,joka stallarien harmiksi johti tulokseen.
Myöskään NL:n yritykset Suomen valtaamiseski eivät enää uudellen onnistuneet.
Niinpä stallareille on jäänyt vain NL/Venäjän ylistäminen ynnä haaveilu Venäjän hyökkäyksestä.
Ja mikäpä siinä,Suomessa on sananvapaus.Venäjällä ei.
Pietari I:n valta oli kaukana hyvästä. Ainoastaan sinunlainen typerys voi yleensäkin nimittää Romanovien Venäjää hyväksi.
Romanovien Venäjän julmuus huipentui Venäjän kansan aloittamaan ensimmäiseen maailmansotaan ja sitä kautta Suomen vararikkoon ja nälänhätään 1918. Onneksi ei Putin näytä kuitenkaan olevan niin tyhmä kuin menneet johtajat. Putteli taitaa päinvastoin kohta perääntyä Libyasta ja Syyriasta, kun rahat loppuu Haftarin ja Assadin tukemisessa. Arabiemiraatit ovat käytännössä vararikon partaalla.
-----Toivotaan, että Habarovskin tuulet leviävät myös Moskovaan.------
Kamalaa jos tulevat Suomeen asti. Kansa voisi herätä vaatimaan nousua EU-orjuudesta. Toivottavasti pysähtyvät Viipuriin ja täällä saa hautausmaan rauha jatkua iäisyyten asti.